DZ pisał 37 lat temu: "Serdeczne powitania kosmonautów"

  DZ pisał 37 lat temu: "Serdeczne powitania kosmonautów"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  DZ pisał 37 lat temu: "Serdeczne powitania kosmonautów"
  1/2
  przejdź do galerii
  Przez całe wakacje zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu. Oto, czym zajmowaliśmy się 7 lipca 1978 roku.
  "Na lotnisko położone w pobliżu Miasteczka Gwiezdnego, gdzie znajduje się centrum szkolenia kosmonautów, przybyła z Bajkonuru międzynarodowa załoga statku kosmicznego "Sojuz-30" Piotr Klimuk i Mirosław Hermaszewski. Na lotnisku odbyło się serdeczne powitanie obu kosmonautów. Wśród witających znajdowały się małżonki bohaterów Kosmosu - Emilia Hermaszewska i Lilia Klimuk z dziećmi, kosmonauci - Bieriegawoj, Szatałow, Jelisiejew, a także delegacja społeczeństwa polskiego" - donosiliśmy w wydaniu DZ z 7 lipca 1978 r.


  W tekście pojawiła się informacja, że Piotr Klimuk złożył meldunek przewodniczącemu Komisji Państwowej o wykonaniu zadań przez załogę międzynarodową. Z lotniska kosmonauci udali się do Miasteczka Gwiezdnego, gdzie odbył się wiec. "Jego uczestnicy wystosowali list do KC KPZR i sekretarza generalnego KC KPZR, przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Leonida Breżniewa. Wczoraj Leonid Breżniew wręczył na Kremlu wysokie odznaczenia Związku Radzieckiego lotnikowi-kosmonaucie Piotrowi Klimukowi i obywatelowi PRL, kosmonaucie-badaczowi Mirosławowi Hermaszewskiemu" - zaznaczył dziennikarz.

  W tym wydaniu naszej gazety pojawiła się także sonda wśród mieszkańców naszego regionu. Dziennikarz pytał, jak oni oceniają wyczyn kosmonautów. "Z uwagą śledziłam sprawozdania o dokonywanych przez kosmonautów pracach naukowo-badawczych w dziedzinie technologii, biologii i medycyny. Jestem przekonana, że wiele z poczynionych eksperymentów wybitnie wpłynie na programy naukowe różnych polskich placówek. Bardzo jestem ciekawa wrażeń i odczuć Mirosława Hermaszewskiego, tego, co będzie opowiadał, co i jak wspominał. Bo choć słyszeliśmy go z Kosmosu prawie co dzień, to spodziewam się, że na Ziemi odprężony, wypoczęty i wolny od wielu spraw absorbujących w czasie lotu, dopiero będzie miał o czym mówić" - zauważyła Krystyna Szweda, zastępca sekretarza Oddziału Wojewódzkiego NOT w Katowicach.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama