DZ pisał 50 lat temu: "Powstaje dworzec PKP w Katowicach"

  DZ pisał 50 lat temu: "Powstaje dworzec PKP w Katowicach"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z ciekawością śledziliśmy pierwsze roboty wokół dworca głównego w Katowicach - pisał wtedy DZ

  Z ciekawością śledziliśmy pierwsze roboty wokół dworca głównego w Katowicach - pisał wtedy DZ ©arc

  Przez całe wakacje zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu. Oto, czym zajmowaliśmy się 9 lipca 1965 roku.
  Z ciekawością śledziliśmy pierwsze roboty wokół dworca głównego w Katowicach - pisał wtedy DZ

  Z ciekawością śledziliśmy pierwsze roboty wokół dworca głównego w Katowicach - pisał wtedy DZ ©arc

  "Katowicki dworzec w stadium budowy" - tak zatytułowaliśmy tekst z 9 lipca 1965 roku. Ale dziennikarz zaznaczył też, że trzeba nadrobić opóźnienia. "Z ciekawością śledziliśmy pierwsze roboty wokół dworca głównego w Katowicach, gdy przystąpiono do pierwszych wyburzeń na ul. Młyńskiej. Prace te jednak toczyły się tak powoli, że jęła się rodzić obawa niedotrzymania terminów. Jakoż rzeczywiście notuje się już kilkumiesięczne opóźnienie.
  Plan wykwaterowań lokatorów z ul. Młyńskiej zakładał, że do 15 kwietnia br. będą opróżnione domy z numerami 27, 29 i 29 tylny, a do 30 czerwca z numerami 22 i 24, tymczasem są one wciąż jeszcze zajęte" - informował dziennikarz.

  Reporter donosił, że budownictwo zastępcze jest prowadzone od 1962 r., a DOKP przeznaczyła 15 mln zł na budowę zastępczych izb mieszkalnych i barako-biurowca dla instytucji zajmujących pomieszczenia w domach przy ul. Młyńskiej.
  Czytelnikom pokazaliśmy wtedy makietę nowego dworca. Miał on mieć 144 metry długości oraz 14,5 m wysokości. "Dach będzie tworzyć 16 kwadratowych kielichów na filarach rozmieszczonych szeregowo. Wejście na perony będzie się znajdowało na poziomie ulicy Młyńskiej, a wyjście będzie się dobywać estakadą (pomostem) na ul. 3 Maja. Po 1970 roku zainstaluje się ruchome schody na perony" - donosił dziennikarz. Koszt budowy dworca miał wynieść 232 mln zł, a budowa miała się zakończyć w grudniu 1969 roku.

  Żeby było trochę wakacyjnie, zwróćmy jeszcze uwagę na jedną informację: "Pracownicy chorzowskiego "Biprokopu" zaprojektowali dla Wesołego Miasteczka nieznaną dotąd w kraju trójpoziomową karuzelę zwaną wirujące filiżanki. Podróż - zapewniającą ponoć absolutny zawrót głowy - entuzjaści silnych wrażeń będą mogli rozpocząć 22 lipca" - donosiliśmy. Czy jest ktoś, kto się nie kręcił na słynnych filiżankach?


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama