Leki w Polsce są drogie, a będą jeszcze droższe

  Leki w Polsce są drogie, a będą jeszcze droższe

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił zdyscyplinować lekarzy, którzy przepisują za dużo drogich leków. Do ponad 4 tysięcy z nich trafiły pisma z informacją o kwocie, jaką NFZ musiał dopłacić do zaordynowanych przez nich specyfików oraz średnia miesięczna refundacji przeznaczona dla danej specjalności medycznej.
  Leki w Polsce są drogie, a będą jeszcze droższe

  Leki w Polsce są drogie, a będą jeszcze droższe ©Michał Pawlik

  To bardzo wymowne dane i lekarze po otrzymaniu korespondencji wszczęli alarm. Ich zdaniem, te działania to brutalna próba nacisku, by nie szafowali receptami. Obawiają się, że ze strachu przed konsekwencjami ze strony NFZ będą ograniczać wypisywanie leków, co może zaszkodzić pacjentom.

  Na dodatek, zdaniem lekarzy, dane przedstawione przez NFZ są nierzetelne, bo wyliczone kwoty nie odzwierciedlają rzeczywistych okoliczności pracy lekarzy. - Nie wiadomo, ilu pacjentów przyjął dany lekarz, a przecież to podstawowa informacja, z której wynika, czy ilość przepisanych leków jest relatywnie duża, czy nie - mówi dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

  Śląski NFZ kategorycznie odrzuca te argumenty i przypomina, że akcja, która objęła śląskich lekarzy, zostanie wkrótce rozszerzona na wszystkie oddziały Funduszu.

  - Pisma, które zostały wysłane do śląskich lekarzy, a z powodu których pojawiły się wątpliwości i niepokoje, mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że lekarze nie mogą ograniczać dostępu pacjentów zarówno do świadczeń, jak i leków refundowanych - twierdzi Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.

  Śląski NFZ już od trzech lat prowadzi podobną korespondencję z medykami, ale po raz pierwszy objęła ona większą niż zwykle liczbę lekarzy. Jak się dowiadujemy, akcja informacyjna będzie przez NFZ powtarzana cyklicznie.

  Metoda nie jest może zbyt subtelna, ale w tej grze stawką są bardzo duże pieniądze. Wydatki NFZ za leki refundowane, czyli takie, do których zakupu dopłaca Fundusz, rosną co rok o ok. 9 proc. W województwie śląskim na refundację NFZ wydaje miliard złotych rocznie. Jak tłumaczy NFZ, koszt wysyłki informacji do lekarzy to kilka tysięcy złotych. Efektem wspólnych działań będzie odzyskanie setek tysięcy złotych m.in. w wyniku ujawnienia różnych przestępstw, związanych z wyłudzaniem refundacji (w tym z fałszowaniem recept, co staje się plagą).

  Fundusz wszelkimi sposobami chce znaleźć oszczędności w wydatkach na leki, bo rzeczywiście w wielu przypadkach koszty refundacji są niewspółmierne do potrzeb. Tak dzieje się np. z lekami cukrzycowymi. Ich sprzedaż rośnie w wyniku sztucznego regulowania rynku farmaceutycznego - głównie poprzez sprzedaż preparatów za grosz lub za złotówkę.

  To próba nacisku na lekarzy  Mówi dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej

  Czy działania śląskiego NFZ można nazwać mobbingiem?
  To z pewnością próba nacisku na lekarzy, która niestety może w konsekwencji odbić się na jakości leczenia, za które przecież lekarze ponoszą zawodowe konsekwencje. Śląski samorząd lekarski odbiera podobne działania jako wyraz przerzucania odpowiedzialności na lekarzy za niewydolność permanentnie niedofinansowanego i niedookreślonego systemu opieki zdrowotnej.

  Fundusz chce jednak oszczędzać na wydatkach na leki.
  Jednak źródłem zwiększających się wydatków na leki nie są lekarze. Przyczyn tego stanu rzeczy trzeba szukać w obowiązujących zasadach refundacji. To tam właśnie należy wprowadzać takie mechanizmy, które ograniczą wydatki, ale nie w sposób zagrażający pacjentom. Po otrzymaniu korespondencji z NFZ lekarze mogą czuć się zastraszeni, czy też zmuszeni do oszczędności kosztem chorych.

  Jak znaleźć złoty środek, by utrzymać jakość leczenia i nie wydawać kroci na leki?
  Lekarz musi leczyć zgodnie z najlepszą wiedzą i jak najskuteczniej. Pacjenci nieraz sami dopytują się o tańsze odpowiedniki leków, ale zwykle to lekarz mówi o możliwości przepisania tańszego specyfiku. Są jednak i takie choroby, których taniej leczyć się nie da.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama