Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

26. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków wystartuje w środę

Andrzej Czekaj
Wyścig Solidarności
Wyścig Solidarności arc
Na środę zaplanowano początek 26. edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Podczas czterech dni zmagań kolarze pokonają blisko 737 kilometrów na 5 etapowej trasie wyścigu. Rywalizacja rozpocznie się w Lublinie, a zakończy cztery dni później w Łodzi.

Na starcie tego prestiżowego wyścigu kolarskiego rozgrywanego w naszym kraju od 1990 roku stanie 120 zawodników reprezentujących 20 zespołów. – Będzie wśród nich 13 ekip zagranicznych w tym narodowe zespoły Mołdawii i Łotwy oraz zawodowe ekipy z Belgii, Włoch, Holandii, Niemiec, Czech i Ukrainy. Zgodnie z tradycją z numerem „jeden” wystartuje ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu Kamil Zieliński – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w łódzkim Urzędzie Miasta dyrektor wyścigu Tadeusz Skorek.

Tegoroczna trasa wyścigu będzie mieć łączną długość 737,8 kilometra. Zawodnicy przejadą w sumie przez 9 miast. Największą odległość trzeba będzie pokonać pierwszego dnia imprezy, w którym odbędą się dwa etapy. Rywalizacja rozpocznie się rano na 126-kilometrowym etapie dookoła Lublina. Dzień zawodnicy zakończą późnym wieczorem w Krośnie, gdzie wyznaczono metę liczącego 87,7 km etapu ze Strzyżowa. – Pierwszy etap będzie płaski, ale na drugim będzie już stroma góra – podjazd pod zamek Kamieniec na siedem kilometrów przed metą. Będzie to 3,5 km podjazdu, z tego jeden kilometr 18 proc. W przeszłości tam rozstrzygały się nasze wyścigi, ale w sytuacji, gdy były dwa, trzy podjazdy pod Kamieniec. Teraz będzie jeden, bo nie chcieliśmy, żeby od razu wyścig ułożył się pod górali – powiedział o specyfice pierwszego etapu Tadeusz Skorek.

Najtrudniejszy i wymagający od kolarzy najwięcej wysiłku będzie trzeci etap prowadzący z Nowego Sącza do Jaworzna. Zawodnicy w tej części wyścigu zaplanowanego na czwartek przejadą w sumie 189 kilometrów – będzie to najdłuższy etap podczas tegorocznej imprezy. Podążając z Nowego Sącza do Jaworzna kolarze będą musieli pokonać cztery górskie premie, na których najprawdopodobniej rozegra się walka o zwycięstwo w całym wyścigu.

W piątek zawodnicy ścigać będą się na przedostatnim etapie z Solca – Zdroju do Kielc. Będzie to stosunkowo krótki etap (154 kilometry), podczas którego na kolarzy czekać będzie ostatnia w tym wyścigu premia górska – na podjeździe do zamku w Chęcinach.

Ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zaplanowano na sobotę. Jego trasa prowadzić będzie z Radomska do Łodzi. Metę wyścigu usytuowano na głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej. - Wjedziemy na nią z Placu Wolności. Później będzie 1400 m finiszu na stosunkowo wąskiej ulicy, do mety przy pasażu Schillera. Były zastrzeżenia do szerokości jezdni, ale wydaje mi się, że jest ona wystarczająca, a usytuowane przy Piotrkowskiej ogródki tworzą jednocześnie zabezpieczenie trasy" - powiedział Skorek.

Podczas wyścigu oprócz zwycięstwa w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka) zawodnicy będą walczyli również o triumf w trzech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona koszulka) i młodzieżowej U-23 (niebieska koszulka). Tytułu najlepszego kolarza wyścigu bronić będzie Kamil Zieliński – ubiegłoroczny triumfator wyścigu z grupy DominSport.

Pula nagród w tym roku w wyścigu przekroczy 90 tysięcy złotych.

Trasa wyścigu:
•I etap (1 lipca): dookoła Lublina (126 km)
•II etap (1 lipca): Strzyżów - Krosno (87,7 km)
•III etap (2 lipca): Nowy Sącz - Jaworzno (189,2 km)
•IV etap (3 lipca): Solec-Zdrój - Kielce (154 km)
•V etap (4 lipca): Radomsko - Łódź (180,9 km)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!