Hotel w Sosnowcu ma być zamknięty, ale...

  Hotel w Sosnowcu ma być zamknięty, ale...

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hotel w Sosnowcu ma być zamknięty, ale...

  ©Maciej Gapiński

  Na terenie Sosnowca działa hotel, który powinien zostać natychmiast zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Cały czas jest jednak czynny.
  Hotel w Sosnowcu ma być zamknięty, ale...

  ©Maciej Gapiński

  Hotelem przy ulicy Partyzantów w Sosnowcu zainteresowała się prokuratura. Zastępca prokuratora rejonowego w Sosnowcu, Zbigniew Pawlik, twierdzi, że "przedmiotem postępowania jest samowola budowlana, dopuszczenie budynku do użytkowania w sposób niezgodny z przepisami oraz niezapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom obiektu".

  Prokuratorskie postępowanie powoli się kończy i prokurator nie wyklucza postawienia zarzutów.
  To może być finał batalii, która rozpoczęła się, gdy kontrolujący obiekt strażacy stwierdzili, że budynek został zmodernizowany po to, by pełnić funkcję hotelu. Wykazano liczne nieprawidłowości, a właściciel nie przedstawił wówczas dokumentacji techniczno-projektowej prac przeprowadzonych w obiekcie. Komendant miejski PSP w Sosnowcu zakazał użytkowania hotelu, ponieważ obiekt nie spełnia wymogów przepisów przeciwpożarowych. Decyzję tę podtrzymał komendant wojewódzki PSP. Już pod koniec ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł z kolei, że użytkowanie tego hotelu - pomimo zakazu - to narażanie ludzi na utratę zdrowia, a nawet życia. Mimo to hotel nadal jest otwarty.

  Decyzję zakazującą użytkowania hotelu wydano na podstawie kontroli przeprowadzonej przez sosnowieckich strażaków. Wykazała ona liczne nieprawidłowości związane z ochroną przeciwpożarową oraz z warunkami ewakuacji. Chodzi między innymi o brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego głównej klatki schodowej, nieprawidłowy kierunek otwierania drzwi ewakuacyjnych na parterze budynku czy też złe oznakowanie dróg ewakuacji. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, bo jeśli w obiekcie doszłoby do pożaru, to bardzo prawdopodobne są ofiary śmiertelne.

  Trzygwiazdkowy Boutique Hotel's Sosnowiec należy do spółki Central Fund of Immovables z Łodzi. Spółka od wielu miesięcy odwołuje się od wszystkich decyzji, zgodnie z którymi obiekt należy zamknąć. Nieskutecznie. Sprawa trafiła m.in. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który orzekł, że strażacy rzetelnie sprawdzili obiekt i wskazali liczne zaniedbania. Sąd odniósł się także do tego, że właściciele hotelu zlekceważyli wydaną decyzję i świadomie narazili wszystkie osoby, które przebywały w hotelu, na utratę zdrowia lub życia. Sąd zobowiązał też PSP do podjęcia wszystkich możliwych działań prawnych, w tym do powiadomienia organów ścigania. Obiekt jest regularnie kontrolowany przez strażaków.

  - Potwierdziły się nasze informacje, że hotel nadal jest użytkowany. Nałożyliśmy na właściciela grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych i znaczna część tej kwoty została już zapłacona. Nie mamy jednak takich narzędzi, by zamknąć ten obiekt. Próbujemy wszystkich możliwych sposobów, by w końcu doprowadzono ten hotel do takiego stanu, w którym można tam będzie bezpiecznie przebywać - podkreśla Marcin Pilarski, kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu. Dodaje, że równoległe działania w tej sprawie prowadzi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu.

  Przedstawiciele spółki w mailu wysłanym do naszej redakcji wspominają o podjętych krokach prawnych i powołują się na specjalistyczną opinię "sporządzoną przez osoby uprawnione". Napisali również, że to nie hotel, ale obiekt hotelarski.
  To jednak nie oznacza, że ma być niebezpieczny dla osób w nim przebywających. Budynek i tak jest zakwalifikowany do kategorii zagrożenia ludzi ZL III (budynki użyteczności publicznej - szkoły, budynki biurowe, domy studenckie, internaty, hotele czy ośrodki zdrowia).


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama