Pamiętacie jak świeciły katowickie neony?

  Pamiętacie jak świeciły katowickie neony?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomóżcie nam stworzyć historię neonów, które rozbłysną w galerii neonów w Katowicach!
  Neon Junior

  Neon Junior ©Marzena Bugała

  Pamiętacie, jak w latach 60 i 70-błyszczały katowickie neony? Podobno najpiękniej w Polsce, ale w jakich kolorach… To pytanie, które zadaje sobie Dominik Tokarski ze Stowarzyszenia Moje Miasto. O pomoc w odpowiedzi prosi czytelników Dziennika Zachodniego.

  W Katowicach na Tylnej Mariackiej, na olbrzymiej kratownicy powstanie galeria neonów. Będzie tam m.in. neon z Juniora, kina Millenium z Bogucic, Orbis z hotelu Silesia, a także neon z dworca. Ale w jakim kolorze mają świecić?
  - Kilka dni temu zabieraliśmy z dachu domu handlowego Junior. Zaintrygował mnie pan, który pracował przy zwyżce. Powiedział, że w latach 70-tych neon świecił na zielono!
  Jestem zaskoczony, bo z tego co ja wiem świecił na biało, ewentualnie niebiesko - opowiada Tokarski. Neon mógł świecić i na biało i na niebiesko, a w końcu i zielono. - W zależności jakimi farbami go pokrywano - dodaje Tokarski.

  To właśnie z jego inicjatywy w Katowicach powstanie Galeria Światła na ul. Mariackiej Tylnej, czyli galeria neonów umieszczona na olbrzymiej kratownicy. Dominik odzyskuje neony, które albo miały trafić na śmietnik, albo od lat nieużywane stoją na budynkach w mieście.

  W projekt powstania galerii zaangażowały się władze Katowic oraz biuro ESK. Galeria ma być gotowa jeszcze w tym roku.

  - Przy okazji powstanie też album o katowickich neonach. Może dzięki wspomnieniom mieszkańców uda nam się odtworzyć ich historię, między innymi, to jak zmieniały się ich kolory 0 mówi Tokarski.

  Przypomnijcie nam, jakim kolorem świecił Junior i inne neony. Piszcie na j.przybytek@dz.com.pl LOTA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo