4 idee dla Śląskiego: Ludzie. O czym będziemy rozmawiać od...

  4 idee dla Śląskiego: Ludzie. O czym będziemy rozmawiać od poniedziałku?

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  02.10.2013 katowice panroama miasta architektura z lotu ptaka widoki budynek sky bar fot. mikolaj suchan / polskapresse

  02.10.2013 katowice panroama miasta architektura z lotu ptaka widoki budynek sky bar fot. mikolaj suchan / polskapresse ©arc Mikołaj Suchan / Dziennik Zachodni

  Idea 1: Ludzie. Śląskie elity, przedsiębiorczość młodych w Śląskiem, Uniwersytet Śląski i demokracja w Śląskiem: oto tematy, którymi będziemy zajmować się od poniedziałku.
  02.10.2013 katowice panroama miasta architektura z lotu ptaka widoki budynek sky bar fot. mikolaj suchan / polskapresse

  02.10.2013 katowice panroama miasta architektura z lotu ptaka widoki budynek sky bar fot. mikolaj suchan / polskapresse ©arc Mikołaj Suchan / Dziennik Zachodni

  W poniedziałek

  zastanowimy się nad jakością naszych politycznych elit. Tak, pisaliśmy o tym wielokrotnie: że słabe, mało wpływowe, miałkie... Ale na czym tak naprawdę polega problem?
  Jeśli chodzi o liczebność wojewódzkiego kontyngentu, jaki wysyłamy do Sejmu, jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. Tylu posłów, ilu mamy, mają też - zebrane do kupy - cztery inne województwa w kraju. Ale próżno szukać ich działań podejmowanych w poprzek partyjnych preferencji.
  Rzadko bywają lokalnymi liderami, bo dla samorządowców są konkurencją, często dosłowną. A ten wpływ na główne ośrodki decyzyjne w kraju? Przecież politycy PO ze Śląska zajmowali w mijającej kadencji prestiżowe stanowiska w partyjnej hierarchii. Co z tego wynikło i dlaczego tak niewiele?
  Klęska ustawy metropolitalnej, kompromitująca bezradność polityków w trakcie kryzysu górniczego, niepowodzenia ustaw dedykowanych śląskim aspiracjom tożsamościowym - to tylko kilka argumentów. O tym wszystkim już po weekendzie.

  We wtorek

  zajmiemy się sprawą przedsiębiorczości młodych ludzi, którzy odnoszą sukcesy w świecie nowych technologii.
  Nie trzeba nikogo przekonywać, że dziś województwo śląskie potrzebuje nowych rozwiązań, choćby wspierających "garażową przedsiębiorczość" (kłania się Ameryka, San Francisco i kariery twórców Apple, Facebooka czy YouTube'a) , która np. w takich dziedzinach, jak nowe technologie, rozwija się bardzo prężnie, ale wyspowo, przypadkowo, bez zachęt i ułatwień ustawowych czy programowych. Mamy kilka imponujących przykładów. Jak uczynić z nich regułę?

  W środę

  temat kontrowersyjny - z punktu widzenia najważniejszego ośrodka w województwie, który pełni rolę "elitotwórczą". Chodzi o Uniwersytet Śląski i powracający jak bumerang pomysł ministerstwa nauki: stworzenia elitarnej ligi uniwersytetów flagowych oraz zdegradowania reszty uczelni do ról szkół zawodowych.
  W elitarnym gronie, finansowanym najszczodrzej i traktowanym najlepiej, miałyby znaleźć się najbardziej prestiżowe uniwersytety: Jagiellonka, Warszawski, poznański UAM przede wszystkim. Śląski? Poza wybranym kręgiem. Jak to w ogóle możliwe i jakie mogą być skutki tej decyzji? O części z nich mówiono podczas czerwcowych protestów przeciwko zamiarom ministerstwa, organizowanych przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej.

  W czwartek

  proponujemy chwilę refleksji nad istotą demokracji przedstawicielskiej, która najwyraźniej przestaje nadążać za oczekiwaniami ludzi, za stylem naszego życia i wreszcie: za technologią, która towarzyszy dziś ludziom na każdym kroku naszej codzienności.
  Zdajemy sobie sprawę z przeszkód piętrzących się choćby przed głosowaniem w wyborach przez internet. Ale dlaczego - w dobie liberalizowania np. przepisów konsumenckich - nasz wpływ na politykę i polityków wciąż przypomina relacje szatniarz-petent z filmu "Miś"?

  PRZECZYTAJ WIĘCEJ O 4 IDEACH DLA ŚLĄSKA

  "4 idee dla Śląskiego" są na Facebooku i Twitterze.  Dyskutujcie z autorami, dyskutujcie z redakcją DZ:
  Facebook
  4 Idee dla Śląskiego

  Twitter
  @4ideeslaskie  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka uczelnia takie elity!

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nawet nazwa "Uniwersytet Śląski" został skradziony Wrocławiowi a to katowickie dziecko komuny kształci w znacznej mierze głąbów, choćby takich którzy nie potrafią rozróżnić pojęć Śląsk i woj....rozwiń całość

   Nawet nazwa "Uniwersytet Śląski" został skradziony Wrocławiowi a to katowickie dziecko komuny kształci w znacznej mierze głąbów, choćby takich którzy nie potrafią rozróżnić pojęć Śląsk i woj. "śląskie"!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Tylu posłów, ilu mamy, mają też - zebrane do kupy - cztery inne województwa w kraju

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to pasuje bo to zombie-województwo to też 4 krajiny
   śląsk niemiecki
   śląsk austriacki
   Galicja (Hałyczyna)
   Kraj przywiślański (Priwislinskij Kraj) z Sosnowcem i Częstochową

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama