Ogórki letnie z archiwum DZ: Trema zjadła finalistkę Miss...

  Ogórki letnie z archiwum DZ: Trema zjadła finalistkę Miss Polonia, a Kalety na dole tabeli

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ogórki letnie z archiwum DZ: Trema zjadła finalistkę Miss Polonia, a Kalety na dole tabeli

  ©arc

  W tym miejscu przez całe lato będziemy zaglądać do archiwalnych wydań DZ i przypominać, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu.
  Ogórki letnie z archiwum DZ: Trema zjadła finalistkę Miss Polonia, a Kalety na dole tabeli

  ©arc

  Przepis na... deser kefirowy, zaproszenie do oglądania mistrzostw świata w piłce nożnej w Stanach Zjednoczonych oraz relacja z wyborów najpiękniejszej Polki - o tym można było przeczytać w wydaniu "Dziennika Zachodniego" z 30 czerwca 1994 r. Nasza gazeta kosztowała wtedy całe 3 tys. złotych. Telewidzowie mogli przez sześć godzin śledzić transmisje obrad Sejmu albo oglądać serial "Tarzan".

  Aż w Białymstoku odbywał się drugi półfinał wyborów Miss Polonia 94, ale nasz dziennikarz też tam był.
  Dziewczyny zgrupowano w ośrodku wczasowym w Supraślu, z którego nie mogły oddalać się ani na krok. "Żadnych kontaktów z przygodnymi mężczyznami, żadnych nocnych nasiadówek, jednym słowem żeński zakon. W przeciwieństwie do nich organizatorzy i sponsorzy półfinałowej imprezy nie żałowali sobie wieczornych bankietowych rozrywek" - napisał nasz dziennikarz. Najbardziej ubolewał jednak, że dziewczyny nie miały czasu na porządne przygotowanie się do występu, gdy w Ameryce ćwiczą po kilkadziesiąt godzin.

  "U nas nadal panuje w tym względzie chałupnictwo: przed występami dziewczęta ćwiczą najwyżej 15 minut układy choreograficzne. Czy można zatem dziwić się tremie, która sparaliżowała jedną z półfinalistek przed wejściem na scenę?

  Dziewczyna dostała drgawek, z trudem dobywając z siebie głos. Na Zachodzie konkurentki pozostawiłyby ją pod opieką lekarzy mając nadzieję, że dziewczyna więcej nie pojawi się na scenie. U nas nie było w pobliżu nawet weterynarza..." - podsumował dziennikarz.

  Ale 30 czerwca 1994 r. największy cios w DZ spotkał Kalety. GUS ogłosił bowiem pierwszy w historii ranking gmin w Polsce. Okazało się, że Kalety w woj. częstochowskim zajęły ostatnie miejsce w pięćdziesiątce najuboższych. A przecież Kalety do niedawna kwitły razem z Zakładami Celulozowo-Papierniczymi. "Buduje się tu oczyszczalnię ścieków, finansuje telefonizację i kanalizację" - napisaliśmy. "Wszystkie te opinie oparte są na zasadzie, że Warszawa wie lepiej" - skomentował ówczesny burmistrz Kalet, Józef Breguła.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama