Wakacyjny poradnik: Sprawdź biuro i organizatora [NASZE...

  Wakacyjny poradnik: Sprawdź biuro i organizatora [NASZE SPRAWY]

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z badań zleconych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że na wakacje z biurem podróży wyjeżdża co trzeci Polak (36 proc.). Najbardziej obawiamy się upadłości organizatora wycieczki, różnic warunków na miejscu w stosunku do informacji przekazywanych przed wyjazdem i złej obsługi. A o czym koniecznie musimy pamiętać?
  Zanim podpiszesz umowę z biurem, sprawdź ją dokładnie

  Zanim podpiszesz umowę z biurem, sprawdź ją dokładnie ©Photodisc

  Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, koszt wycieczki - po podpisaniu przez nas umowy - nie może ulec zmianie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy umowa wyraźnie to przewiduje i to w ściśle określonych przypadkach. Należą do nich: wzrost kursów walut, kosztów transportu, podatków, opłat urzędowych, lotniskowych czy przeładunkowych w portach. Jednak każda zmiana ceny wycieczki nawet w podanych sytuacjach powinna być zawsze udokumentowana przez organizatora. Gdy nie zgadzamy się na dopłatę zaproponowaną przez organizatora, mamy prawo do odstąpienia od umowy bez ponoszenia kosztów. A jeśli już zapłaciliśmy za wycieczkę, biuro podróży musi nam zwrócić całą kwotę.


  Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić wybierając na własną rękę hotel czy motel. Przepisy szczegółowo określają wymagania dotyczące wyposażenia, zakresu świadczonych usług, w tym gastronomicznych. W Polsce mamy do wyboru 8 rodzajów obiektów hotelarskich: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko oraz pole biwakowe. Decydując się na pobyt w hotelu lub pensjonacie, płacimy wielokrotnie więcej i mamy prawo oczekiwać, że usługi będą świadczone na określonym przez prawo poziomie.

  W każdym hotelu i pensjonacie na widocznym miejscu powinny być umieszczone: na-zwa i adres przedsiębiorcy świa-dczącego usługi w tym obiekcie, tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu, informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami, informacje o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych. Przed wyjazdem warto sprawdzić u przedsiębiorcy świadczącego usługi dokument potwierdzający zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama