Gliwice: Za parkowanie już niedługo zapłacimy. Ile?

  Gliwice: Za parkowanie już niedługo zapłacimy. Ile?

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miasto podzielono na dwie płatne strefy postoju dla samochodów

  Miasto podzielono na dwie płatne strefy postoju dla samochodów ©Paweł Pawlik

  Dziś rusza biuro obsługi strefy płatnego parkowania w Gliwicach. Trwa też porządkowanie i organizowanie miejsc postojowych
  Miasto podzielono na dwie płatne strefy postoju dla samochodów

  Miasto podzielono na dwie płatne strefy postoju dla samochodów ©Paweł Pawlik

  Dziś ma ruszyć biuro obsługi dla kierowców korzystających ze strefy płatnego parkowania w Gliwicach. Będzie można tu wykupić abonament za miejsce postojowe i dowiedzieć się wszystkiego na temat działania systemu. Również tutaj będzie na bieżąco monitorowana praca parkomatów, które za kilka dni staną w centrum miasta. Biuro w Nowych Gliwicach (teren po byłej kopalni Gliwice), to część długo zapowiadanego systemu płatnego parkowania w mieście, który za miesiąc o tej porze musi działać bez zarzutu.

  W części miasta objętej płatną strefą, dobiega końca porządkowanie i organizowanie miejsc postojowych. Oprócz znaków określających początek i koniec miejsc przeznaczonych do pozostawiania samochodów, umieszczono tabliczki informujące o sposobie parkowania pojazdów. W miejscach granicznych stoją już znaki, które dzielą centrum na tańsze i droższe "podstrefy". Strefa Płatnego Parkowania (SPP) ma zacząć działać od połowy lipca, jednak opłaty będą pobierane dopiero od sierpnia.

  - Pierwszy miesiąc funkcjonowania strefy będzie okresem przejściowym. W tym czasie mieszkańcy będą mogli wykupić abonamenty i ryczałty, a także zapoznać się z działaniem PIAP-ów, czyli urządzeń do pobierania opłat - wyjaśnia Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej, miejskiej spółki, która odpowiada za wdrożenie systemu. - Przygotowaliśmy już fundamenty i przyłącza, a wkrótce rozpocznie się montaż pierwszych parkomatów - dodaje.

  Przy ulicach w centrum miasta stanie 96 takich urządzeń. Miasto na ten cel wyda 4 miliony złotych. Dlaczego tak dużo? Parkomaty to nowoczesne, multimedialne kioski informacyjne, które prócz wydruku biletów będą miały wiele innych funkcji. Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić rozkład jazdy autobusów, zapoznać się z atrakcjami, jakie oferuje miasto, czy przejrzeć repertuar teatru. A nawet doładować telefon czy opłacić rachunek za prąd. W drugiej połowie lipca rozpoczną się testy urządzeń w ich środowisku naturalnym. Wówczas mieszkańcy będą mogli drukować tzw. bilety zerowe. Natomiast pobieranie opłat za parkowanie rozpocznie się w poniedziałek, 3 sierpnia.

  Przypomnijmy, że SPP w Gliwicach wyznaczono mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku oraz ul. Zwycięstwa i podzielono na dwie podstrefy. Droższa podstrefa A obejmie starówkę, a tańsza podstrefa B - pozostałe ulice w centrum. W obydwu do dyspozycji będzie około 2500 miejsc postojowych.

  Za parkowanie opłaty będą naliczane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18. Opłaty będą zróżnicowane - druga i trzecia godzina parkowania będą droższe od pierwszej, aby "zachęcić" do jak najkrótszego postoju. 15 minut to najkrótszy czas, za który będzie można zapłacić, natomiast kupując jednorazowo bilet na 5 godzin, będzie można zajmować miejsce parkingowe przez cały dzień.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UMOWA

   GL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   - Pierwszy miesiąc funkcjonowania strefy będzie okresem przejściowym. W tym czasie mieszkańcy będą mogli wykupić abonamenty i ryczałty, a także zapoznać się z działaniem PIAP-ów, czyli urządzeń do...rozwiń całość

   - Pierwszy miesiąc funkcjonowania strefy będzie okresem przejściowym. W tym czasie mieszkańcy będą mogli wykupić abonamenty i ryczałty, a także zapoznać się z działaniem PIAP-ów, czyli urządzeń do pobierania opłat - wyjaśnia Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej

   Dzis jest 26.07.2015 r a nadal brak działających parkomatów, ktore miały od miesiąca funkcjonować. Miasto wydało na nie mase pieniędzy czy wzwiązku z poslizgiem firmy Gliwice będa miały jakiś upust cenowy ??

   ŚSM to MIEJSKA SPÓŁKA, która odpowiada za wdrożenie systemu - czy nie powinna ona teraz przepraszać razem z PREZYDENTEM ze nie wyrobili sie w czasie ???? A NIE MYDLIC OCZY OKRESEM PRZEJSCIOWYM, TESTOWYM.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ile w końcu?

   ace (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co a durny tytuł artykułu, w końcu nie napisaliście, ile będzie kosztowało parkowanie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama