Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: przy dawnej KWK Sosnowiec powstaje obelisk upamiętniający kopalnię [ZDJĘCIA]

TOS
Kopalnia Węgla Kamiennego Sosnowiec działała w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego od 1876 do 1999 roku. Jak niemal wszystkie zakłady górnicze w tym regionie, została jednak zamknięta. Jedynym obiektem, który po niej pozostał, jest maszynownia dawnego szybu Anna, w której z powodzeniem działa ścianka wspinaczkowa Poziom 450.

Teraz o kopalni Sosnowiec przypominać ma również obelisk, którego budowa już rozpoczęła się przy ul. Narutowicza, przy dawnym wejściu na teren zakładu.

Mirosław Kluza i Antoni Tutak na kopalni Sosnowiec przepracowali wiele lat. Dzisiaj są na emeryturze. Wraz z grupą innych górników są dzisiaj inicjatorami powstania obelisku.

- Wobec faktu likwidacji ostatniej kopalni węgla kamiennego w naszym mieście istnieje obawa, że w niedługim czasie zaginie pamięć o istniejącej w Sosnowcu silnej gałęzi przemysłu ciężkiego, jakim było górnictwo. Naszym zdaniem, wzorem innych miast naszego regionu odpowiednie zagospodarowanie terenu przylegającego do obiektu związanego z historią naszego miasta będzie świadczyć o szacunku, jaki mamy dla ludzi, których całe życie zawodowe związane było z górnictwem, zwłaszcza że najprawdopodobniej niedługo będzie to ostatnia zachowana w mieście wieża szybowa - napisali w liście do władz Sosnowca.

Budowa obelisku już się rozpoczęła.

- Sam postument powinien być gotowy do końca tego tygodnia. Chcemy, by całość stała w tym miejscu już podczas sierpniowych mistrzostw świata na ściance wspinaczkowej. Jak będzie wyglądał? Na postumencie na szynach ustawimy wagonik. Obok zamontowane będą elementy obudowy górniczej, które imitować będą kopalniany chodników - mówi Jacek Jakubek z Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Wagonik, który stanie przy ul. Narutowicza pochodzi z ostatniej działającej w Zagłębiu kopalni Kazimierz-Juliusz, która miesiąc temu zakończyła wydobycie węgla.

Niewykluczone, że podobne wagoniki zostaną ustawione w miejscach innych dawnych sosnowieckich kopalń: Niwki-Modrzejowa, Porąbki-Klimontowa czy Milowic. Nie zapadły jednak jeszcze szczegółowe ustalenia w tej sprawie. Miasto zapewnia jednak, że jest otwarte na wszelkie tego typu inicjatywy mieszkańców czy byłych górników.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera