Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog da się pokonać. Wiemy jak [FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE]

Redakcja
Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły się cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.
Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły się cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Dziennik Zachodni
Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły się cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Obliczono, że liczba dni w roku, podczas których przekraczany jest limit stężenia tlenków węgla i dwutlenku siarki w tych miastach, sięga aż 124. W Polsce więcej dni z "zanieczyszczonym powietrzem" mają tylko Kraków i Nowy Sącz.

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Śląski sposób na czyste powietrze

Jak już podkreślaliśmy, w programie regionalnym województwa śląskiego na lata 2014-2020 mamy aż 3,477 mld euro, co oznacza, że otrzymaliśmy najwięcej środków UE spośród wszystkich programów regionalnych w Polsce. Z tego zasadnicza część przeznaczona zostanie właśnie na nowoczesną energetykę wraz z transportem zbiorowym, a także rewitalizację.

Energetyka nie jest co prawda największym źródłem zanieczyszczeń - najbardziej dokuczliwe są tu paleniska domowe oraz transport samochodowy - ale poprzez inwestycje w ten sektor można także osiągnąć znaczną poprawę jakości powietrza i generalnie środowiska. Jak to zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszystkie gospodarstwa i firmy miały szansę korzystać z ciepła systemowego, czyli energii elektrycznej oraz ciepłej wody do mycia i ogrzewania z jednego źródła. Przykładem takiego rozwiązania jest Tauron i jego inwestycje, m.in. blok ciepłowniczy w Zakładzie Wytwarzania Tychy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Blok energetyczny, który zacznie działać w 2016 r., będzie spalać węgiel bardzo efektywnie i ekologicznie. W porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w ZW Tychy nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla i siedmiokrotnie mniej dwutlenku siarki. Czterokrotnie zmniejszy się emisja pyłu, a trzykrotnie - tlenków azotu. Zastosowana tu wysoko sprawna kogeneracja charakteryzuje się sprawnością na poziomie 90-95 proc., podczas gdy efektywność tradycyjnych elektrociepłowni wynosi tylko około 35 proc.

Przy podobnych inwestycjach, realizowanych również przy wsparciu RPO, byłaby możliwość likwidacji lokalnych źródeł emisji, które najbardziej wpływają na złą jakość powietrza w naszym regionie.
Szkodliwość emisji energetycznych wynika przede wszystkim z nieefektywnego spalania węgla i jego pochodnych w najprostszych piecach (w domach czy lokalnych kotłowniach). Jeszcze groźniejsze jest spalanie tworzyw sztucznych czy odpadów organicznych - przy tych paliwach spada bowiem efektywność spalania, a rośnie stężenie wydzielanych niebezpiecznych substancji. Emitowane do atmosfery pyły wraz z gazami są przyczyną smogu. Badania prowadzone przez interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr. Mieczysława Leśnioka z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego potwierdziły, że głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są właśnie paleniska indywidualnych gospodarstw domowych, lokalne kotłownie i transport.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Dla poprawy jakości powietrza i generalnie ochrony środowiska naturalnego w naszym regionie bardzo ważne jest również wsparcie dla inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Takie źródła mogą instalować nie tylko wytwórcy energii, ale też gospodarstwa domowe i małe firmy.

W naszym regionie mamy już przykład innowacyjnych działań - realizowanych przy wsparciu środków unijnych - w tym zakresie. To Park Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie. Na jego terenie działa Laboratorium Technologii Energooszczędnych.
Park Euro-Centrum współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi i badawczymi. Budynki parku są poligonem badawczym dla wdrażania i rozwoju technologii OZE oraz miejscem testowania innowacyjnych projektów.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera