Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze pokazuje ministrom jak może wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
W czwartek do Zabrza zjechali przedstawiciele rządu z ministrem zdrowia Marianem Zembalą i ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim na czele, wojewodowie, samorządowcy i szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia. Wspólnie debatowali o przyszłości opieki zdrowotnej w Polsce. Jak przykład pokazano Śląskie Centrum Chorób Serca i prowadzone w nim telekonsultacje. System ma być wdrażany w całym kraju.

Pacjentka ze swoim lekarzem rodzinnym znajduje się w Tarnowskich Górach. Ma podejrzenie stanu przedcukrzycowego. Lekarz potrzebuje konsultacji specjalisty. Najlepiej z Zabrza, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Nikt nie musi się jednak ruszać z miejsca. Dwa ośrodki łączą się przez internet, lekarz specjalista wysłuchuje dotychczasowych ustaleń, przeprowadza wywiad, otrzymuje nawet wyniki i zdjęcia rentgenowskie. Przy okazji swoją opinię wyraża jeszcze kardiolog. Zapada diagnoza. Całość trwa kilkanaście minut. Tak wyglądała telekonsultacja zaprezentowana w czwartek w Śląskim Centrum Chorób Serca przy okazji wizyty w Zabrzu przedstawicieli rządu i samorządów.

Nowoczesne ośrodki, jak ŚCCS, korzystają już z takich rozwiązań. Resort zdrowia pokazując dobrą praktykę chce jednak pchnąć w tym kierunku również inne szpitale w całej Polsce.

- Odległość jest już archaizmem. Archaiczne nie są za to nasze szpitale. Mają odpowiednie systemy, trzeba je jednak skoordynować. Wtedy pacjenci z najmniejszych miejscowości zyskają dostęp do dużych akademickich ośrodków - mówi prof. Marian Zembala, minister zdrowia i ŚCCS.

- System, który nazywamy "zabrzańskim", jako pilotażowy działa w ŚCCS od półtorej roku. Przez ten czas dobrze go sprawdziliśmy. Jest skuteczny, dostępny, bezpieczny i tani. Wzmacnia pozycję lekarza rodzinnego i daje możliwość szybszego dotarcia do lekarza specjalisty. Od września, października chcemy aby taki system zaczął być wdrażany w całym kraju – mówi prof. Zembala.

- Nie widzę technicznych przeciwwskazań. Mamy do tego możliwości. Trzeba tylko dotychczasowe działania usystematyzować – dodaje minister Halicki.

Upowszechnienie telekonsultacji ma ułatwić życie mieszkańcom małych miejscowości, dla których dostęp do lekarzy specjalistów jest szczególnie utrudniony. Zadba o to m.in. Instytut Medycyny Wsi z Lublina, który sporządzić ma listę miejsc, w których system będzie szczególnie przydatny.

Przez pierwsze miesiące, do końca roku, trwać ma taryfikacja telekonsultacji. Tak, aby od 2016 system był w pełni funkcjonalny.

Program telekonsultacji stosowany w Zabrzu jest jednym z punktów konferencji naukowej "Polaków zdrowia portret własny 2015", która w czwartek rozpoczęła się właśnie w Zabrzu. Udział bierze w niej nie tylko minister zdrowia, ale również Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji, wojewodowie, samorządowcy z całej Polski oraz szefostwo NFZ.

Poza telekonsultacjami poruszą oni również kwestie związane m.in. z dostępnością do leczenia specjalistycznego czy okołozabiegową kartą bezpieczeństwa chorego.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabrze pokazuje ministrom jak może wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni