Rząd zapowiada kolej aglomeracyjną i obiecuje dokończenie...

  Rząd zapowiada kolej aglomeracyjną i obiecuje dokończenie autostrady A1 [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Symbol problemów komunikacyjnych regionu. A1 bez końca...

  Symbol problemów komunikacyjnych regionu. A1 bez końca... ©Arkadiusz Gola

  Lektura przedstawionego przez premier Ewę Kopacz programu nie zaskoczyła. Już w poniedziałek kilka jego kluczowych elementów przekazała bowiem w Katowicach dziennikarzom Maria Wasiak, szefowa resortu infrastruktury i rozwoju.
  Symbol problemów komunikacyjnych regionu. A1 bez końca...

  Symbol problemów komunikacyjnych regionu. A1 bez końca... ©Arkadiusz Gola

  Dokument mówi wiele o inwestycjach w infrastrukturę transportową. Często o takich, które już dobiegają końca, a ich historia sięga daleko w przeszłość, do czasów, gdy o programie dla Śląska nikomu się jeszcze nie śniło. Nowością nie jest przecież ani podnoszona w dokumencie przebudowa kluczowej dla obsługi ruchu pasażerskiego w aglomeracji linii kolejowej Katowice-Gliwice, ani rewitalizacja odcinka Częstochowa-Koluszki na linii nr 1 (obie inwestycje właśnie są na finiszu), podobnie jak nie jest nią też budowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach czy modernizacja trasy Katowice-Kraków.
  Zważywszy na żółwie tempo realizacji tych dwóch ostatnich inwestycji może lepiej byłoby się nimi nawet nie chwalić, gdyż już dawno powinny być one gotowe - na wszelki wypadek podkreślmy jednak, że program wskazuje na rok 2020 jako termin ich realizacji.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Oto program dla Śląska. Zobaczcie cały dokument
  ZOBACZ TAKŻE:
  Marszałek Wojciech Saługa w DZ komentuje Program dla Śląska [WIDEO]

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Pakiet rozwiązań dla górnictwa [PROGRAM DLA ŚLĄSKA][/b]

  Dużą i ważną dla przyszłego kształtu komunikacji publicznej w regionie sprawą jest natomiast zapowiedziana separacja ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego (chodzi o to, by pociągi, np. Kolei Śląskich i PKP Intercity, nawzajem się nie blokowały na torach). W programie jest mowa o takiej separacji w kontekście odcinka Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice (w poniedziałek przedstawiciele PKP PLK wspominali jeszcze o podobnym rozdziale na linii Sosnowiec - Katowice - Gliwice). Na gruntowną przebudowę obu tych linii rząd planuje wydać ponad 5 miliardów złotych, których - aby była pełna jasność - jeszcze nie posiada. Będzie o nie dopiero zabiegał jesienią w Brukseli.

  W sumie, na inwestycje kolejowe na terenie naszego regionu w ciągu najbliższych pięciu lat wydane ma zostać 9 miliardów złotych. Około 4 mld zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę towarową, co usprawnić ma zarówno transport węgla ze śląskich kopalń, jak też obsługę innych, działających tutaj zakładów przemysłowych.

  Co w kontekście inwestycji transportowych należy jeszcze zapamiętać z rządowego "Programu dla Śląska"? Jest i coś dla kierowców. Ze względu na "kluczowe znaczenie i rekordowe w skali kraju natężenie ruchu drogowego w regionie" w latach 2014-2020 realizacji mają się doczekać: budowa trasy ekspresowej S1 i S69 (już dawno miała być gotowa), budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby w ciągu drogi krajowej nr 78 oraz drogi ekspresowej S-11 Kępno-A1 wraz z obwodnicą Tarnowskich Gór. Dokończona ma zostać też budowa autostrady A1, zarówno na odcinku Pyrzowice - Częstochowa (to też nie jest nic nowego - od dawna trwają już procedury przetargowe, mające wyłonić wykonawców), jak też między Częstochową a Tuszynem. Ta druga inwestycja, warta 4,1 mld zł, jeszcze kilka miesięcy temu figurowała na liście rezerwowej w projekcie Krajowego Programu Budowy Dróg Krajowych, co wynikało w dużej mierze z braku pomysłu na znalezienie źródła finansowania. Teraz, jak można przeczytać w rządowym programie, ma zostać sfinansowana w formule pozabudżetowej przez specjalną spółkę celową z udziałem Skarbu Państwa.

  ZOBACZ WIĘCEJ:
  * Ustawa metropolitalna i ustawa rewitalizacyjna. Metropolia od 2018 roku? [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]
  * Pakiet rozwiązań dla górnictwa [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nikt ci tyle nie da

   zcdccds (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nikt ci tyle nie da ile platforma naobiecuje.
   Który to już raz? Najlepsze jest "nowe otwarcie" na kwartał przed wyborami. A co robili przez 8 lat? Łapóweczki, ośmiorniczki i dymanie obywateli na...rozwiń całość

   Nikt ci tyle nie da ile platforma naobiecuje.
   Który to już raz? Najlepsze jest "nowe otwarcie" na kwartał przed wyborami. A co robili przez 8 lat? Łapóweczki, ośmiorniczki i dymanie obywateli na każdym kroku.
   Czy jeszcze ktoś wierzy tym blagierom i oszustom?zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   autostrady nie tak robicie

   Jędrzej Tarnawski

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Dobrze, że w ogóle je dokończą. Tylko nie wiem za co skoro kasa poszła na otwarcie bramek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypad oszuści

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Platforma Obłudników obiecuje budowę dróg które miały być na euro 2012

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama