Smog da się pokonać. Wiemy jak [FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE...

  Smog da się pokonać. Wiemy jak [FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej
  1/4
  przejdź do galerii

  Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły się cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. ©Dziennik Zachodni

  Smog czy tzw. niska emisja dokucza mieszkańcom naszego regionu od dłuższego czasu. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie znalazły się cztery miasta z województwa śląskiego: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Obliczono, że liczba dni w roku, podczas których przekraczany jest limit stężenia tlenków węgla i dwutlenku siarki w tych miastach, sięga aż 124. W Polsce więcej dni z "zanieczyszczonym powietrzem" mają tylko Kraków i Nowy Sącz.
  Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Śląski sposób na czyste powietrze

  Jak już podkreślaliśmy, w programie regionalnym województwa śląskiego na lata 2014-2020 mamy aż 3,477 mld euro, co oznacza, że otrzymaliśmy najwięcej środków UE spośród wszystkich programów regionalnych w Polsce. Z tego zasadnicza część przeznaczona zostanie właśnie na nowoczesną energetykę wraz z transportem zbiorowym, a także rewitalizację.


  Energetyka nie jest co prawda największym źródłem zanieczyszczeń - najbardziej dokuczliwe są tu paleniska domowe oraz transport samochodowy - ale poprzez inwestycje w ten sektor można także osiągnąć znaczną poprawę jakości powietrza i generalnie środowiska. Jak to zrobić?

  Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszystkie gospodarstwa i firmy miały szansę korzystać z ciepła systemowego, czyli energii elektrycznej oraz ciepłej wody do mycia i ogrzewania z jednego źródła. Przykładem takiego rozwiązania jest Tauron i jego inwestycje, m.in. blok ciepłowniczy w Zakładzie Wytwarzania Tychy.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z


  Blok energetyczny, który zacznie działać w 2016 r., będzie spalać węgiel bardzo efektywnie i ekologicznie. W porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w ZW Tychy nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla i siedmiokrotnie mniej dwutlenku siarki. Czterokrotnie zmniejszy się emisja pyłu, a trzykrotnie - tlenków azotu. Zastosowana tu wysoko sprawna kogeneracja charakteryzuje się sprawnością na poziomie 90-95 proc., podczas gdy efektywność tradycyjnych elektrociepłowni wynosi tylko około 35 proc.

  Przy podobnych inwestycjach, realizowanych również przy wsparciu RPO, byłaby możliwość likwidacji lokalnych źródeł emisji, które najbardziej wpływają na złą jakość powietrza w naszym regionie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mapy zanieczyszczenia powietrza woj śląskiego

   mapman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   można zobaczyć w śląskim geoportalu ORSIP.
   http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=48337

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiesci spod butelki

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pijanstwo Polakow da się pokonać. Wiemy jak!
   No to czemu to odkrycie Ameryki nie zamienimy w czyn?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama