Waśkiewicz: Ustaliliśmy premie za awans do ekstraklasy

  Waśkiewicz: Ustaliliśmy premie za awans do ekstraklasy

  Zbigniew Waśkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbigniew Waśkiewicz jest także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dziekanem Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania
  1/2
  przejdź do galerii

  Zbigniew Waśkiewicz jest także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dziekanem Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach ©arc.

  Zbigniew Waśkiewicz, prezes Rozwoju Katowice, mówi nam m.in. o celach nowego pierwszoligowca, o tym, co czuje myśląc o meczach z GKS-em.
  W piątkowym felietonie napisałem, że Rozwój Katowice może wnieść nową jakość do polskiej piłki, zwłaszcza w sferze organizacyjno-finansowej (tekst znajdziecie na blogi.dziennikzachodni.pl/meskipunktwidzenia/). Zgadza się pan z taką tezą?
  W kwestii finansowania w polskiej piłce mam sporo przemyśleń. Nie jestem na przykład przekonany czy druga liga, z której właśnie wyszliśmy, powinna być traktowana jako liga profesjonalna (grają głównie zawodnicy kontraktowi), bo ten pozorny profesjonalizm sprawia, że pieniądze się przelewają w dziwny sposób. Jeśli gmina ma kaprys awansu rzuca kilka milionów i zabija rywalizację. My pokazaliśmy, że sukces można osiągnąć na zdrowych zasadach, mając w składzie połowę chłopaków pracujących na kopalni, studentów i zawodników z kontraktami.


  Obawiam się, że w pierwszej lidze czeka was jednak zderzenie z inną rzeczywistością.
  Zdajemy sobie z tego sprawę, ale nie zamierzam robić rewolucji. Poza tym jestem przekonany, że zespoły z czołówki drugiej ligi wcale nie są słabsze od kilku zespołów z dołu pierwszej. Dlatego wierzę, że nie jesteśmy skazani na klęskę.

  To jasna deklaracja, że zadaniem nowego trenera, Marka Motyki, jest utrzymanie Rozwoju na zapleczu ekstraklasy?
  To cel podstawowy. Ale osiągnęliśmy także porozumienie w kwestii premii za awans do ekstraklasy. W drugiej lidze planem było utrzymanie, a premia za awans została ustalona dla formalności. Na początku przecież w drugiej lidze także nikt na nas nie stawiał. Ale na poważnie to oczywiście chcemy się utrzymać, bo tak szczerze mówiąc trudno nam będzie grać o coś więcej.

  Wracając do finansów. Awans nie sprawił, że pojawili się nowi sponsorzy?
  Mamy grupę sponsorów, będących przyjaciółmi klubu, rok pomogły nam przetrwać także pieniądze z Górnika Zabrze za transfer Arkadiusza Milika. Ale nasz przykład rzeczywiście może dawać do myślenia, że ten sam cel można osiągnąć za dużo mniejsze pieniądze niż się wszystkim wydawało.

  Będzie kolejna transza z odsetkami za spóźnienie w rozliczeniu transferu?
  Sprawą zajmuje się nasza kancelaria prawna.

  Wspomniał pan o stadionie. Pierwszą rundę zagracie u siebie?
  Tak, to zresztą także ukłon wobec naszych kibiców. Nie chcemy, aby od razu "nagrodą" za wspieranie drużyny w drugiej lidze była konieczność podróżowania na mecze na drugi koniec miasta. Chodzi też o to, żeby w historii stadionu i dzielnicy ta pierwsza liga się zapisała. Aby spełnić warunki musimy znaleźć 150 tysięcy złotych i mam nadzieję, że je znajdziemy. Potem jednak będziemy musieli przeprowadzić się z grą na Bukową, bo ponad dwa miliony na oświetlenie to już dla nas nieosiągalny pułap inwestycyjny.

  Mecze ze sponsorowanym przez miasto GKS-em będą wyjątkowe?
  Oczywiście, bo derby zawsze wywołują dodatkowy dreszcz emocji. Będą też nieco specyficzne, bo część kibiców w mieście kibicuje i GKS-owi, i Rozwojowi. Chciałbym, żeby te mecze były dla Katowic wydarzeniem, z wysoką frekwencją na trybunach i fajną oprawą. A to, że różni nas status finansowy i organizacyjny? Że my nie mamy właściciela i za wszystkie decyzje musimy sami wziąć odpowiedzialność? Zostawimy te sprawy w szatni (śmiech).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama