Ważne
  Młode żbiki przyszły na świat w Ustroniu

  Młode żbiki przyszły na świat w Ustroniu

  JVL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Młode żbiki przyszły na świat w Ustroniu
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Materiał Prasowy

  Hodowla dzikich zwierząt nie jest prostą sprawą, dlatego urodzenie się młodych żbików pod Równicą jest fascynujące.
  Na świat przyszły trzy sztuki. Na razie ciężko powiedzieć czy to samce, czy samice. Urodziły się w okolicach 1 maja. Mają więc około dwóch miesięcy. Teraz dużo czasu spędzają na zabawie - powiedział Tomasz Zawadzak, opiekun żbików w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, gdzie urodziły się te drapieżniki.

  Ten podlegający ścisłej ochronie ssak jest jednym dwóch przedstawicieli rodzinny kotowatych występujących na terenie Polski.

  - Na ten moment nie wiemy czy te żbiki pozostaną u nas. Wszystko zależy od tego, jak będą się rozwijać i czy zaakceptuje ich samiec, który co prawda jest ich ojcem, ale nie wiemy jak on będzie się do końca zachowywał w stosunku do swojego potomstwa - dodał Zawadzak.


  Zdarza się, że u kotów pojawia się terytorializm i wtedy może dojść pomiędzy żbikami do agresywnych zachowań. Pracownicy muszą więc trzymać rękę na pulsie.

  Na szczęście w Ustroniu mają taki układ wybiegów, że są w stanie rozdzielić w razie czego młode żbiki od samca. Wtedy matka i ojciec pozostaną na jednym wybiegu, a trójka młodych znajdzie się na drugim.
  - Nie jest to prosta sprawa, żeby żbiki przyszły w niewoli na świat. Hodowla dzikich zwierząt jest dość skomplikowana, szczególnie tych kotowatych - podkreślił Zawadzak.

  Choć młode żbiki przypominają z wyglądu domowe koty, to są to dzikie drapieżniki. Koty dostają jako pokarm przepiórki bądź surowe mięso. Czasami żbiki pokuszą się i zjedzą rybę. Nie odpowiada im jedzenie z puszki. Na razie młode jeszcze odżywiają się mlekiem mamy, ale zaczynają się interesować stałym pokarmem. Młode żbiki cały czas są na wybiegu i odwiedzający mogą je zobaczyć bez żadnego problemu. Warto więc pokusić się o wyprawę do LPN w Ustroniu.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama