Ważne
  Maria Ochwat: Część społeczeństwa jest nieufna wobec...

  Maria Ochwat: Część społeczeństwa jest nieufna wobec przyjęcia imigrantów

  Maria Ochwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polska ma przyjąć dwa tysiące imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. O tym, dlaczego to robi, a także jakie mogą być tego konsekwencje mówi Maria Ochwat, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej.
  Maria Ochwat: Część społeczeństwa jest nieufna wobec przyjęcia imigrantów

  ©arc prywatne

  Czy Polska w ogóle powinna przyjmować imigrantów? Czy mogła odmówić?
  Polska nie może odmówić przyjęcia uchodźców, ponieważ jako strona Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącej statusu uchodźców z 1951 roku, jest do tego wręcz zobowiązana. Inaczej rzecz wygląda w przypadku imigrantów zarobkowych. W tym przypadku państwa mają pewną dowolność w ustanawianiu przepisów kogo i na jakich zasadach zamierzają przyjąć.
  Na szczycie Unii Europejskiej pod koniec czerwca zadecydowano, że plany rozmieszczenia i przesiedlenia będą oparte na dobrowolnych decyzjach państw członkowskich. Polska zaoferowała 2000 miejsc dla imigrantów z Syrii oraz Erytrei.
  Pierwotnie mówiono o 2659 osobach, przejętych od Włoch i Grecji oraz 962 z obozów spoza Unii Europejskiej. Decyzję o przyjęciu mniejszej liczby imigrantów wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk argumentował obecną sytuacją na Ukrainie i tym, że może ona ulec zmianie. Warto jednak zauważyć, że liczba wszystkich imigrantów z samej Syrii to ponad 4 000 000 ludzi, a z Erytrei 360 000, a liczba ta może jeszcze ulec zmianie.

  Jak przedstawia się kwestia ochrony uchodźców w prawie międzynarodowym?
  Status uchodźcy reguluje Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku. Polska przystąpiła do niej oraz do protokołu dodatkowego w 1967 roku. Zgodnie z konwencją uchodźcą jest osoba, która wobec uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości i przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego państwa. Uchodźcą jest także osoba, która nie posiada jakiegokolwiek obywatelstwa i na skutek podobnych zdarzeń – znajduje się poza państwem swojego zamieszkania, nie chce lub nie może z powodu wspomnianych obaw, wrócić do swojego państwa. Należy jednak zauważyć, że konwencji nie stosuje się do osób, które popełniły przestępstwa przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, ciężkie przestępstwa pospolite czy też winne są czynów sprzecznych z zasadami i celami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
  Konwencja zakazuje wydalania uchodźców, a także zawracania ich do granicy terytoriów, gdzie narażeni byliby na niebezpieczeństwo. Uchodźcy mają prawo do wyznawania swojej religii, korzystają z paszportów podróży podobnych do paszportów nansenowskich. W Polsce status uchodźcy reguluje m.in. Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP czy Ustawa o cudzoziemcach.
  Nie można tu jednak pominąć i innych dokumentów wypracowanych w ramach Rady Europy, w szczególności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka czy dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących uchodźców.

