Ważne
  Śląska premiera "Katastrofy" Artura Żmijewskiego. Już dziś w...

  Śląska premiera "Katastrofy" Artura Żmijewskiego. Już dziś w Bytomiu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląska premiera "Katastrofy" Artura Żmijewskiego. Już dziś w Bytomiu

  ©kadr z filmu "Katastrofa" (2010)

  15 kwietnia (piątek) godz. 19:00 w CSW Kronika w Bytomiu odbędzie się śląska premiera najnowszego filmu Artura Żmijewskiego "Katastrofa".
  Śląska premiera "Katastrofy" Artura Żmijewskiego. Już dziś w Bytomiu

  ©kadr z filmu "Katastrofa" (2010)

  Po pokazie rozmowa z udziałem m.in. Moniki Strzępki (reżyserki teatralnej, laureatki Paszportu Polityki 2010), Łukasza Surowca (artysty sztuk wizualnych), Stanisława Rukszy (kuratora wystaw, historyka sztuki) i Witolda Mrozka (krytyka teatralnego).

  Katastrofa smoleńska w filmie


  Na filmie przedstawiono tłumy Polaków modlących się, oddających hołd, protestujących, snujących teorie spiskowe i wyśmiewających je.
  Akcja toczy się głównie pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Trudno o tych ludziach powiedzieć, że są ze sobą solidarni. "Polacy powinni się dowiedzieć, że to był zamach stanu", "Takich idiotów nie należy słuchać", "Im się ta zbrodnia nie opłaci", "Miejscem dla krzyża jest kościół i cmentarz" - to tylko kilka wypowiedzi cytowanych w filmie. Po początkowej fazie zjednoczenia w żałobnej zadumie uwidocznia się podział polskiego społeczeństwa. Kościół katolicki oskarżany jest o próbę zawłaszczenia narodowej tragedii i cynicznego wykorzystania legendy patriotycznego, konserwatywnego prezydenta, podczas gdy świecka opozycja obawia się wzrostu siły i wpływów Kościoła w Państwie. Film wyprodukowany przez Biennale Sztuki w São Paulo.

  "Katastrofa" pokazuje również uniwersalne rytuały towarzyszące narodowej żałobie, która - tak jak każde osobiste doświadczenie straty - wydaje się przebiegać według określonego schematu.

  Swoją pracą Żmijewski podejmuje także krytyczny dialog z głośnym dokumentem "Solidarni 2010" Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego.

  O ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama