Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem czad także może zabić. Zwłaszcza w upał

Jacek Drost
Strażacy twierdzą, że skuteczną metodą chroniącą nas przed  tlenkiem węgla może być montaż specjalnego czujnika
Strażacy twierdzą, że skuteczną metodą chroniącą nas przed tlenkiem węgla może być montaż specjalnego czujnika materiały KM PSP w Bielsku-Białej
Kilkadziesiąt wezwań do tlenku węgla w województwie śląskim. Strażacy oraz kominiarze radzą, żeby nie kąpać się w ciągu dnia

Tlenek węgla - silnie trujący bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz, zwany potocznie czadem, jest - o czym mało kto wie - szalenie niebezpieczny również podczas upałów! Tylko w poniedziałek bielscy strażacy wyjeżdżali do trzech interwencji związanych z tlenkiem węgla, a w sumie w ostatni weekend odnotowali prawie 30 interwencji na terenie całego województwa śląskiego.

- Utrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie temperatury powodują, że w przewodach kominowych wentylacji grawitacyjnej zanika ciąg kominowy, gdyż na zewnątrz jest dużo cieplej, co powoduje brak odprowadzenia spalin, a w konsekwencji emisję węgla ze spalinami do pomieszczeń - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Tak stało się w budynkach wielorodzinnych przy bielskich ulicach Akademii Umiejętności, Goleszowskiej i Sterniczej. Na przykład na Sterniczej strażacy zastali w jednym z mieszkań ulatniający się tlenek węgla z przewodu wentylacyjnego i spalinowego. Urządzenia pomiarowe wykazały, że stężenie czadu przekroczyło 20 razy dopuszczalną normę. Strażacy sprawdzili mieszkania powyżej. W nich również był obecny tlenek węgla, a w kominach wentylacyjnych nie było ciągu.

- Tlenek węgla atakuje nie tylko zimą, ale również latem - wyjaśnia mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy. - Mają na to wpływ wysokie, długotrwałe temperatury powietrza. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Robi się taki słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem - tłumaczy Waszek. Dodaje, że zjawisko to nazywane jest zwrotnym ciągiem kominowym.
- Jedynymi skutecznymi metodami są przeczekanie upałów i branie kąpieli, kiedy nie ma słońca, które nagrzewa kominy, czyli wieczorem lub wcześnie rano. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00 - radzi Waszek, przyznając, że oprócz strażaków, którzy odbierają w ostatnich dniach po kilka telefonów w sprawie czadu, kominiarzom także zgłaszane są takie przypadki.

- Ludzie nie mają świadomości, że latem czad także jest groźny. Większość uważa, że zagraża nam zimą, w sezonie grzewczym. Tymczasem latem także czyha na nich niebezpieczeństwo - podkreśla beskidzki kominiarz.

Starszy brygadier Jarosław Wojtasik, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, zauważa, że przed zimą strażacy przestrzegają przed groźnym tlenkiem węgla, bo wtedy to zjawisko się nasila, ale ono istnieje cały rok. - To jest tak samo jak z utonięciami. Zdarzają się nie tylko latem. Zimą również. Z tlenkiem węgla jest podobnie - mówi st. bryg. Wojtasik.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!