Katowice: historyczna zabudowa Murcek trafi do rejestru...

  Katowice: historyczna zabudowa Murcek trafi do rejestru zabytków. Jest postępowanie

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Murcki w Katowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  Murcki w Katowicach ©LOTA

  Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wszczął postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków wyjątkowej zabudowy osiedla Murcki w Katowicach.
  Postępowanie zostało wszczęte 30 czerwca. Do rejestru zabytków wpisany ma zostać zespół zabudowy osiedla Murcki w Katowicach w rejonie ulic: Bielskiej, Wolności, Roberta Mruczka, Józefa Laskowskiego, Alojzego Wojtalewicza, Pawła Kołodzieja, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Samsonowicza i placu Jana Kasprowicza, który tworzą powiązane przestrzennie budynki mieszkalne, mieszkalno-użytkowe i gospodarcze oraz komponowany układ zieleni osiedla.


  Celem wpisu do rejestru jest oczywiście objęcie ochroną zabytkowego zespołu zabudowy osiedla.

  Przypomnijmy: Murcki to kolonia górnicza, dawna kolonia Emanuelssegen. Poszczególne domy mieszkalne wraz z budynkami gospodarczymi i zabudową towarzyszącą powstawały w okresie od lat 50. XIX wieku do początku XX wieku.

  Miejsce to jest niezwykłe i wciąż nieodkryte, choć mogło by być atrakcją Katowic w nie mniejszym stopniu co Nikiszowiec. Wyjątkowe jest położenie osady - wkoło otoczona jest zielenią, choć znajduje się tuż przy trasie DK86 - i jej zabudowa. A ciekawe także historia: to w Murckach narodziło się górnictwo na Górnym Śląsku, tu powstawały pierwsze szyby, wzmianki o tutejszych pokładach węgla pojawiała się już w 1657 r., a sto lat później przy ulicy Kołodzieja powstał pierwszy szyb wydobywczy przy ul. Kołodzieja, nazwany "Książę Emanuel". O tej górniczej historii przypomina wytyczony w 2011 roku szlak śladem najstarszej kopalni na Górnym Śląsku. Jest na nim dziewięć przystanków - wszystkie na terenie parku Murckowskiego - każdy z nich znajduje się w miejscu, w którym działały szyby górnicze.

  Co ciekawe Murcki były nie tylko osadą górniczą, ale i popularnym letniskiem katowiczan. Letnicy korzystali tu z toru saneczkowego i spacerów - ze wzgórza Fryderyka Ermanna (dziś wzgórze Wandy) mieli piękny widok na panoramę Beskidów. Miejscem, do którego zmierzali najczęściej był "Gasthaus", restauracja i gościniec, gdzie lano zimne piwo, a dla pań parzono sprowadzaną z Wiednia kawę. Gospoda działała od 1854 roku (budynek został wyburzony w 1977), a w 1914 po rozbudowie przybyło jej lewe skrzydło, sala restauracyjna, taras z ogrodem, kręgielnia i strzelnica - i tak stała się gościńcem. W okolicy wytyczono też szlak spacerowy wokół wzgórza Fryderyka Ermanna (dziś to wzgórze Wandy) z punktem widokowym, zbudowano też tor saneczkowy dla letników, ale i sportowców.

  Bowiem sport też w Murckach gościł. Oprócz toru, była też tu wspomniana strzelnica, działały sekcja hokeja na lodzie (w roku 1967 klub zdobył puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego), piłki ręcznej, nożnej i sekcja rugby (powstała jako pierwsza w Polsce po drugiej wojnie światowej), wszystkie działające w ramach klubu Górnik Murcki.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama