Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz dożyć stu lat? Możesz, jeśli posłuchasz naszych rad

Agata Pustułka
Oto jeden z naszych 400 stulatków - Józef Bloch z Rogoźnika. Urodził się 10.01.1910 roku. Jego recepta na zdrowie i dobre samopoczucie jest bardzo prosta. - Jeść wszystko, na co ma się ochotę, ale zawsze w regularnych porach dnia i nigdy się nie przejadać. Pan Józef nigdy nie palił papierosów. Nigdy nie był  też wielkim fanem alkoholu. Jak mówi, od czasu do  czasu wypije pół lampki koniaku. W wieku 101 lat ma bardzo dobry wzrok. "Dziennik Zachodni" czyta bez okularów.
Oto jeden z naszych 400 stulatków - Józef Bloch z Rogoźnika. Urodził się 10.01.1910 roku. Jego recepta na zdrowie i dobre samopoczucie jest bardzo prosta. - Jeść wszystko, na co ma się ochotę, ale zawsze w regularnych porach dnia i nigdy się nie przejadać. Pan Józef nigdy nie palił papierosów. Nigdy nie był też wielkim fanem alkoholu. Jak mówi, od czasu do czasu wypije pół lampki koniaku. W wieku 101 lat ma bardzo dobry wzrok. "Dziennik Zachodni" czyta bez okularów. Katarzyna Domagała
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wzięli pod lupę około 40, spośród ponad 400 stulatków żyjących w województwie. Wnioski z badań to bezcenne źródło informacji o tym, co mamy robić, żeby też dostać stuletnią gwarancję przydatności.

Lekarze potwierdzili, że stulatkowie z wyższym ciśnieniem okazywali się sprawniejsi fizycznie i umysłowo od swoich rówieśników z mniejszym ciśnieniem. W tej grupie wiekowej stwierdzono też deficyt witaminy B12 i kwasu foliowego, co sprzyja niedokrwistości, chorobom neurologicznym oraz zaburzeniom ze strony układu pokarmowego. Witamina D, której również brakuje stulatkom, jest natomiast zbawienna nie tylko dla układu kostnego, bo chroni przed osteoporozą (a zatem przed złamaniami), ale ma też dobroczynny wpływ na pracę serca i naczyń krwionośnych.

- Rozpoznanie i leczenie niedoborów witaminowych jest stosunkowo proste, ale koniecznie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza - tłumaczy dr Jan Szewieczek, ordynator Oddziału Geriatrii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, który kieruje badaniami.

Jeśli w Twojej rodzinie jakiś szczęśliwiec przekroczył setkę, może liczyć na przeprowadzenie wnikliwych badań w ramach tego niezwykle istotnego projektu naukowego.

- Na wszystkich chętnych czekamy pod numerem telefonu (32) 359 82 39 begin_of_the_skype_highlighting              (32) 359 82 39      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              (32) 359 82 39      end_of_the_skype_highlighting. Lekarz i pielęgniarka przyjeżdżają do miejsca zamieszkania osoby stuletniej. W obecności opiekuna wykonują badania i pobierają krew do badań laboratoryjnych - wyjaśnia dr Szewieczek.

Grupa stulatków to najszybciej rosnąca grupa demograficzna. W 2020 r. aż milion Polaków będzie miało 90 lat! Teraz stulatków mamy ponad 2 tysiące, ale w 2050 r. ma ich być 20 tysięcy! Trzeba umieć ich leczyć.

Recepta na długie życie, czyli nie wszystko zależy od nas, ale możemy zrobić bardzo wiele

Jak dożyć setki i zachować sprawność fizyczną oraz umysłową, radzi geriatra, dr Jan Szewieczek:
Nie palić tytoniu. W grupie naszych stulatków większość (90 proc.) nigdy nie paliła!
Ważne dla pań: skóra palacza starzeje się znacznie szybciej!

Ograniczyć spożycie soli w młodości i wieku średnim - to zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, które niszczy serce, mózg i nerki.

Skutecznie leczyć nadciśnienie. Jeżeli potwierdzą się wstępne badania, że dla stulatków wyższe ciśnienie jest korzystniejsze, to konieczne będzie wyznaczenie innych niż obowiązujące norm wyrównania ciśnienia tętniczego u osób sędziwych w porównaniu do osób młodszych. Oczywiście absolutnie nie zmniejsza to konieczności leczenia nadciśnienia tętniczego u osób młodych, w średnim i starszym wieku. Trzeba zatem znaleźć równowagę między korzyściami i ryzykiem wynikającym z podwyższonego ciśnienia tętniczego u pacjenta w sędziwym wieku.

Jeść po to, aby żyć, a nie odwrotnie - co nie wyklucza delektowania się smakiem.

Pamiętać o dostarczaniu organizmowi produktów z witaminami B12, D i kwasem foliowym. Laboratoryjne oznaczenie stężenia tych witamin nie jest drogie, a leczenie niedoborów - stosunkowo proste. Na przykład, by poziom witaminy B12 był odpowiedni, trzeba raz na trzy miesiące zaaplikować ją w formie zastrzyku. Naturalne źródła witamin B12 to: ryby, wątróbka, jaja, sery, chude mięso. Kwasu foliowego: łosoś, dorsz, tuńczyk, węgorz, a witaminy D: sałata, szpinak, kapusta, brokuły.

Długowieczności sprzyja okresowy post.

Utrzymywać regularną aktywność fizyczną - to pomaga utrzymać należną masę ciała i zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Utrzymywać aktywność umysłową (np. krzyżówki).

Być życzliwym dla innych i z optymizmem patrzeć w przyszłość - to chroni nasz mózg i psychikę przed przyspieszonym starzeniem.

Dbać o rodzinę - choćby po to, aby ona zadbała o nas w starszym wieku.

Utrzymywać kontakt z lekarzem - pamiętając jednak, że dla swojego zdrowia najwięcej możemy zrobić sami, a profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie.

Unikać nadmiaru leków - przyjmować tylko niezbędne. Każdy nowy dodany lek o 10 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych działań.


Czy masz własną receptę na długie życie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!