Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa metropolitalna i ustawa rewitalizacyjna. Metropolia od 2018 roku? [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]

MZ
Metropolia - tak. Ale jaka i za jakie pieniądze?
Metropolia - tak. Ale jaka i za jakie pieniądze? Arkadiusz Gola
Co premier Kopacz proponuje aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i zdegradowanym obszarom poprzemysłowym w naszych miastach? Ustawę metropolitalną i ustawę rewitalizacyjną.To część pakietu Program dla Śląska. Ile jest warta?

Pierwsza, jak już w poniedziałek zapowiedziała szefowa rządu, będzie zmodyfikowaną wersją metropolii, którą cztery lata temu przygotowywali regionalni politycy PO (słynna "metropolia w 100 dni"). Na razie musimy jej tylko wierzyć, bo w zaprezentowanym wczoraj dokumencie "Śląsk 2.0" metropolia została przedstawiona jako zlepek ogólników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Oto program dla Śląska. Zobaczcie cały dokument
ZOBACZ TAKŻE:
Marszałek Wojciech Saługa w DZ komentuje Program dla Śląska [WIDEO]

Spodziewamy się, że chodzi o powiat metropolitalny z takimi kompetencjami, jak strategia rozwoju, publiczny transport, zarządzanie drogami, gospodarka komunalna czy zagospodarowanie przestrzenne. Cztery lata temu najważniejsze wątpliwości dotyczyły finansowania metropolii. W teorii miało ono opierać się m.in. na udziale w podatkach PIT i CIT, premii za łączenie powiatów oraz zwolnieniu z janosikowego. Premier Kopacz zaznaczyła w Katowicach, że dla budżetu państwa oznacza to koszt rzędu 600 milionów złotych. Według obietnic szefowej rządu, ustawa (przed II czytaniem) miałaby jeszcze w tej kadencji Sejmu wejść w życie. Szacuje się, że metropolia zacznie obowiązywać po kolejnych wyborach samorządowych w 2018 r., rozporządzeniem Rady Ministrów, najlepiej na wniosek samorządów i po konsultacjach społecznych. Rzecz w tym, że samorządy od dawna są w większości przeciwne lub przynajmniej sceptyczne wobec tych rozwiązań.

ZOBACZ WIĘCEJ:
Pakiet rozwiązań dla górnictwa [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]

A ustawa rewitalizacyjna? Jej celem ma być ratowanie poprzemysło-wych terenów zdegradowanych nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale i społecznym, środowiskowym, ekonomicznym. W skrócie - rewitalizacja ma być zadaniem samorządów lokalnych, również mają odbywać się konsultacje społeczne. W programie czytamy o 25 mld zł, które przeznaczono na działania rewitalizacyjne w ramach priorytetów inwestycyjnych. Budujące, tym niemniej nie chodzi o woj. śląskie, tylko cały kraj, który ma być objęty Narodowym Programem Rewitalizacji. Z unijnych pieniędzy.
Komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza:
Ustawa metropolitalna? Jestem absolutnie przekonana, że ona jest potrzebna. Takie sygnały wielokrotnie wysyłaliśmy do rządu, cieszymy się, że działania w tym kierunku są podejmowane. Mamy jednak pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim, nie możemy mówić o ustawie, w której przygotowaniu w ogóle nie uczestniczymy. W poniedziałek nie usłyszeliśmy żadnych konkretów, nie wiemy, na czym opiera się ta ustawa i czym się różni od tamtej sprzed kilku lat, którą przygotowywali politycy Platformy. Słyszeliśmy, że wprowadzono do niej tak wiele poprawek, że tym bardziej ryzykowna jest dyskusja na jej temat.
Kluczowa dla metropolii będzie kwestia jej finansowania. Dopóki pani premier nie powie, skąd zamierza wziąć pieniądze, będziemy tkwić w fazie spekulacji. Mamy propozycję dla posła Marka Wójcika, który przygotowywał tę ustawę: spotkajmy się i wyjaśnijmy wątpliwości. Chciałabym wierzyć, że deklaracje rządu są poważne. Wolałabym też, żeby ustawa metropolitalna powstała w spokoju, a nie w przedwyborczym pośpiechu.

Komentuje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic:
Rząd Ewy Kopacz poważnie podchodzi do ustawy metropolitalnej, dedykowanej naszemu regionowi. Podczas spotkania z samorządowcami padło zapewnienie, że projekt ustawy jest obecnie w sejmowych podkomisjach. W lipcu i sierpniu zostanie przegłosowany w Sejmie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zapisy ustawy zostaną wdrożone w 2018 r. Wtedy podczas wyborów samorządowych wybierzemy przedstawicieli nowego powiatu metropolitalnego.
Projekt, który jest procedowany w Sejmie, został przygotowany przez śląskich parlamentarzystów, ale przeszedł głębokie zmiany. Przystąpić do niego będą mogły nie tylko miasta na prawach powiatu, ale także powiaty ziemskie. W sumie ponad 20, w tym m.in. Będzin, Czeladź i Tarnowskie Góry. Zadania przyszłego powiatu to stworzenie studium zagospodarowania przestrzennego, zarządzanie transportem publicznym, drogami, gospodarką odpadami, promocja regionu. Tym samym w momencie wejścia w życie nowych przepisów trzeba będzie zlikwidować KZK GOP i GZM. Szacunkowy koszt budżetu państwa związany z powołaniem powiatu to blisko 600 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera