Zabrze pokazuje ministrom jak może wyglądać przyszłość...

  Zabrze pokazuje ministrom jak może wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zabrze pokazuje ministrom jak może wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej [ZDJĘCIA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  W czwartek do Zabrza zjechali przedstawiciele rządu z ministrem zdrowia Marianem Zembalą i ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim na czele, wojewodowie, samorządowcy i szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia. Wspólnie debatowali o przyszłości opieki zdrowotnej w Polsce. Jak przykład pokazano Śląskie Centrum Chorób Serca i prowadzone w nim telekonsultacje. System ma być wdrażany w całym kraju.
  Pacjentka ze swoim lekarzem rodzinnym znajduje się w Tarnowskich Górach. Ma podejrzenie stanu przedcukrzycowego. Lekarz potrzebuje konsultacji specjalisty. Najlepiej z Zabrza, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Nikt nie musi się jednak ruszać z miejsca. Dwa ośrodki łączą się przez internet, lekarz specjalista wysłuchuje dotychczasowych ustaleń, przeprowadza wywiad, otrzymuje nawet wyniki i zdjęcia rentgenowskie. Przy okazji swoją opinię wyraża jeszcze kardiolog. Zapada diagnoza. Całość trwa kilkanaście minut. Tak wyglądała telekonsultacja zaprezentowana w czwartek w Śląskim Centrum Chorób Serca przy okazji wizyty w Zabrzu przedstawicieli rządu i samorządów.


  Nowoczesne ośrodki, jak ŚCCS, korzystają już z takich rozwiązań. Resort zdrowia pokazując dobrą praktykę chce jednak pchnąć w tym kierunku również inne szpitale w całej Polsce.

  - Odległość jest już archaizmem. Archaiczne nie są za to nasze szpitale. Mają odpowiednie systemy, trzeba je jednak skoordynować. Wtedy pacjenci z najmniejszych miejscowości zyskają dostęp do dużych akademickich ośrodków - mówi prof. Marian Zembala, minister zdrowia i ŚCCS.

  - System, który nazywamy "zabrzańskim", jako pilotażowy działa w ŚCCS od półtorej roku. Przez ten czas dobrze go sprawdziliśmy. Jest skuteczny, dostępny, bezpieczny i tani. Wzmacnia pozycję lekarza rodzinnego i daje możliwość szybszego dotarcia do lekarza specjalisty. Od września, października chcemy aby taki system zaczął być wdrażany w całym kraju – mówi prof. Zembala.

  - Nie widzę technicznych przeciwwskazań. Mamy do tego możliwości. Trzeba tylko dotychczasowe działania usystematyzować – dodaje minister Halicki.

  Upowszechnienie telekonsultacji ma ułatwić życie mieszkańcom małych miejscowości, dla których dostęp do lekarzy specjalistów jest szczególnie utrudniony. Zadba o to m.in. Instytut Medycyny Wsi z Lublina, który sporządzić ma listę miejsc, w których system będzie szczególnie przydatny.

  Przez pierwsze miesiące, do końca roku, trwać ma taryfikacja telekonsultacji. Tak, aby od 2016 system był w pełni funkcjonalny.

  Program telekonsultacji stosowany w Zabrzu jest jednym z punktów konferencji naukowej "Polaków zdrowia portret własny 2015", która w czwartek rozpoczęła się właśnie w Zabrzu. Udział bierze w niej nie tylko minister zdrowia, ale również Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji, wojewodowie, samorządowcy z całej Polski oraz szefostwo NFZ.

  Poza telekonsultacjami poruszą oni również kwestie związane m.in. z dostępnością do leczenia specjalistycznego czy okołozabiegową kartą bezpieczeństwa chorego.
  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama