Znane bociany z Ustronia kończą sezon [ZDJĘCIA]

  Znane bociany z Ustronia kończą sezon [ZDJĘCIA]

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Znane bociany z Ustronia kończą sezon [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©mat. pras.

  Kończy się kolejny sezon lęgowy w gnieździe bocianów w Ustroniu. To już kolejny rok, kiedy można podglądać ich gniazdo w Internecie.
  Para dorosłych bocianów przybyła do gniazda w pierwszej połowie kwietnia.

  - Po paru dniach dokładnych i systematycznych obserwacji, okazało się, że nie jest to samica, która bywała na gnieździe w ciągu ubiegłych lat. Wskazywało na to jej zachowanie, szczególnie wobec samca. W przypadku bocianów białych nie ma możliwości odróżnienia płci osobników, jednakże wierni obserwatorzy gniazda dostrzegają drobne różnice osobnicze i na ich podstawia różnicują samca i samicę z ustrońskiego gniazda - relacjonuje Monika Ewa Kosińska, koordynatorka projektu “Bociany Integrują”.
  Samica, po tygodniu od swojego przylotu, rozpoczęła znoszenie jaj. Zniosła trzy jaja, a potem przez 33 dni samiec i samica na zmianę je wysiadywali. Klucie piskląt rozpoczęło się 24 maja. Był to najbardziej oczekiwany moment przez internetowych obserwatorów.

  - Ze wszystkich trzech jaj wykluły się pisklęta. Mimo niesprzyjającej pogody podczas klucia pisklętom udało się przetrwać, gdyż były wtedy malutkie i dobrze chronione przez dorosłe bociany - informuje Kosińska.

  Kiedy młode bociany z piskląt stały się podlotami nadszedł czas wyboru dla nich imion. Oprócz internetowych obserwatorów gniazda swoje propozycje imion zgłosiły dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 137 w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Po dwóch etapach głosowania, wybrano imiona zgłoszone przez Filipa z klasy I b SP 1 w Ustroniu - Stefcio, Bodzio, Lolcia.

  W zeszłym tygodniu odbyło się obrączkowania młodych boćków. Teraz przed nimi miesiąc przygotowań do podróży. Wszystko to będzie można obserwować na stronie www.bociany.edu.pl. Młode bociany jako pierwsze odlecą do Afryki , gdzie spędzą około trzech lat, zanim osiągną pełną dojrzałość i powrócą do Europy. Ich rodzice będą pojawiali się na gnieździe jeszcze około tygodnia, będą żerować na okolicznych polach i łąkach, by nabrać sił przed swą podróżą do Afryki. A gdy już odlecą na dobre, będzie to dla nas oznaką nadchodzącej jesieni.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama