DZ pisał 56 lat temu: "Pracownicy huty "Jedność" wyprodukują...

  DZ pisał 56 lat temu: "Pracownicy huty "Jedność" wyprodukują więcej stali"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  DZ pisał 56 lat temu: "Pracownicy huty "Jedność" wyprodukują więcej stali"
  Przez całe wakacje zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu. Oto, czym zajmowaliśmy się 6 lipca 1959 roku.
  DZ pisał 56 lat temu: "Pracownicy huty "Jedność" wyprodukują więcej stali"
  Z zaoszczędzonych minut będzie 80 dodatkowych ton stali - mówi brygada młodzieżowa ZMS pieca nr 1" - tak napisał w tekście reporter "Dziennika Zachodniego", który obserwował pracę hutników huty "Jedność" w Siemianowicach Śląskich. Relację można było przeczytać w gazecie z 6 lipca 1959 roku.

  "Trafiliśmy akurat na spust stali z pieca nr 1. Spust krótszy od normalnych o dobrych kilkadziesiąt minut. Ale zastaliśmy na szczęście całą brygadę przed zmianą. Rozmawialiśmy o skróconym wytopie" - relacjonował dziennikarz DZ.
  "Dla uczczenia 22 Lipca brygada młodzieżowa (trzy zmiany) I pieca martenowskiego podjęła zobowiązanie skrócenia średniego czasu trwania wytopu o 10, a może i więcej minut. Z ośmiu na siedem godzin i 50 minut. No, a jeżeli się da... Józef Brongiel, pierwszy wytapiacz zmiany nie chce rzucać słów na wiatr. - Te 10 zrobimy na pewno - mówi. - Czy 20? To się okaże. Znam moich chłopców. Wiem, na ile ich stać. Zresztą nawet przy tych 10 minutach damy dodatkowo 80 ton stali. A to przecież się liczy. Dwie pozostałe zmiany tez nie zawiodą - dodał. Tego samego zdania jest również dyrektor huty. - Pierwszy piec to chłopaki na medal - mówi dyrektor. Zdyscyplinowani, dobrze zorganizowani. Mam nadzieję, że wykonają zobowiązanie, że zejdą nawet niżej, do 7 godzin i 30 minut. Niedługo założymy im nową wsadzarkę. To pomoże" - taką relację zamieściliśmy 56 lat temu. "Załoga huty "Jedność" nie przywita Lipcowego Święta pustymi rękami" - zakończył reporter.

  A najmłodszym Czytelnikom proponujemy przyjrzeć się jedynemu istniejącemu programowi telewizyjnemu z 6 lipca 1959 r. (podajemy go w całości!): 17.30 - Aktualności. 18 - Filmy nagrodzone na konkursie filmów turystycznych. 19.15 - Dziennik telewizyjny. 19.45 - Kronika kulturalna. 20 - Program cyrkowy - transmisja z Cyrku Radzieckiego


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama