Ekspert podpowiada: Pracodawca do kontroli

  Ekspert podpowiada: Pracodawca do kontroli

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Beata Sikora-Nowakowska
  1/2
  przejdź do galerii

  Beata Sikora-Nowakowska ©arc.

  Od 19 maja pracuję jako sprzedawczyni - od poniedziałku do soboty - po 10 godzin. Po okresie próbnym pracodawca obiecał mi umowę o pracę, ale do tej pory jej nie otrzymałam, podobnie jak wynagrodzenia. Gdzie mogę szukać pomocy? - pyta Czytelniczka z Sosnowca
  Pracodawca miał obowiązek zawrzeć z panią umowę o pracę. Jeżeli nie zo-tała zawarta - w formie pisemnej - pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu na piśmie ustalenia dotyczące stron umowy, rodzaju umowy i jej warunków. Jeśli pracodawca tego nie zrobił to popełnił wykroczenie przeciw prawom pracownika.

  Może pani złożyć w sądzie pracy pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy lub zawnioskować przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy - w myśl art.
  631 Kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach o ustalenie stosunku pracy inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować - za zgodą powoda - do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium.

  Wniosek o przeprowadzenie kontroli można przesłać do tutejszego Inspektoratu pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@katowice.pip.gov.pl zwykłą pocztą na adres: Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, ul. Graniczna 29, 40-017 Katowice, lub złożyć osobiście w biurze podawczym siedziby OIP w Katowicach.

  Wniosek powinien zawierać nazwę i adres pracodawcy, a także wskazywać uchybienia, jakich pracodawca się dopuszcza. Złożony wniosek powinien być podpisany ze wskazaniem adresu osoby składającej pismo. Dodam, że w trakcie kontroli, zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 640): "pracownicy, wykonujący czynności kontrolne, są obowiązani do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający skargę wyrazi na to pisemną zgodę". (JJ)

  Beata Sikora-Nowakowska,
  rzecznik prasowy OIP w Katowicach  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak sie pracuje poza budżetówką - na jej przywileje

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   błąd - tej pracy bez podpisania czegokolwiek nie powinna pani była podjąć pracodawca celowo oszukuje mamiąc że kiedyś podpisze z panią umowę o pracę - niech zgadnę - to jest u. zlecenie na tzw....rozwiń całość

   błąd - tej pracy bez podpisania czegokolwiek nie powinna pani była podjąć pracodawca celowo oszukuje mamiąc że kiedyś podpisze z panią umowę o pracę - niech zgadnę - to jest u. zlecenie na tzw. okres próbny???? To jest bzdura - na okres próbny w tym wypadku zawiera się u. o prace na 3 miesiące - ale wtedy nie mogła by pani pracować 60 godz. w tyg. tylko max 40 ale przecież nie o to chodzi właścicielowi sklepuzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama