Hurtownie bezprawnie sprzedawały leki ratujące życie

  Hurtownie bezprawnie sprzedawały leki ratujące życie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hurtownie bezprawnie sprzedawały leki ratujące życie

  ©morguefile.com/cohdra

  Skandal! Zamiast zabezpieczyć życie i zdrowie polskich pacjentów hurtownie sprzedawały dla zysku leki ratujące życie m.in. do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Hurtownie i współpracujące z nimi apteki zarabiały, a lekarze alarmowali, że nie mają czym leczyć.
  Hurtownie bezprawnie sprzedawały leki ratujące życie

  ©morguefile.com/cohdra

  Proceder został wykryty przez śląskich farmaceutów, którzy już kilka miesięcy temu poinformowali, że są problemy z dostępem do niektórych niezwykle istotnych leków. Chodzi o specyfiki niezbędne dla chorych na padaczkę, astmę oskrzelową, przeciwzakrzepowe, które chorzy muszą przyjmować po operacjach oraz zabezpieczające chorych przed odrzuceniem organu po transplantacji. - To stwarzało zagrożenie dla polskich chorych.
  Leki te były wyrwane z polskiego rynku - oceniła Zofia Ulz Główny Inspektor Farmaceutyczny i zdecydowała wczoraj o zamknięciu kilku hurtowni leków, w tym jednej w województwie śląskim. To jednak nie koniec, bo jak się okazuje ten nielegalny proceder obejmował w ostatnim czasie ok. 20 proc. obrotu lekami w Polsce, a sprawa jest rozwojowa. Procenty trzeba przeliczyć na ogromną gotówkę, bo niektóre leki sprzedawano dwukrotnie drożej niż kosztowały w Polsce.

  Mechanizm działań był następujący - apteka gromadziła leki, a następnie kupowała je od niej hurtownia, choć tego robić nie może. - Nasze podejrzenia wzbudził fakt, że leków na rynku nie było, a producenci informowali, że dostarczają ich tyle, co zwykle - wyjaśnia dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, która w tej właśnie sprawie wystosowała do GIF skargę. Zamknięcie hurtowni oparto na opinii konsultantów krajowych w poszczgólnych dziedzinach medycyny, którzy uznali, że gromadzenie tych leków w hurtowniach zamiast sprzedaży w aptekach bezpośrednio zagrażało życiu i zdrowiu pacjentów. Niedawno w sześciu z siedmiu hurtowni w województwie śląskim brakowało clexane najpopularniejszego leku przeciwzakrzepowego. Brak leku może spowodować u chorego zatory, niedokrwistość, martwicę, a nawet utratę życia. Okazuje się, że lek był masowo wykupywany przez niemieckie hurtownie i sprzedawany w Niemczech, gdzie jest dwa razy droższy.

  Polska na wypadek klęski żywiołowej lub wojny ma zgromadzony zapas niezbędnych leków i środków sanitarnych. Przechowuje je Agencja Rezerw Materiałowych, ale nie wiadomo jakie ilości przechowujemy, bo to informacja tajna. Rąbka tajemnicy uchylono, gdy Europa żyła w panice przed wybuchem epidemii ptasiej grypy. Wtedy okazało się, że zgromadzonych środków przeciwwirusowych starczy dla zaledwie 5 proc. populacji w Polsce, choć wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia mówią, iż potrzeba ich dla 20 proc.

  Już to znamy


  Niestety nie pierwszy raz pojawiły się w Polsce kłopoty z dostępem do leków ratujących życie. W ostatnim czasie problemy dotyczyły m.in. immunoglobuliny podawanej noworodkom w sytuacji konfliktu serologicznego, najpopularniejszego leku przeciwzakrzepowego clexane, czy meterginy podstawowego leku w położnictwie. Alarmowano też o brakach corhydronu, albuminy i dexavenu.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może...

   PacjentIPracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

   Może Farmacol ? To firma zdolna do wszystkiego...........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   shpt

   shpt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Kraj, w którym sprzedaż i handel lekami jest zakazany. Wstyd, żal i przerażenie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podać nazwiska organizatorów procederu

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Byłoby ciekawe zweryfikować i podać nazwiska, pochodzenie organizatorów tego bandyckiego procederu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama