18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZOBACZ Sondaż DZ: 38,7% badanych chce zadeklarować narodowość śląską

Aldona Minorczyk-Cichy
arc./Marzena Bugała
Jeśli jesteś mężczyzną po 60., mieszkasz w Rybniku i masz wykształcenie średnie, to w Narodowym Spisie Powszechnym z dużym prawdopodobieństwem zadeklarujesz narodowość śląską. Tak wynika z sondażu, który Marketing Research Group przeprowadził na zlecenie "Dziennika Zachodniego".

Kim się czujesz? Polakiem, Ślązakiem, Niemcem, a może Czechem? Ponad 60 procent mieszkańców Katowic, Rybnika, Gliwic i Chorzowa w spisie zadeklaruje narodowość polską, niemal 40 procent - narodowość śląską. Czy na taki wybór wpłynęły słowa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, o tym, że Ślązacy to "zakamuflowana opcja niemiecka"? Nie. Tego nasze badania nie potwierdzają.

Kaczyński bardziej zdenerwował mężczyzn. Panie mniej przejęły się jego słowami. Najbardziej do serca ten zapis w raporcie PiS wzięli sobie katowiczanie (35,4 proc.). Najmniej gliwiczanie - zaledwie co 10.

CZYTAJ WSZYSTKO NA TEMAT NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ

Pozytywnie zaskakuje, że zaledwie 12 proc. osób, które czują się Ślązakami i taką narodowość podadzą rachmistrzom, stwierdziła, że na ich decyzję miała wpływ wypowiedź prezesa PiS-u. To dowód, że słowa polityków nas irytują, ale nic więcej, a tożsamość to coś głębszego niż polityka. Te osoby jednocześnie twierdziły, że na autonomii możemy tylko zyskać oraz że deklarowanie narodowości śląskiej nie godzi w polską rację stanu.

SENATOR BRONISŁAW KORFANTY KOMENTUJE WYNIKI SONDAŻU - WIDEO

Sprawdziliśmy także, gdzie mieszka najwięcej Ślązaków. Z naszego sondażu wynika, że w Rybniku (aż 26,9 proc.)! Bardzo podobnie w Chorzowie. Minimalnie mniej w Gliwicach (23,6 proc.). Rybniczanie choć czują się Ślązakami z krwi i kości, to najwięcej z nich (41 proc.) uważa, że deklarowanie śląskości godzi w polską rację stanu. Takiego zagrożenia nie czują w Katowicach, Gliwicach i Chorzowie.

W regionie panuje dość powszechne przekonanie, że na autonomii wszyscy możemy zyskać. Uważa tak ponad połowa z nas. To więcej niż deklarujących narodowość śląską.

Trzy miesiące temu przeprowadziliśmy podobny sondaż. Wtedy śląską narodowość deklarowało więcej osób, bo 46 proc. Jak to przełoży się na rzeczywiste wyniki spisu? Dziewięć lat temu Ślązakami określiło się 173 tysiące osób. Teraz Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, spodziewa się takich deklaracji nawet od pół miliona mieszkańców regionu. - Nie jest ważne to, gdzie się urodziłeś, tylko to kim się czujesz - podkreśla Gorzelik.


Wyniki sondażu:


Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

60,5% - polską
38,7% - śląską
0,8% - niemiecką

Czy na deklarację narodowości miały wpływ słowa Jarosława Kaczyńskiego, że śląskość jest "odcięciem się od polskości" i "przyjęciem zakamuflowanej opcji niemieckiej"?
77,8% - nie
12% - tak
10,2% - nie potrafię ocenić

Czy deklarowanie narodowości śląskiej godzi w polską rację stanu?
69% - nie
14,5% - tak
16,5% - nie potrafię ocenić

Czy Śląsk skorzystałby na uzyskaniu autonomii?
53,5% - tak
23,1% - nie
23,4% - nie potrafię ocenić

Źródło: sondaż na temat narodowości śląskiej przeprowadzony przez Marketing Research Group 8-9 kwietnia 2011 roku w Katowicach, Gliwicach, Chorzowie i Rybniku z udziałem 400 respondentów (losowa próba dorosłej populacji).

Co prawda nie ma Was wcale, ale może lepiej się policzcie

Rozmowa z Krzysztofem Stadlerem, socjologiem, prezesem Marketing Research Group
Liczba deklarujących narodowość śląską spadła w porównaniu do sondażu sprzed 3 miesięcy. Dlaczego?
Słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zakamuflowanej opcji niemieckiej" mogły nie tylko zachęcić, ale też zniechęcić do deklarowania narodowości śląskiej. Część osób będzie w spisie manifestować polskość, choć czuje się Ślązakami.

Nie za bardzo przejęliśmy się słowami prezesa PiS.

Jestem tym pozytywnie zaskoczony. Te słowa były nieuprawnione. Efektem tego emocjonalnego wystąpienia było to, że zaczęliśmy być dzieleni na lepszych i gorszych. Z drugiej strony prezes słusznie zwrócił uwagę na to, że jedna państwowa instytucja uznała, że naród śląski nie istnieje, a druga w spisie mówi nam "policzcie się".

Kaczyński uświadomił nam, kim jesteśmy i co jest ważne

Rozmowa z Kazimierzem Kutzem, posłem i reżyserem
To dobrze, że aż tylu mieszkańców dużych miast podkreśla swoją śląskość?
No jasne. Te niemal 39 proc. to świetny wynik. Mam ogromną nadzieję, że niedługo po spisie będzie można domagać się wpisania do ustawy o mniejszościach Ślązaków z ich własnym językiem.

Dlaczego to jest dla Ślązaków tak bardzo ważne?
Chodzi o prawne usankcjonowanie. To po prostu w końcu powinno się stać.

A komu będziemy to zawdzięczać?
Prawdopodobnie podziękować za to będziemy mogli przede wszystkim Jarosławowi Kaczyńskiemu. To jego skandaliczne i nieprawdziwe wypowiedzi uświadomiły mieszkańcom naszego regionu, kim naprawdę są. Na Śląsku rozwija się tożsamość regionalna, społeczeństwo obywatelskie.

Dzięki PiS doszło do pierwszej poważnej debaty o Śląsku

Rozmowa z socjologiem prof. Markiem Szczepańskim z Uniwersytetu Śląskiego
Różnice w sondażach DZ nie są duże. Jaki z tego wniosek?
Że deklaracje mieszkańców miast metropolitalnych są stałe. Nie wierzę jednak, by rzeczywiste wyniki spisu powszechnego utrzymały się na tym poziomie dla całego województwa.

A jak pan tłumaczy fakt, że słowa prezesa Kaczyńskiego nie wpłynęły na deklarowaną narodowość?
Dwanaście punktów procentowych to jednak różnica. Większe znaczenie ma oczywiście fakt, że dzięki PiS przez media przetoczyła się poważna debata na temat Śląska, o czym wcześniej mogliśmy co najwyżej marzyć. Mój syn choć jest gorolem, a co najwyżej krojcokiem, deklaruje narodowość śląską jako protest przeciwko tarmoszeniu i stygmatyzowaniu ludzi. To zmiana nie do przecenienia, której działaczom RAŚ bez Kaczyńskiego nie udałoby się osiągnąć.\

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!