Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd JSW wciąż liczy na kompromis przed zapowiadanym strajkiem

Marek Błoński
Zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ocenia, że wciąż możliwy jest kompromis ze związkowcami i odwołanie zapowiadanego na poniedziałek dobowego strajku w kopalniach.

Natomiast związki, które domagają się wzrostu płac o 10 proc. oraz sprzeciwiają zasadom upublicznienia i prywatyzacji firmy, wskazują na fiasko czwartkowych rozmów "ostatniej szansy" i podtrzymują decyzję o proteście.

- Nie nazwałbym tego spotkania spotkaniem ostatniej szansy. Wciąż liczymy na osiągniecie kompromisu. Ale kompromis nie polega wyłącznie na tym, że zarząd akceptuje żądania strony społecznej "a jak nie to strajk". Kompromis oznacza gotowość obu stron do rezygnacji z części swoich żądań czy postulatów w celu osiągnięcia porozumienia. Mamy nadzieje, ze związkowcy też to rozumieją - skomentował w piątek prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Odniósł się w ten sposób do czwartkowego spotkania ze związkami, po którym związkowcy podtrzymali decyzję o poniedziałkowym strajku i zagrozili wstrzymaniem wysyłki węgla z kopalń. Rzecznik komitetu protestacyjnego, Piotr Szereda, ocenił, że podczas spotkania prezes był arogancki i "straszył" działaczy związkowych konsekwencjami, jakie mogą ich spotkać za zorganizowanie strajku.

- Swoim postępowaniem i zachowaniem prezes wziął na siebie indywidualnie odpowiedzialność za straty finansowe oraz za utratę dobrego wizerunku firmy, spowodowanego brakiem dialogu ze stroną społeczną i umiejętności rozwiązywania konfliktów - ocenił Szereda.

Prezes JSW wyraził w piątek przekonanie, że "strajk nie jest najlepszą drogą do osiągnięcia porozumienia w kwestiach kluczowych dla firmy". Zaapelował do pracowników, by ponownie zapoznali się z propozycjami zarządu oraz resortów gospodarki i skarbu oraz "samodzielnie podjęli decyzję czy na pewno chcą uczestniczyć w tym strajku".

Przedstawiony pracownikom pakiet daje m.in. gwarancję utrzymania dominacji Skarbu Państwa w JSW także po upublicznieniu spółki, 5-letnie gwarancje zatrudnienia oraz prawo do darmowych akcji dla wszystkich pracowników spółki i grupy kapitałowej; będzie też możliwość kupna dodatkowych akcji na preferencyjnych zasadach.

Odnosząc się do zapowiadanych protestów Zagórowski powiedział, że ewentualne zablokowanie wysyłki węgla, czym grożą związkowcy, byłoby złamaniem prawa.

- Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jasno precyzuje, że strajk to ostateczność i można go ogłosić, gdy wszystkie inne formy porozumienia zawiodły. Dialog - to jedyna słuszna forma rozwiązywania konfliktów i mam nadzieję, że znajdziemy kompromis - podkreślił w piątek prezes JSW.

Przypomniał, że wszyscy pracownicy, którzy zdecydują się uczestniczyć w strajku muszą pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem "nie mają prawa do wynagrodzenia za okres, w którym nie podjęli pracy. Dodatkowo każdy dzień bez zjazdu na dół kopalni wiąże się z odrobieniem go przed przejściem na emeryturę".

Do spółki docierają informacje, że wielu górników planuje w poniedziałek wykorzystanie urlopów. JSW zapewnia, że osoby, które wyrażą gotowość do świadczenia pracy, a nie zostaną do niej dopuszczone przez strajkujących, otrzymają tzw. postojowe, czyli stawkę zaszeregowania i świadczenia z tytuły tzw. Karty Górnika.

- Osoby wyrażające gotowość do podjęcia pracy, a więc tym samym chcące, choć w części otrzymać pensję, muszą wpisać się na listę u swojego przełożonego - podała JSW. Jej przedstawiciele podkreślają, że jedynymi osobami uprawnionymi do pełnego wynagrodzenia w czasie strajku są liderzy związkowi zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, bo oddelegowani do pracy w związku. Otrzymają oni pełne wynagrodzenie bez względu na to, jak długo strajk będzie trwał.

W myśl ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych udział w strajku jest dobrowolny - przymuszanie do niego w jakiejkolwiek formie jest nielegalne.

Zatrudniająca ponad 22 tys. osób JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty