Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Nowe targowisko gotowe niemal w połowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bartosz Pudełko
Internautka Elżbieta
Remont targu w Zabrzu.Trwają prace związane z budową nowego targowiska przy ul. Boboli. Konstrukcja już rośnie, a zarządca rozsyła oferty do przyszłych najemców. Zobaczcie nowe zdjęcia Zabrzańskiej Agencji Realizacji Inwestycji i Internautki Elżbiety.

Postęp widać gołym okiem. Szczególnie po wyrastających z ziemi murowanych konstrukcjach przyszłych pawilonów. Znacznie bardziej jednak zaawansowane są prace niewidoczne, jak budowa kanalizacji, która gotowa jest w 80 proc. Cała zaś inwestycja jest już wykonana w ok. 40 proc., a więc mamy niemal półmetek. Jeśli tempo się utrzyma, to z oddaniem nowego targowiska przy zbiegu ul. Piastowskiej i Boboli w terminie, czyli do końca września, nie powinno być problemów.

Przypomnijmy, budowa nowego targu trwa od kwietnia. Wcześniej wykonawca rozebrał stare targowisko i uporządkował teren. Kupcy handlujący dotychczas w tym miejscu musieli przenieść się na drugą stronę ulicy, gdzie przyjdzie im czekać na zakończenie budowy. Później, o ile oczywiście zaakceptują warunki wynajmu, będą mogli wrócić na targ.

CZYTAJ TAKŻE:
Kultowy zabrzański targ zniknął. To miejsce o historii kruchej jak szkło [WIDEO, MAPA]

Zabrzańska Agencja Realizacji Inwestycji, która jest właścicielem terenu i odpowiada za modernizację, rozpoczęła w lipcu konkurs na najem powierzchni handlowych. Urzędnicy zapowiadają, że w pierwszej kolejności zaproponują je kupcom, którzy w przeszłości prowadzili działalność na starym targowisku.

Budowa nowego targowiska, którą prowadzi Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego kosztować będzie 9,5 mln zł. Targ zmieni się nie do poznania. Przede wszystkim składać będzie się na niego 18 murowanych pawilonów, w których znajdzie się ok. 150 punktów handlowych, zaplecze techniczne oraz gastronomia. Nowe pawilony będą oczywiście skanalizowane i podłączone do mediów. Poprzednie, blaszane boksy nie miały tych podstawowych udogodnień. Wraz z budową nowych pawilonów zmieniona zostanie nawierzchnia, a także zbudowane lub wyremontowane drogi dojazdowe i chodniki wokół oraz miejsca parkingowe.

W miejscu kultowego targowiska jeszcze 40 lat temu stała huta szkła. Zakład został założony przez Wilhelma Eisnera, przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia, w 1866 roku. Gdy do władzy doszli naziści, hutę odebrano Eisnerom, ale wciąż trwała produkcja. Po wojnie pod szyldem Huta Szkła Piast. Jej historia kończy się w 1973 roku. Zakład został wtedy zlikwidowany, a budynki stopniowo rozebrano. Później zapadła decyzja o budowie domu handlowego. Stąd znana niecka, którą wykopano pod fundamenty. Projekt nie doczekał się jednak realizacji, a po transformacji ustrojowej powstał tu targ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera