Co z sekundnikami na drogach? Będzie sekundnik na DK 1 w...

  Co z sekundnikami na drogach? Będzie sekundnik na DK 1 w Romanowie?

  Patryk Drabek, PP, AD, BR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy przejeżdżający przez Romanów i DK 1 w powiecie częstochowskim chcieliby, żeby zamontowano tam tego typu sekundnik. Zarządca drogi odpowiada,
  1/7
  przejdź do galerii

  Kierowcy przejeżdżający przez Romanów i DK 1 w powiecie częstochowskim chcieliby, żeby zamontowano tam tego typu sekundnik. Zarządca drogi odpowiada, że to niezgodne z przepisami ©Paweł Relikowski/Gazeta Wrocławska

  Kierowcy wywalczą sekundnik na DK 1 w Romanowie? GDDKiA uważa, że to niezgodne z prawem, ale takie rozwiązanie zastosowano w innych miastach.
  Według Artura Gołaty, założyciela strony "Żądamy sekundnika na światłach w Romanowie" na Facebooku, spełnienie tego postulatu podniesie bezpieczeństwo. I to nie tylko na tym odcinku DK1, ale na każdym skrzyżowaniu, gdzie tak jak w Romanowie, kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle rejestruje specjalne urządzenie. Konsekwencją wykroczenia jest zwykle mandat.

  - Wiele razy byłem świadkiem sytuacji, w których kierowcy gwałtownie hamowali, by uniknąć mandatu, gdy nagle zmieniało się światło.
  To było niebezpieczne i dla nich, i dla innych użytkowników drogi. Nie ma możliwości, by jadąc z szybkością 80 kilometrów na godzinę, a na to zezwalają znaki, wyhamować w miejscu. Chcemy sekundników, bo wtedy każdy będzie wiedział, ile czasu zostało mu do zmiany świateł - tłumaczy Artur Gołata.

  Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dlaczego?

  Żądania montażu sekundnika kierowcy adresują do komendanta straży gminnej w Kamienicy Polskiej, Arkadiusza Bielasa, a ich stronę na portalu społecznościowym w kilka dni polubiło niemal tysiąc internautów. Publikują tam filmy, na których widać, jak przed skrzyżowaniem gwałtownie hamują ciężarówki. Zobaczymy także znak informujący o tym, że ograniczenie prędkości wynosi tam 80 kilometrów na godzinę.

  Droga hamowania przy takiej prędkości może wynieść nawet 30 metrów. Gra jest warta świeczki, bo przejechanie na czerwonym świetle grozi mandatem w wysokości 500 złotych i sześcioma punktami karnymi.

  Wywołany do tablicy komendant Arkadiusz Bielas podkreśla, że… popiera pomysł, ale decyzja w tej sprawie nie należy do niego, ale do zarządcy drogi, a więc do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Tu zaczynają się problemy, bo Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA odpowiada, że takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami, a podstawą prawną regulującą m.in. funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych jest załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 roku (w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach). Zgodnie z tymi przepisami światło żółte widzimy przez 3 sekundy i tak też jest na skrzyżowaniu w Romanowie.

  Emil Rau: Sekundniki to sensowne rozwiązanie  Znany jako "łowca fotoradarów" Emil Rau komentuje, że to kuriozum, a sekundniki widział już w innych miastach Polski, w tym w Zielonej Górze, Płocku i Wrocławiu.

  - Dla mnie jedyne sensowne rozwiązanie to zamontowanie w tym miejscu sekundnika. Zauważyłem, że w momencie, gdy zmniejszyła się liczba wykonanych zdjęć, zmieniono ograniczenie prędkości z 70 do 80 kilometrów na godzinę. To wygląda na współpracę straży gminnej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - komentuje Emil Rau. - Potrzeba nieco dobrej woli, ale w przypadku Romanowa widać, że pojawia się zawsze tysiąc argumentów przeciwników takiego rozwiązania, jak sekundniki - dodaje Rau.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dk1 Częstochowa romanów

   mariuszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sekundniki ułatwiają jazdę z minimum 500m przed skrzyżowaniem wiem kiedy zapali sie zielone czy czerwone
   a inteligentny system zarządzania światłami na skrzyżowaniem ---- inteligenty to powinien...rozwiń całość

   Sekundniki ułatwiają jazdę z minimum 500m przed skrzyżowaniem wiem kiedy zapali sie zielone czy czerwone
   a inteligentny system zarządzania światłami na skrzyżowaniem ---- inteligenty to powinien być kierowca a dzięki systemowi inteligentnych świateł robi sie z kierowców debili co płacą za czerwone światła bo dodatkowo są kamery
   Nie rozumiem tylko tego ze" Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA odpowiada, że takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami, a podstawą prawną regulującą m.in. funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych jest załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 roku"
   Prawo z 2003 mamy rok 2016 -- jak urząd nie możne zmienić tego prawa to trzeba zlikwidować urząd bo kto komu służy naród urzędowi czy urząd narodowi ( ludziom obywatelom żyjącym w Polsce)
   Jedyna rada referendum i sami sobie możemy to przegłosować ze założą wszędzie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sekundniki w Opolu

   Gutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przecież sekundniki działają np. w Opolu i jakoś tam się dało. Tylko w tym kraju każdy działa jak chce a ta tzw. władza robi to na co ma ochotę. SYF I TYLE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezpieczeństwo... chyba biznesu...

   DmN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tu nie chodzi o to, żeby "dać szansę" kierowcą, tylko o to, że montaż sekundnika "nie da szansy" zrobienia biznesu. Zastanówcie się, co faktycznie bardziej zwiększy bezpieczeństwo (spowoduje...rozwiń całość

   Tu nie chodzi o to, żeby "dać szansę" kierowcą, tylko o to, że montaż sekundnika "nie da szansy" zrobienia biznesu. Zastanówcie się, co faktycznie bardziej zwiększy bezpieczeństwo (spowoduje ograniczenie prędkości przez kierowcę): ukryty fotoradar, czy dobrze oznakowany i widoczny z daleka patrol SM/policji...? Oczywiście, że jak ktoś nie dostrzega przed sobą dobrze widocznego patrolu, to coś jest nie tak (niedostatecznie obserwuje drogę i jej otoczenie przed sobą) i zostanie ukarany, natomiast kto widzi, co go czeka - ma szansę wyhamowania. Analogicznie przy światłach: widzę, że to ostatnie sekundy, to nie łudzę się, że zdążę przeskoczyć, noga z gazu, a i nawet ekonomia jazdy się poprawi. Nie łudźmy się, zwykle nie chodzi tyle o bezpieczeństwo (czasem w ogóle!), co o biznes...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   (korekta)

   DmN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przepraszam za literówkę/błąd: *kierowcom...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sekundniki powinny być na każdym skrzyżowaniu

   Damian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Za granicą od dawna stosują sekundniki na skrzyżowaniach a jak wiemy bezpieczeństwo na drogach w takich krajach jak Niemcy czy Francja jest o wiele wyższe niż w Polsce gdzie sekundników nie ma!...rozwiń całość

   Za granicą od dawna stosują sekundniki na skrzyżowaniach a jak wiemy bezpieczeństwo na drogach w takich krajach jak Niemcy czy Francja jest o wiele wyższe niż w Polsce gdzie sekundników nie ma! Banda złodziei ! ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sekundniki powinny być na każdym skrzyżowaniu

   kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Sekundniki powinny być na każdym skrzyżowaniu zamiast fotoradarów - przecież chodzi o bezpieczeństwo

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama