Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa będzie miała pierwszy w regionie Instytut Konfucjusza?

BR
Podczas III Polsko - Chińskim Forum Regionalnym w Łodzi, Politechnika Częstochowska podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Jianzhu w Shenyang (prowincja Liaoning) i list intencyjny w sprawie utworzenia Instytutu Konfucjusza w Częstochowie.

Umowa ma umożliwić międzynarodową wymianę pracowników naukowych, studentów i doktorantów. Ponadto uczelnie wyraziły chęć zorganizowania w języku angielskim studiów magisterskich kończących się uzyskaniem przez absolwentów dyplomu obu szkół wyższych. Program obejmował będzie cztery semestry nauki – dwa na Politechnice Częstochowskiej i dwa na Uniwersytecie Jianzhu.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się z Xue Hengiem, wicegubernatorem Rządu Ludowego Prowincji Liaoning, partnerskiego regonu województwa śląskiego i prof. Marią Nowicką-Skowron – rektorem Politechniki Częstochowskiej w sali reprezentacyjnej Ratusza.

Tematem rozmów było zyskanie poparcia ze strony władz prowincji Liaoning dla wspólnych zamierzeń Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Jianzhu.

- Zależy nam na tym, by w Częstochowie powstał Instytut Konfucjusza. Pomogłoby to także Politechnice w przygotowaniu specjalności w zakresie polsko-chińskiej współpracy - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Cieszę się, że rektorzy Politechniki i Uniwersytetu Jianzhu zamierzają realizować wspólny projekt studiów, kończący się dyplomem obu uczelni. Częstochowa jest przygotowana na przyjęcie dużej liczby studentów z Chin.

W sobotę, rektor Uniwesytetu Jianzhu Tiemao Shi spotkał się z rektor prof. Marią Nowicką-Skowron w towarzystwie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka na Politechnice Częstochowskiej. Szczegółowo omówiono zakres współpracy. W spotkaniu uczestniczyli dziekani wszystkich wydziałów, goście obejrzeli bazę dydaktyczną i mieszkaniową uczelni.

Uczestnicy spotkania - wraz z blisko 200 reprezentantami 12 prowincji Chin oraz około 300 przedstawicieli polskich firm, samorządów, instytucji państwowych i wyższych uczelni - wzięli też udział w III Forum Regionalnym Polska-Chiny w Łodzi, które zainaugurował Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. W dwudniowym forum uczestniczyli m.in. ambasador RP w Chinach, Tadeusz Chomicki i ambasador Chin w Polsce, Xu Jian.

W ramach Forum zorganizowano cztery panele poświęcone m.in. mechanizmom działania władz lokalnych w Polsce i w Chinach, technologiom smart cities oraz roli regionów w promocji biznesu, turystyki i wymiany edukacyjnej. W trakcie forum podpisano porozumienia o współpracy między partnerami polskimi i chińskimi oraz przeprowadzono spotkania biznesowe w formule business to business. Umowy o współpracy podpisała m.in. Politechnika Częstochowska z Uniwersytetem Jianzhu w Shenyang.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty