Ważne
  W Częstochowie najładniejsze place zabaw są pod Jasną Górą

  W Częstochowie najładniejsze place zabaw są pod Jasną Górą

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzieciaki bardzo lubią most linowy na placu zabaw w podjasnogórskim parku Staszica

  Dzieciaki bardzo lubią most linowy na placu zabaw w podjasnogórskim parku Staszica ©Janusz Strzelczyk

  Wczoraj wybraliśmy się zobaczyć, jak wyglądają place zabaw w osiedlach, parkach, na skwerkach. Czy w "kuwetach", czyli piaskownicach, jest już nowy piach.
  Dzieciaki bardzo lubią most linowy na placu zabaw w podjasnogórskim parku Staszica

  Dzieciaki bardzo lubią most linowy na placu zabaw w podjasnogórskim parku Staszica ©Janusz Strzelczyk

  - U nas jeszcze jest stary piach, ale na sąsiednim osiedlu już wymienili - mówi Maryla Kusto z Rakowa. - Zresztą zimą brali piach z piaskownicy do posypywania chodników.

  - Piasek jest wymieniany 3 razy w roku, mniej więcej teraz, czyli po zimie, potem drugi raz, przed wakacjami, i trzeci, w czasie wakacji - zapewnia Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
  Taka operacja kosztuje średnio 220 zł od piaskownicy. Tymczasem w miejskiej kasie na utrzymanie 19 miejskich ogródków jordanowskich, remonty ławek, koszy na śmieci, urządzeń zabawowych itp. jest w tym roku tylko 50 tys. zł.

  Puszka lakieru do malowania ławek, koszy kosztuje w hurcie 20 zł. Wystarczy na dwie ławki.

  W poprzednich latach było więcej pieniędzy, ponieważ modernizacje placów zabaw mogły być częściowo finansowane z gminnego i powiatowego funduszu ochrony środowiska, które rząd w 2011 roku zlikwidował. Toteż nic nowego na placach nie ma i w tym roku nie będzie. Dzielnica Północ: na skwerkach przy blokach ładne trawniki, kwitnące pierwsze kwiaty na klombach.

  Na małych placach zabaw piaskownice, drabinki z metalowych rurek, kolorowo pomalowane, betonowe stoły do ping-ponga, żelazne huśtawki-równoważnie.

  Plac zabaw przy ulicy Fieldorfa Nila. Estetyczne urządzenia z drewna. Producenci nazywają je ekologiczne. Ważne, że są ładne i bezpieczne. Równoważnie, huśtawki, małe domki.

  - Bardzo lubię tutaj przychodzić po lekcjach - mówi Piotrek Barczyński z piątej klasy. - Tutaj jest naprawdę fajnie. W parkach podjasnogórskich jest m.in. zjazd linowy. W kolejce do przejażdżki na linie nie tylko dzieci, także młodzież. Maluchy z kolei lubią się bawić w ciuchci. - Jakiś kretyn pomazał sprayem lokomotywę - denerwuje się Marek Cichor, który przyszedł tu z wnuczką.

  - Lubię place zabaw w tych parkach, bo nie wolno tu wprowadzać psów, więc piach w piaskownicy jest czysty.

  Urządzenie jednego placu kosztuje od 150 do 250 tys. złotych. Utrzymanie roczne 4-5 tys. zł. Nawet jeśli te 50 tysięcy z budżetu poszłoby tylko na place zabaw, zabraknie na połowę z nich.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama