Copa America 2015: Argentyna – Paragwaj 6:1 RELACJA + ZDJĘCIA Argentyńska kanonada

Andrzej Czekaj
Argentyna – Paragwaj RELACJA + ZDJĘCIA: Prawdziwy trening strzelecki urządzili sobie w półfinale Copa America piłkarze Argentyny. Na stadionie w Concepcion Albicelestes rozgromili Paragwaj aż 6:1 i w sobotnim finale zmierzą się z Chile.

Argentyna – Paragwaj RELACJA + ZDJĘCIA:

Półfinałowy pojedynek Argentyny z Paragwajem w Concepcion wzbudzał spore zainteresowanie jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji. Po pierwsze dlatego, że obie drużyny mierzyły się już ze sobą w tegorocznej edycji chilijskiego turnieju. Miało to miejsce 13 czerwca w pierwszej kolejce fazy grupowej. Na stadionie w La Serena padł remis 2:2, mimo, że Argentyńczycy prowadzili do przerwy 2:0. Drugą sprawą, jest osoba obecnego trenera Argentyny Gerardo Martino, który 4 lata będąc szkoleniowcem Paragwaju doprowadził ten zespół do drugiego miejsca w Copa America rozgrywanym w… Argentynie.

– Tamten turniej to już przeszłość, obecnie skupiam się na pracy z reprezentacją Argentyny, dla nas najważniejszy jest mecz z Paragwajem. Chcemy się w nim odblokować i zagrać w finale – powiedział przed meczem z Paragwajem trener Argentyny, Gerardo Martino.

Słowa szkoleniowca Albicelestes okazały się prorocze. Argentyńczycy z Paragwajem mierzyli się na Copa America po raz 24. Dotychczas bilans przemawiał za Albicelestes, który odnieśli 18 zwycięstw i 5 razy zremisowali. Guarani nie udało się wygrać z Argentyną żadnego meczu. Ostatni triumf nad Argentyną Paragwaj zanotował w 2009 w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata wygrywając 1:0 po golu Nelsona Valdeza.

Paragwajczycy liczyli więc na to, że wobec słabszej gry Argentyny na tym turnieju uda im się po raz drugi z rzędu wywalczyć awans do finału Copa America. Tym bardziej, że wyniki osiągane przez Guaranich dawały przesłanki, do tego, że tak właśnie będzie.

Nic bardziej mylnego. Argentyna zagrała swój najlepszy mecz na tym turnieju. Od początku meczu zdominowała rywali, narzucając swój styl gry. Bardzo dobry mecz rozgrywał zwłaszcza Leo Messi. Napastnik Barcelony gola co prawda nie strzelił, ale dołożył swoją cegiełkę do awansu Argentyny do finału Copa America. Wicemistrzowie świata zagrali efektownie, a przede wszystkim do bólu skutecznie, obnażając każdy najmniejszy błąd rywali w obronie. Argentyna, która dotychczas na tym turnieju strzeliła tylko cztery gole (najmniej ze wszystkich drużyn grających na boiskach w Chile), tym razem nie miała litości dla rywala aplikując mu aż sześć goli.
Wynik tego meczu otworzył w 20. minucie Marcos Rojo. Obrońca Manchesteru United wykorzystał dośrodkowanie z lewej strony pola karnego Lionela Messiego i przy asyście paragwajskiego obrońcy pokonał Justo Villara. Był to dopiero początek popisu strzeleckiego Argentyny, a dla Messiego pierwsza z trzech asyst w tym spotkaniu. Siedem minut później było już 2:0. Ponownie w roli głównej wystąpiła gwiazda Barcelony. Genialne podanie Messiego otworzyło tym razem drogę do bramki Javierovi Pastore.

Napastnik Paris Saint – Germain wbiegł z piłką w pole karne i nie dał szans paragwajskiemu bramkarzowi. Sytuacja podopiecznych Ramona Diaza robiła się trudna, ale Guarani udowadniali już na tym turnieju, że potrafią odrabiać straty. Tak też było i w tym meczu. Lucas Barrios wykorzystał błąd Nicolasa Otamendiego i pokonał Sergio Romero. Do przerwy Argentyna prowadziła tylko 2:1 i sprawa awansu do finału było wciąż sprawą otwartą.

To, co stało się po przerwie Paragwajczycy chcieliby jak najszybciej wymazać z pamięci. To było zabójcze sześć minut, które wstrząsnęło Paragwajem i pozbawiło szans na awans do finału. Najpierw w 47. minucie na 3:1 trafił Angel di Maria wykorzystując podanie Javiera Pastore. Chwilę potem było już 4:1 i ponownie dał o sobie znać Di Maria, ostatecznie rozstrzygając sprawę awansu Argentyny do finału.

Kompletnie rozbici Paragwajczycy stracili nadzieję na odwrócenie losów meczu, Argentyna wręcz przeciwnie kontynuowała swój popis strzelecki. Ostatecznie licznik z bramkami zatrzymał się na sześciu golach. Cegiełkę do okazałego zwycięstwa dołożyli jeszcze Sergio Aguero i Gonzalo Higuain. W ten sposób Argentyna po 22 latach przerwy Argentyna ponownie zagra w finale Copa America. Jej przeciwnikiem będzie Chile.