Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa na Śląsku makieta z miniaturowymi kolejkami powstała w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

JAK
Największa na Śląsku makieta z miniaturowymi kolejkami powstała w Bielsku-Białej. Można ją oglądać za darmo od dzisiaj do niedzieli w hali widowiskowo-sportowej pod Szyndzielnią. Naprawdę efekt zapiera dech w piersiach!

Makieta powstała w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kolej w miniaturze”. Została stworzona przez modelarzy z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier. Przez kilka godzin pracowało przy niej 35 modelarzy, których wspierały osoby towarzyszące.

- Ma 65 metrów długości, w najszerszym miejscu 30 metrów. Główny odcinek torów liczy 100 metrów długości - wyjaśnia Michał Faber ze Śląskiej Grupy TT, współorganizator wystawy.

Wszystkie modele i makiety są wykonane są w skali 1:120, czyli w wielkości modelarskiej TT. Makiety zostały zbudowane są zgodnie z określonymi normami, co pozwala na ich połączenie i wspólną zabawę w międzynarodowym gronie.

Modele taboru kolejowego używane w czasie pokazu to w większości modele seryjne. Do ich sterowania wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Każdy model wyposażony jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych manipulatorów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne (jak dym z kominów parowozów) czy kontrolować efekty dźwiękowe.

- Lokomotywy czy wagoniki są kupowane. Produkowane są seryjnie, więc bardzo często modelarz nadaje wagonikowi czy lokomotywie cechy charakterystyczne, np. własną nazwę, element eksploatacyjne, kolor. Natomiast makieta jest realizacją pomysłu poszczególnych modelarzy. Modelarz robi ją sam, mając na uwadze pewne zasady – każda makieta ma taką samą wysokość, szerokość i rozstaw torów, dzięki czemu uzyskujemy takie klocki, z których możemy tworzyć dowolne makiety. Przy użyciu tych samych modułów moglibyśmy zrobić kilka wersji zupełnie różnych makiet - dodał Michał Faber.

Ruch pociągów odbywa się zgodnie ze rozkładem jazdy. Powstaje on jednorazowo dla konkretnego ustawienia makiet, jeszcze na długo przed imprezą. Upływ czasu na makiecie odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te normalne. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy.

- To nasza pasja. Dzięki niej możemy poznawać wszystkie zagadnienia związane z koleją, budować swój własny kolejowy świat. Z drugiej strony tak realizujemy swoją pasję modelarską, która wyraża się nie w modelach samolotów, ale miniaturowych modelach lokomotyw. Dodatkowo to okazja do poznania nowych, ciekawych ludzi, zobaczenia różnych miejsc - stwierdził Michał Faber.

W sobotę można wybrać się na pokaz między 14.30 a 18.30, a w niedzielę potrwa on od 9.30 do 14.00. Wstęp jest wolny!


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!