Minister skarbu w Częstochowie: Nie ma jeszcze żadnych...

  Minister skarbu w Częstochowie: Nie ma jeszcze żadnych konkretów [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Minister skarbu w Częstochowie
  1/18
  przejdź do galerii

  Minister skarbu w Częstochowie ©Bartłomiej Romanek

  Czy program Śląsk 2.0 jest również szansą dla subregionu północnego województwa śląskiego (powiaty myszkowski, kłobucki i lubliniecki)? Dzisiaj Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa oraz Izabela Leszczyna, wiceminister finansów przekonywali w siedzibie Regionalnego Fundusz Gospodarczego, że to szansa dla Częstochowy i regionu. Tyle, że podczas jednej z najdziwniejszych konferencji prasowych, jakie odbyły się w ostatnich latach pod Jasną Górą, nie padły żadne konkrety, co przyznał nawet sam minister Czerwiński.
  Minister Andrzej Czerwiński mówił o szansie, przed którą stoi Śląsk i całe województwo. Jego zdaniem, dzięki stawianiu na innowacje technologiczne, ta szansa rysuje się również przed Częstochową i sąsiednimi powiatami. - To od ludzi, którzy tu są, zależy, czy uda się wykorzystać te możliwości - mówi minister Czerwiński, który jednocześnie mówił o wielomiliardowych środkach, które zostaną uruchomione, ale dodawał, że na razie nie może podać konkretów.


  Wiceminister Izabela Leszczyna dodawała, że w Częstochowie przy RFG powstanie specjalna grupa robocza, która zajmie się opracowaniem metod i procedur, które umożliwią wykorzystanie środków, które będą przewidziane w programie przez subregion północny.

  W pozyskaniu środków ma wspomóc przedsiębiorców RFG, który w nowej strategii poszerzy swoją działalność. - Nasz wynik finansowy jest bardzo dobry, dzięki czemu możemy wspomóc przedsiębiorców pożyczkami, co umożliwi im pozyskanie środków unijnych. Zostanie na to przeznaczonych kilkadziesiąt milionów zł - mówi Agnieszka Celińska prezes zarządu RFG SA. I to jedyny konkret dla północnej części województwa śląskiego, który padł podczas konferencji prasowej. Była też obietnica obniżenia akcyzy dla firm energochłonnych np. hut, ale ta obietnica dotyczy całej Polski.

  Czy program Śląsk 2.0 otworzy nowe możliwości przed subregionem północnym? Cenna jest obietnica pani premier Ewy Kopacz o budowie autostrady A 1 między Częstochową a Tuszynem, tyle, że samorządowcy w regionie są przeciwni temu pomysłowi i proponują od dawna budowę drogi ekspresowej, bezpłatnej dla kierowców.

  Stawianie na innowacyjne technologie, może zwiększyć przepaść cywilizacyjną pomiędzy Śląskiem a północną częścią województwa śląskiego, bo nikogo nie trzeba przekonywać, że potencjał gospodarczy i edukacyjny aglomeracji jest nieporównywalnie większy niż Częstochowy, nie wspominając o Kłobucku czy Myszkowie. I to na Śląsku łatwiej będzie wdrażać innowacyjne rozwiązania.

  Minister Andrzej Czerwiński zapytany o nas o przyszłość PKS-u w Częstochowie, którego prywatyzacja kilka razy kończyła się fiaskiem, zapowiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie zarząd spółki, a on zażąda od władz PKS-u informacji w tej sprawie.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama