Katowice: Lajera rozkręci Mariacką! [ZDJĘCIA]

  Katowice: Lajera rozkręci Mariacką! [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Lajera rozkręci Mariacką! [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  Jest weekend, jest impreza. A skoro impreza, to na Mariackiej. Niebawem katowicki deptak rozkręci... katarynka. Drugiego takiego festiwalu ulicznego w Polsce nie uświadczycie
  Tego jeszcze w Katowicach nie było. 25 koncertów, pierwszy 30 kwietnia, ostatni 15 października i wszystko to w jednym miejscu... To "Lajera" na Mariackiej, największy w kraju festiwal uliczny, który dokładnie za piętnaście dni rusza w Katowicach.

  Mariacka już teraz w weekendy nie śpi. W piątek i sobotę zbierają się tu dziesiątki, bywa że setki ludzi. Fama rozeszła się po całym regionie - przyjeżdżąją tu ludzie nie tylko z całych Katowic, ale i Mysłowic, Chorzowa, a nawet Zagłębia.
  Ulica stała się zaprzeczeniem trendów w regionie - to miejsce dedykowane rozrywce i zabawie, które po dwóch latach od przebudowy ożyło. Porównywalnie tłoczno jest co najwyżej w galeriach handlowych...

  Rozkręcona ulica, a zakręci się mocniej
  A to tylko początek. Na Mariackiej będzie lepiej, weselej i ciekawiej. Lada moment rusza tu "Lajera"...
  Pomysłodawcą "Lajery" - cyklu plenerowych koncertów - jest Krzysztof Krot, szef bistro "Lorneta z meduzą". Do pomysłu przekonał urzędników katowickiego magistratu, nas - "Dziennik Zachodni" objął patronat nad imprezą - i znalazł sponsorów. Teraz zaprasza do zabawy. Ale zastrzega przy okazji:
  - Nie chcemy na deptaku gwiazd, na które ściągną tysiące ludzi, takie imprezy tu nie pasują. Robimy koncerty muzyków, których twórczość spodoba się wszystkim i będzie tłem dla tego co dzieje się na deptaku - zapowiada Krot.

  Lajera, czyli na deptaku nie za głośno
  Już sama nazwa cyklu nie jest przypadkowa. Lajera, czyli katarynka.
  - Na pomysł nazwy wpadła Marta Ferens z Urzędu Miasta w Katowicach. Lajera, to katarynka, instrument który sam się nakręca. To określenie pasuje do cyklu i pasuje też do Mariackiej, która jak katarynka sama się nakręciła i kręci dalej - tłumaczy Krot.
  A skoro katarynka w tytule imprez, to nie będzie ani za głośno, ani bardzo hucznie. Scena "Lajery" stanie u wylotu Mariackiej, na ulicy Mielęckiego, uda się więc nie przyprawić mieszkańców kamienic przy deptaku o ból głowy, spowodowany nieznośnym hałasem.

  Scenariusz powtarzalny i tak razy 25
  Na pierwszy koncert - 30 kwietnia - Krot zaprosił Natu, Josephine i Dj Nino. Natu, to projekt Natalii Przybysz, jednej z sióstr tworzących grupę Sistars.
  Scenariusz koncertów będzie za każdym razem podobny: zawsze w sobotę, zawsze od 20. Po wykonawcach i zespołach scenę opanują didżeje i zostaną na niej przez około trzy godziny, przygrywając imprezowiczom na deptaku.

  "Lajera" to jednak nie tylko występy na żywo, ale i szereg imprez towarzyszących. Na Mariackiej pojawi się wypożyczalnia rowerów elektrycznych, które potem będzie można wygrać. Będą rozdawane koszulki z logo "Lajery", sporo będzie też zabaw, konkursów z przymrużeniem oka i bardziej na serio i wiele innych atrakcji.

  I jeszcze bonus...
  Wśród nich relacja on-line z tego co dzieje się na deptaku i z wnętrz siedmiu tutejszych knajp. Obraz z kamer na żywo będziemy mogli oglądać na portalu mariacka.eu

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ul.Mariacka ...

   wiosna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 40

   Cytat:
   wiorna, lato i wczesna jesien - tak trzymac !


   wiosna, lato i wczesna jesien

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ul.Mariacka ...

   ... sie rozkreca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 54

   wiorna, lato i wczesna jesien - tak trzymac !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama