Ważne
  Jeśli nie do Egiptu, to gdzie?

  Jeśli nie do Egiptu, to gdzie?

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj MSZ uznało Egipt za kraj szczególnie niebezpieczny, ale nie będzie ewakuacji turystów. Tydzień temu był zamach w Tunezji. Gdzie jest bezpiecznie? Ślązacy wybierają Bułgarię.
  Tunezja i Egipt są zagrożone zamachami terrorystycznymi. Turcja może do tej grupu dołączyć. Grecja bankrutuje i turyści obrywają rykoszetem. Tymczasem te właśnie kraje od lat są najchętniej odwiedzane przez mieszkańców naszego regionu.
  Czyżby miałoby się to wkrótce zmienić? W pierwszym z tych krajów doszło niedawno do krwawego zamachu, wyjazd do drugiego odradza Ministerstwo Spraw Zagranicznych, z powodu wzmożonej aktywności grup terrorystycznych a trzeci, przeżywa poważny kryzys gospodarczy.


  Biura podróży nie podają informacji o ewentualnych rezygnacjach z wycieczek do wymienionych krajów. Nie znaczy to jednak, że sytuacja w Tunezji czy Egipcie nie miała wpływu na rynek turystyczny.

  Kto zwróci pieniądze za odwołane wczasy?


  Biura podróży różnie zareagowały na zamach w Tunezji. TUI już odwołał wszystkie wyjazdy do Tunezji w sezonie 2015. Tymczasowo zawieszono również najbliższe wycieczki do Egiptu. Jak poinformowało biuro prasowe TUI, rozważane jest odwołanie wszystkich tegorocznych wyjazdów do tego kraju. Wycieczki do Tunezji odwołały również biura podróży Itaka i Rainbow Tours. To pierwsze umożliwiło nawet klientom zwrot pieniędzy za wykupione wczasy. Pozostałe biura zazwyczaj proponowały inne kierunki.

  Nie wszystkie biura podróży zdecydowały się na tak drastyczne kroki. - Tunezja nigdy nie była głównym kierunkiem podróży naszych klientów ale kilka dni temu wysłaliśmy grupę turystów na Djerbę. Z facebooka wiemy, że bawią się dobrze - usłyszeliśmy w biurze podróży El Mirador w Tarnowskich Górach.

  Turyści, których wycieczka została odwołana, lub sami zdecydowali się nie jechać do zagrożonych krajów, mogą się spodziewać konieczności poniesienia dodatkowych kosztów a nawet innych niedogodności. Dużo zależy od elastyczności touropeartorów i warunków umów z turystami.

  - Może się pojawić problem w przypadku wyjazdów zarezerwowanych kilka miesięcy wcześniej. Turyści, jeśli zdecydują się na inną wycieczkę, zazwyczaj szukają takiej, która jest w podobnej cenie. Mamy jednak szczyt sezonu, zmiana celu podróży może niestety negatywnie wpłynąć na jakość usług - mówi Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. - Ogólnie jednak dochodzą do nas pozytywne sygnały dotyczące zachowania się biur podróży wobec klientów po wydarzeniach w w Tunezji - dodaje.

  Jak nie do Tunezji, to gdzie lecieć na wczasy?


  - Z każdym klientem, który miał wykupioną wycieczkę do Tunezji rozmawiamy indywidualnie. Zazwyczaj decydują się na zamianę i podróż do Bułgarii, Turcji lub Grecji - mówi Artur Rezner, rzecznik prasowy biura podróży TUI.

  Wydaje się zatem, że na razie Tunezja czy Egipt stracą na turystach, jednak taki trend raczej się nie utrzyma.

  - Po marcowych zamachach w Tunisie, rzeczywiście można było zauważyć mniejsze zainteresowanie Tunezją. Ale trwało to tylko kilka miesięcy. Podobnie powinno być tym razem, pozostaje tylko pytanie, jak długo - uważa Chmielewski.

  - Turyści wrócą do tych krajów, bo one są po prosu najtańsze - twierdzi Joanna Tybor, kierowniczka tarnogórskiego biura Golden Travel - Grecja, mimo ostrzeżeń MSZ wciąż jest najlepiej sprzedającym się krajem. Oczywiście uczulamy klientów na zabieranie ze sobą gotówki. Tak naprawdę jednak, grecki kryzys jest widoczny przede wszystkim w Atenach a większość turystów wyjeżdża do miejscowości nadmorskich. Tam jest spokojnie - tłumaczy.

  Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Turystyki, w tym roku na zagraniczne wczasy planuje wyjechać w sumie 5 mln Polaków. Zdaniem specjalistów wydarzenia w Tunezji nie zmniejszą tej liczby.

  - Ilość klientów biur podróży raczej pozostanie stała. Oferty touroperatorów są bardzo szerokie a liczba klientów rozłoży się na inne kierunki. Dużym powodzeniem mogą się też cieszyć Węgry, Słowacja czy Czechy. Polska również ma coraz więcej do zaoferowania turystom - mówi Grzegorz Chmielewski.

  Prezes śląskiego oddziału PIT ostrzega przed paniką i nakręcaniu spirali strachu - Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi w każdym kraju - kończy.

  MSZ ostrzega turystów


  Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne ostrzeżenie skierowane do turystów planujących wyjazd do Egiptu. Treść ostrzeżenia:

  Ze względu na zaostrzenie sytuacji w regionie, potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Egipcie i zagrożenie zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Egiptu. W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, zaostrzeniem walk na półwyspie Synaj i na podstawie posiadanych informacji o sytuacji bezpieczeństwa w Egipcie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróży do tego kraju - w tym także do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym.

  Osobom już przebywającym w Egipcie zaleca się bieżące monitorowanie sytuacji, bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży oraz zgłoszenie pobytu w systemie Odyseusz.


  Kilka dni wcześniej MSW ostrzegało przed ewentualnymi niedogodnościami dla turystów w Grecji: Treść komunikatu:
  W związku z obecną sytuacją sektora bankowego i finansów publicznych w Grecji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim udającym się lub planującym podróż do tego kraju śledzenie bieżących komunikatów publikowanych na stronach MSZ oraz aktualnych doniesień prasowych.
  Z uwagi na możliwość występowania czasowych ograniczeń w wypłacaniu waluty w bankomatach oraz bankach osobom udającym się do Grecji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również zaopatrzenie się w dodatkowe środki płatnicze w postaci gotówki.  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama