Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawica zjechała do Katowic

Michał Wroński
Konwencja programowa PiS w Katowicach
Konwencja programowa PiS w Katowicach Lucyna Nenow
"Przyszłość ma na imię Śląskie" - to hasło debaty podczas konwencji prawicy w Katowicach. Na dziś zaplanowano wystąpienie Beaty Szydło, kandydatki PiS na stanowisko premiera rządu RP

Od przemówień Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i zastępującego nieobecnego Zbigniewa Ziobrę posła Patryka Jakiego rozpoczęła się wczoraj w Katowicach Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz zjednoczonej prawicy.
Do niedzieli w salach Międzynarodowego Centrum Kongresowego politycy tych ugrupowań oraz zaproszeni przez nich goście, w trakcie kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych będą debatować o sprawach gospodarki, finansów, polityki zagranicznej, transportu i nowych technologii.

Będzie miejsce na analizę "anatomii buntu" w kontekście wyborów oraz konsekwencje ewentualnego "brexitu", czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeszcze wczoraj w trakcie panelu o znaczącej nazwie "Przyszłość ma na imię Śląskie" rozmawiano także o śląskiej metropolii i jej formie, a także o perspektywach i mieszkańców regionu, zwłaszcza tych młodych, no i o przemyśle.

Dziś największą uwagę mediów przykują zapewne słowa Beaty Szydło. Kandydatka PiS na urząd premiera wygłosi swoje przemówienie programowe. Fakt, że nastąpi to w Katowicach, pozwala przypuszczać, iż nie zabraknie w nim odniesień do przedstawionego we wtorek przez premier Ewę Kopacz rządowego Programu dla Śląska.

Po wystąpieniu Beaty Szydło głos zabierze jeszcze prof. Piotr Gliński, przewodniczący Rady Programowej PiS. Jutro ciekawie zapowiada się panel poświęcony dawnym miastom wojewódzkim - udział w nim wezmą m.in. przedstawiciele Legnicy i Jeleniej Góry, natomiast daremnie szukać na liście prelegentów z Bielska-Białej i Częstochowy (choć i jedne, i drugie straciły status miast wojewódzkich równocześnie, czyli wraz z reformą administracyjną w 1998 roku).

Wśród zaproszonych na kongres gości znaleźli się nie tylko ludzie spod szyldu Prawa i Solidarności, Solidarnej Polski czy Polski Razem Zjednoczonej Prawicy. Na liście panelistów spotkamy m.in. Leszka Mietka - przewodniczącego Związku Maszynistów Kolejowych w Polsce, generała Romana Polko - byłego dowódcę GROM-u, Ashleya Foxa - przewodniczącego delegacji brytyjskich konserwatystów w Parlamencie Europejskim, Eryka Mistewicza - znanego od budowania wizerunku, Grzegorza Opalę - związanego z Katowicami neurologa i byłego ministra zdrowia, Krzysztofa Pietraszkiewicza - prezesa Związku Banków Polskich czy prof. Pawła Śpiewaka - socjologa, a w przeszłości posła z list Platformy Obywatelskiej.

Co usłyszliśmy wczoraj podczas inauguracji konwencji?

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości:
Liczymy na zwycięstwo i na dobrą zmianę. By taka zmiana nastąpiła, potrzebny jest jednak program. Trzeba wiedzieć nie tylko, że w różnych dziedzinach życia jest źle, ale trzeba też wiedzieć, jak to zmienić. I właśnie o tym będziemy tutaj rozmawiać. Jestem przekonany, że gdy będzie trwała kampania wyborcza, będziemy gotowi. Będzie gotowy konkretny, w miarę możliwości szczegółowy projekt tego wszystkiego, co chcemy uczynić w interesie Polaków i naszej przyszłości. I to jest pierwszy, i główny cel naszego spotkania. Jest jednak też inny cel: chodzi o przywrócenie naszej polityce wymiaru merytorycznego. Polityka nie jest niczym złym. Ona jest po to, by realizować wspólny interes i mądre projekty. I o te projekty powinny spierać się główne siły polityczne w kraju. Liczę, że dojdzie do rozmowy w naszym wewnętrznym obozie, ale także z naszymi konkurentami o tym, jaka ma być Polska. Jeśli to się uda, to będzie to wielkie osiągnięciem tej konwencji.

Jarosław Gowin, prezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy:
Idziemy do tych wyborów, aby przejąć władzę. To jest spotkanie wspólnoty na rzecz zmian. Spotkanie tych, którzy wiedzą, że ciepła woda w kranie nie wystarczy, by powstawały nowe miejsca pracy, by zarobki Polaków rosły, by rodziło się więcej dzieci i by skracały się kolejki w szpitalach. Naszym przeciwnikom dedykuję piosenkę "Wind of change". Wiatr zmiany wieje po Polsce. Nie jest jednak tak, że my chcemy ślepej rewolucji. Doceniały dorobek ostatnich 25 lat, będący efektem ciężkiej pracy milionów Polaków. Ten dorobek powstał jednak nie dzięki państwu, ale często wbrew państwu. Mimo biurokracji, rosnących podatków, niesprawnego wymiaru sprawiedliwości i kłód, które państwo rzucało pod nogi własnym obywatelom. Cały obóz zjednoczonej prawicy chce pokojowo zmienić Polskę, mamy przemyślany, spójny program zmian i ludzi, którzy wiedzą, jak ten program zrealizować. Ten program nie był pisany zza biurek. On powstawał podczas spotkań z normalnymi Polakami. To program tych, którzy nie godzą się na nieudolność państwa i od jesieni mamy szansę go realizować.

Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski:
Zjednoczona prawica stanowi wyjątkową wartość, którą trzeba pielęgnować. Od kiedy jesteśmy razem, zjednoczona prawica to także efektywna maszyna wyborcza, która jest w stanie zmieniać Polskę i realizować swój program. Po raz pierwszy od wielu lat zobaczyliśmy sondaże, które dają nam samodzielną większość. Potem nastąpiło pierwsze od 7 lat zwycięstwo w wyborach samorządowych, a następnie historyczne zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.
Not. MiW


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!