Uff, jak gorąco. Fala upałów już dotarła [RADY NA UPAŁ]

  Uff, jak gorąco. Fala upałów już dotarła [RADY NA UPAŁ]

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Upały

  Upały ©Joanna Urbaniec / Gazeta Krakowska

  Ludzie traktują upał wyłącznie jako przyjemność i zapominają, że stanowi również zagrożenie dla zdrowia - podkreślają lekarze
  Upały

  Upały ©Joanna Urbaniec / Gazeta Krakowska

  W najbliższych dniach butelka wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, i jasny kapelusz powinny stać się naszymi największymi przyjaciółmi. Fala gorąca dotarła już do naszego regionu. Od kilku dni temperatura idzie mocno w górę, a z każdym kolejnym będzie coraz cieplej. W weekend termometry mogą wskazać nawet 35 stop. C. (to dużo, ale do rekordu w regionie nadal trochę brakuje). Synoptycy przewidują, że tak wysokie temperatury utrzymają się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Przydadzą się więc rady, jak uniknąć kompilacji zdrowotnych i przetrwać nadchodzące dni.

  To będzie pracowity czas  W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach już wiedzą, że w związku z upałami w najbliższych dniach ratownicy medyczni nie będą mogli narzekać na brak pracy.

  - Przy wysokich temperaturach liczba wyjazdów karetek pogotowia wzrasta nawet o połowę - mówi Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. - Częściej wzywani jesteśmy do omdleń, zasłabnięć, skoków ciśnienia, zaburzeń rytmów serca czy bólów głowy niewiadomego pochodzenia - wylicza dyrektor Borowicz.

  Podkreśla, że w czasie upałów każdy z nas narażony jest na przegrzanie organizmu. Każdy, a więc nie tylko dzieci i osoby starsze, choć te muszą uważać szczególnie.

  - Ryzyko przegrzania organizmu jest zawsze, bez względu na wiek. Jeśli młody, wysportowany mężczyzna będzie długo przebywał na słońcu i przegrzeje organizm, padnie dokładnie tak samo jak dziecko czy osoba starsza - zaznacza dyrektor WPR.

  Jest kilka sygnałów, które mówią nam, że dzieje się z nami coś złego. Warto je znać i zwrócić na nie uwagę.
  - Jeśli z niewiadomych przyczyn boli nas głowa, czujemy kołatanie serca, mamy zaburzenia widzenia czy nudności i ogólnie pogarsza się nasze samopoczucie, to znak, że przegrzaliśmy organizm - wylicza Borowicz.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama