Śmierdzące odpady trafiły do Sławkowa nielegalnie?

  Śmierdzące odpady trafiły do Sławkowa nielegalnie?

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policja wkroczyła na teren firmy składującej odpady w Sławkowie. Sprawą zajęła się także Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej.
  Wjazd na teren firmy został zamknięty przez policję

  Wjazd na teren firmy został zamknięty przez policję ©Katarzyna Kapusta

  Unoszący się wszędzie smród odpadów nie dawał normalnie żyć mieszkańcom Sławkowa, a także Okradzionowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Teraz mieszkańcy będą mogli odetchnąć. 26 czerwca na teren firmy Rekult w Sławkowie wkroczyła bowiem policja i prokurator. Wjazd na teren firmy został zamknięty i zabezpieczony taśmą policyjną.

  Mieli składować i przetwarzać odpady

  Firma Rekult działała na terenie Sławkowa przy ul. Chwaliboskiej. Pozwolenie na działalność otrzymała w styczniu 2014 roku. Wydał je regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach. Firma miała zajmować się zbieraniem i magazynowaniem odpadów, które miały być używane do wypełniania wyrobiska poeksploatacyjnego, powstałego po wydobywaniu przez PKP kamienia, oraz wykonania podbudowy drogi technologicznej.


  Zgodnie z pozwoleniem, firma ma wykonywać przetwarzanie metodą recyklingu lub odzysku innych materiałów nieorganicznych. W zakresie pozwolenia na zbieranie odpadów decyzja RDOŚ obejmuje 13 pozycji, w tym np. odpady gumowe, niektóre szlamy i osady pofiltracyjne, zużyte opony. W zakresie przetwarzania odpadów decyzja obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Wśród nich są odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, stałe osady z mycia i czyszczenia, ziemia, żużle, popioły paleniskowe, wybrakowane wyroby ceramiczne czy minerały. To mieszkańcy Okradzionowa i Sławkowa jako pierwsi skarżyli się na uciążliwość tej firmy. Mieszkańcom pomagał także burmistrz Sławkowa.

  - Z punktu widzenia samych uciążliwości i obserwowanych przez mieszkańców zagrożeń, kwestia pojawiła się już w 2014 roku. Pierwsze interwencje były jesienią 2014 r. Wtedy informacje do mnie trafiły, gdy jeszcze byłem wicestarostą będzińskim - mówi Rafał Adam-zyk, burmistrz Sławkowa. - Wystąpiliśmy wówczas o wszczęcie postępowania kontrolnego i sprawdzającego, co dzieje się na terenie tej firmy. Wtedy pierwsze kontrole ujawniły nieprawidłowości. Teraz otrzymaliśmy informację, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęły decyzję o wszczęciu postępowania dotyczącego cofnięcia pozwolenia na prowadzenie działalności przez tę firmę - dodaje burmistrz.

  Jednak to nie będzie takie proste, ponieważ próżno szukać kontaktu z firmą. Gdy Rekult ubiegał się o pozwolenie, firma działała w Zawierciu, potem kolejne pisma trafiały do Krakowa. Obecnie wszystko wskazuje na to, że firma zakończyła działalność.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama