Latem czad także może zabić. Zwłaszcza w upał

  Latem czad także może zabić. Zwłaszcza w upał

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilkadziesiąt wezwań do tlenku węgla w województwie śląskim. Strażacy oraz kominiarze radzą, żeby nie kąpać się w ciągu dnia
  Strażacy twierdzą, że skuteczną metodą chroniącą nas przed tlenkiem węgla może być montaż specjalnego czujnika

  Strażacy twierdzą, że skuteczną metodą chroniącą nas przed tlenkiem węgla może być montaż specjalnego czujnika ©materiały KM PSP w Bielsku-Białej

  Tlenek węgla - silnie trujący bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz, zwany potocznie czadem, jest - o czym mało kto wie - szalenie niebezpieczny również podczas upałów! Tylko w poniedziałek bielscy strażacy wyjeżdżali do trzech interwencji związanych z tlenkiem węgla, a w sumie w ostatni weekend odnotowali prawie 30 interwencji na terenie całego województwa śląskiego.

  - Utrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie temperatury powodują, że w przewodach kominowych wentylacji grawitacyjnej zanika ciąg kominowy, gdyż na zewnątrz jest dużo cieplej, co powoduje brak odprowadzenia spalin, a w konsekwencji emisję węgla ze spalinami do pomieszczeń - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

  Tak stało się w budynkach wielorodzinnych przy bielskich ulicach Akademii Umiejętności, Goleszowskiej i Sterniczej. Na przykład na Sterniczej strażacy zastali w jednym z mieszkań ulatniający się tlenek węgla z przewodu wentylacyjnego i spalinowego. Urządzenia pomiarowe wykazały, że stężenie czadu przekroczyło 20 razy dopuszczalną normę. Strażacy sprawdzili mieszkania powyżej. W nich również był obecny tlenek węgla, a w kominach wentylacyjnych nie było ciągu.

  - Tlenek węgla atakuje nie tylko zimą, ale również latem - wyjaśnia mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy. - Mają na to wpływ wysokie, długotrwałe temperatury powietrza. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Robi się taki słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem - tłumaczy Waszek. Dodaje, że zjawisko to nazywane jest zwrotnym ciągiem kominowym.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama