Katowice: Nowe Muzeum Śląskie otwarte. Opinie pierwszych...

  Katowice: Nowe Muzeum Śląskie otwarte. Opinie pierwszych zwiedzających [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie Muzeum Śląskiego. 26 czerwca 2015. Krzysztof Dziedzic ze Świętochłowic, student komunikacji i Jakub Oleś z Chorzowa, student organizacji produkcji
  1/5
  przejdź do galerii

  Otwarcie Muzeum Śląskiego. 26 czerwca 2015. Krzysztof Dziedzic ze Świętochłowic, student komunikacji i Jakub Oleś z Chorzowa, student organizacji produkcji filmowej na Uniwersytecie Śląskim ©Katarzyna Pachelska

  Nowe Muzeum Śląskie pierwszego dnia zwiedziło 5 tysięcy osób. Zebraliśmy opinie kilku z nich
  W piątek 26 czerwca 2015 zostało otwarte nowe Muzeum Śląskie. Nowa siedziba muzeum znajduje się na terenie obecnej Strefy Kultury, gdzie wcześniej była kopalnia KWK Katowice. Festiwal Otwarcia potrwa do niedzieli 28 czerwca, wtedy wystawy można zwiedzać tylko jeśli zarejestrowaliśmy się wcześniej przez stronę internetową Muzeum Śląskiego. Za to w lipcu przez cały miesiąc zwiedzanie będzie bezpłatne dla wszystkich chętnych, nie trzeba będzie mieć wcześniej zamówionych wejściówek.


  MUZEUM ŚLĄSKIE BEZ TAJEMNIC - GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA  Pierwszego dnia działalności nowego Muzeum Śląskiego spotkaliśmy w pokoju "wypoczynkowym" Adama Wysockiego z 4-letnim synem Michałem. - Mieszkamy w tzw. Żylecie tuż za Superjednostką w Katowicach, w dodatku na 16 piętrze, i Strefę Kultury widzimy codziennie - mówi Adam Wysocki. - Widzimy, jak się zmienia, dlatego dzisiaj, w pierwszym dniu postanowiliśmy się tu wybrać. To jest dzień dla dziecka i dla sztuki - śmieje się Adam. - Synowi się tu nawet podoba, zwiedziliśmy wystawy, jesteśmy tu już ponad dwie godziny, i jeszcze mu się nie nudzi. Ja za to bardzo się cieszę, że na Śląsku jest takie nowoczesne muzeum, które dotyczy mojej historii. Dziwne jest tylko uczucie, jak rzeczy, które się pamięta, znajdują się w muzealnej gablocie. To znak, że człowiek się starzeje - śmieje się. - Nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów, bo Muzeum Śląskie jest na światowym poziomie. Wiem, co mówię, bo miałem okazję zwiedzać muzea w USA. Miałem obawy, czy to nie będzie piękna wydmuszka, w której nie będzie co pokazywać, ale jednak sale są wypełnione - podkreśla.

  Za to w kolejce do windy na wieżę szybu "Warszawa" spotkaliśmy Jakuba Olesia z Chorzowa, studenta organizacji produkcji filmowej na Uniwersytecie Śląskim i Krzysztofa Dziedzica ze Świętochłowic, studenta komunikacji. Panowie mieli zarezerwowane wejściówki na zwiedzanie, ale wcześniej chcieli wjechać na wieżę, żeby zobaczyć panoramę Katowic. - Bardzo nam się podoba Strefa Kultury i nowe Muzeum Śląskie. Nawet nas nie razi rozbierany biurowiec DOKP koło Spodka, bardziej nie pasuje nam widok bloków przy Uniwersyteckiej. Ale Katowice to przecież miasto kontrastów - mówią.

  W pierwszej turze zwiedzających wystawy w podziemnym budynku byli również mieszkańcy centrum Katowic. Spotkaliśmy ich akurat w części, gdzie znajduje się wystawa poświęcona historii Śląska. - Pomysł na zagospodarowanie terenów kopalni jest fenomenalny. Wspaniałe są ekspozycje, wszystko jest dobrze zorganizowane. Jesteśmy zachwyceni starą kulturą śląską, zwyczajami, strojami. Trochę żal, że to wszystko zostało zniszczone - mówi Róża Swaczyna z Katowic. - Teraz mamy nowoczesne Katowice i zachwycamy się Strefą Kultury. Chodzimy na koncerty do NOSPR-u i na pewno będziemy i tu przychodzić - mówi Barbara Łakomska, również z Katowic. - Ta ekspozycja bardzo dobrze wpisuje się w trend multimedialnych ekspozycji. W Katowicach do tej pory nie było takiego rodzaju wystawy. Dobra jest też wielkość wystawy o Śląsku, bo np. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie jest potężna i trudno ją ogarnąć umysłem. Ta jest bardziej kameralna. Jeśli ktoś by przyszedł tylko na tę wystawę, to mógłby czuć się rozczarowany, ale jeśli zwiedza całość, to nie. I tak trzeba będzie tu wrócić na spokojnie, żeby to jeszcze raz zobaczyć - zauważa syn pani Róży, Marcin Swaczyna. - Cieszymy się, że będziemy mogli tu przyprowadzić znajomą z Bonn, żeby też się pozachwycała. Nie mieliśmy się czym pochwalić w tych Katowicach, a teraz już mamy - dodaje Róża Swaczyna.

  Wystawy podobały się też innym katowiczanom. - Wszystko pięknie Trzeba by poświęcić pół dnia, żeby to wszystko obejrzeć. I te ruchome eksponaty, i książki elektroniczne, które można przewracać, ruchome obrazy - mówią Hermina i Zbigniew Poprawscy z Katowic, a konkretnie z Dąbrówki.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Kameralnie", ale "swiatowo". Najezdzcy-skubancy.

   Ewelina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   "Jeśli ktoś by przyszedł tylko na tę wystawę, to mógłby czuć się r_o_z_c_z_a_r_o_w_a_n_y, ale jeśli zwiedza całość, to nie." No i wyszlo szydlo z wora: bo potem mozna jeszcze isc na poklskie...rozwiń całość

   "Jeśli ktoś by przyszedł tylko na tę wystawę, to mógłby czuć się r_o_z_c_z_a_r_o_w_a_n_y, ale jeśli zwiedza całość, to nie." No i wyszlo szydlo z wora: bo potem mozna jeszcze isc na poklskie malarstwo, polskie plakaty, polska propagande itd.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na wieżę szybu "Warszawa" - nomen est omen

   bluesman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Juz nawet pozostawienie tej nazwy, a nieuzywanie orygibnalnej, to - b. wymowna - farsa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   blabla

   cyckoklop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   "ale jednak sale są wypełnione - podkreśla."

   Na smiesznych ok.1000 m2. :-(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami swoi, same "slasko brzmiace" nazwiska ....... :-)

   jw. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   jw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama