Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa czeka na papieża Franciszka i na młodzież z całego świata

Janusz Strzelczyk
Franciszek będzie trzecim papieżem, którego powitamy w sanktuarium jasnogórskim. Miasto i archidiecezja częstochowska przygotowują się na przyjęcie tysięcy pątników

Papież Franciszek przejedzie za rok do Polski na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, ale już wiadomo, że pojawi się także na Jasnej Górze. Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, powiedział metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo, że Jasna Góra została wpisana do programu papieskiej pielgrzymki do Polski w 2016 r. , choć konkretnej daty tej wizyty jeszcze nie ustalono.

Wiele miast ma nadzieję, że papież je odwiedzi przy okazji wizyty w Polsce, że pojawi się np. w Gnieźnie, Warszawie czy Oświęcimiu. Jednak w tym tygodniu pojawiły się informacje, że w grę wchodzi tylko Jasna Góra, bo jest szczególnym miejscem kultu.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zaplanowano na 26-31 lipca 2016 roku. Będą się odbywać pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (cytat z Ewangelii wg. św. Mateusza). Poprzedzać je będą Dni w Diecezjach, które będa trwały od 20 do 25 lipca w całej Polsce.

Alert w Częstochowie

Dla Jasnej Góry, która buduje specjalną stronę internetową na to wydarzenie, przygotowujemy m.in. mapę parkingów - mówi płk. Stanisław Słyż, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Częstochowie. - Mamy informację, że może przyjechać do Częstochowy 60 tys. Włochów. To jest 1200 autokarów. Jeśli przyjadą w jeden dzień, trzeba będzie mocno się nakombinować, żeby znaleźć dla nich miejsce na parkingach.

W 1991 roku Częstochowa była gospodarzem VI Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II przybyło wtedy 1,5 miliona młodych ludzi z całego świata. Tym razem tylu pielgrzymów nie będzie, ale już można liczyć na co najmniej 12 tys. osób, które będą w archidiecezji częstochowskiej i w samej Częstochowie na Diecezjalnych Dniach Młodzieży (20-25 lipca 2016 r.), poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Zgłosiło się już 3,5 tys. osób z Międzynarodowej Wspólnoty Emmanuel, 4 tys. osób z Paryża, po 500 osób z Brazylii, Kolumbii, Włoch, Austrii i Hiszpanii a także 100 osób ze Szkocji. Tyle już wiadomo, choć oficjalne zgłoszenia są przyjmowane dopiero od przedwczoraj.

Jak ugościmy tłumy

Gośćmi będą się opiekować wolontariusze. Nie będzie, jak w 1991 r., namiotowego miasteczka młodych pielgrzymów.

- Goście będą mieszkać u rodzin w parafiach diecezji - podkreśla ks. Rafał Grzesiak,koordynator archidiecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży. -Co prawda Francuzi chcieliby np. mieszkać razem w jakiejś hali sportowej, ale nam zależy, by goście poznawali polską kulturę. Stąd gościna w domach.

Organizatorzy pobytu pielgrzymów w diecezji częstochowskiej zapowiadają akcje charytatywne i wycieczki turystyczne. W ostatnim dniu pobytu w diecezji pielgrzymi przyjdą na spotkanie na Jasnej Górze.

- Chcielibyśmy, aby przyjechała do nas młodzież ze Wschodu: z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji czy Tadżykistanu - mówi Mateusz Michalak z sekcji logistyczno-finansowej z archi-diecezjalnego biura ŚDM w Częstochowie. - Zdajemy sobie sprawę, że w tamtych państwach ludziom żyje się ciężko. Dlatego organizujemy akcję "Bilet dla Brata", która pomoże sfinansować przyjazd młodzieży z tamtych krajów.

Trzeci papież

Franciszek będzie trzecim papieżem, który przyjedzie do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wcześniej byli tu Benedykt XVI, w 2006 roku, i sześciokrotnie Jana Paweł II.

W 1991 roku Częstochowa była gospodarzem VI Światowych Dni Młodzieży. Wtedy na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło 1,5 miliona młodych ludzi z całego świata.

Na Jasną Górę bardzo chciał przyjechać papież Paweł VI. Miał wziąć udział w uroczystościach Tysiąclecia Chrztu Polski w1966 roku. Ale ostatecznie władze państwowe nie zdecydowały się na zaproszenie papieża. Ojciec Święty Jan XXIII był wielkim wyznawcą kultu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopię Czarnej Madonny miał przy swoim łóżku aż do śmierci. Znakomicie znał "Potop" Henryka Sienkiewicza - cytował z pamięci fragmenty obrony Częstochowy.

Także jasnogórska ikona od ubiegłego wieku nazywana jest Madonną Papieży jest papieżom dobrze znana. Kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, którą do Włoch przywiózł Pius XI, gdy jeszcze był nuncjuszem apostolskim w Poslce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!