  Czy decyzja o przyjęciu imigrantów jest dla naszego państwa korzystna? Czy zagraża bezpieczeństwu kraju? Jakie ta decyzja może spowodować skutki dla polityki społecznej kraju?
  Uważam, że decyzja o przyjęciu imigrantów z Syrii oraz Erytrei jest jak najbardziej właściwa i to z kilku powodów. Po pierwsze Polska wywiązuje się z zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych. Po drugie – zważając na niewielki przyrost naturalny oraz tak zwane starzenie się społeczeństwa, ich obecność w niedalekiej przyszłości korzystnie wpłynie na gospodarkę kraju. Trzecia sprawa to różnorodność kulturowa, która w ogromnym stopniu przyczyni się do zwiększenia bogactwa społecznego Polski.
  Trudno mówić o tym, aby imigranci stanowili jakieś poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Polska należy do układu z Schengen, który znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a przecież znaczna część imigrantów przebywa już na terytorium Unii Europejskiej. Niewątpliwie ważną kwestią będzie również realizacja odpowiedniej polityki wobec imigrantów, mająca na celu ich jak najlepszą integrację z społeczeństwem polskim.
  Zdaję sobie sprawę, że część społeczeństwa polskiego pozostaje nieufna wobec przyjęcia imigrantów. Należy jednak zauważyć, że nie są to ludzie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie ze swoich krajów, aby polepszyć sobie sytuację materialną. Ci ludzie naprawdę potrzebują pomocy. W Syrii od 2011 roku trwa konflikt zbrojny, który pochłonął już ponad 220 000 ofiar śmiertelnych, wielu zmusił do przesiedlenia wewnątrz kraju, niektórych do ucieczki. Tortury, arbitralne zatrzymywanie i bezprawne przetrzymywanie w więzieniach, ataki na cywilów, porwania – to tylko niektóre z zagrożeń, jakie spotykają obywateli Syrii. W Erytrei obywatele także są więzieni bez procesów i wyroków sądowych, torturowani, siłą zmuszani do służby wojskowej (nie oszczędza się w tym przypadku również dzieci), żyją w skrajnym ubóstwie. Prześladowani są tu przede wszystkim chrześcijanie. Według danych organizacji Human Right Watch obywatelom Erytrei nie wolno opuszczać kraju. Grozi im za to rozstrzelanie. Mimo to są na tyle zdeterminowani, aby uciec.
  Miałam okazję zobaczyć jak wygląda obóz dla uchodźców w jednym z krajów azjatyckich. Za historią każdego mieszkańca kryły się niewyobrażalne ludzkie dramaty. W przeszłości niektórzy Polacy również zmuszani byli do emigracji i wiele państw udzieliło im wówczas schronienia. Przyjęcie imigrantów jest moralnym obowiązkiem społeczności międzynarodowej, która deklaruje chęć poszanowania praw człowieka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naprawdę warto

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Jonię - starożytną krainę w Azji Mniejszej zasiedlili Grecy. Nie byli imigrantami, ale humanitarnymi najeźdźcami. Co z tego wyszło - kraina filozofów, najlepszych jakich do tej pory miała Europa....rozwiń całość

   Jonię - starożytną krainę w Azji Mniejszej zasiedlili Grecy. Nie byli imigrantami, ale humanitarnymi najeźdźcami. Co z tego wyszło - kraina filozofów, najlepszych jakich do tej pory miała Europa. Wielokulturowość to synergia. Oby w Polsce do niej doszło, imigranci mogą nas tylko kulturowo wzbogacić.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   # Anna

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   A jak cywilizowane plemiona prziszly do Piastolandu, coby trocha kultury prymitywom znad Wisly zaszczepic - to co s tego wyszlo?
   Do dzisiej Polok zostol pymitywem! Nawet ze okupacji naszego...rozwiń całość

   A jak cywilizowane plemiona prziszly do Piastolandu, coby trocha kultury prymitywom znad Wisly zaszczepic - to co s tego wyszlo?
   Do dzisiej Polok zostol pymitywem! Nawet ze okupacji naszego slonckigo Hajmatu nic sie niy nauczyli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Allah agbar

   Allah agbar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Allah agbar

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   część? założe sie że większość

   set (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   przeklęta polityczna poprwność wmawia ludziom że tak trzeba, a normalne kraje jak USA nie wpuszczaja byle kogo do siebie, tylko UE taka wspaniałomuślna, Europa zaczęłą sie w Grecji i niedługo tam...rozwiń całość

   przeklęta polityczna poprwność wmawia ludziom że tak trzeba, a normalne kraje jak USA nie wpuszczaja byle kogo do siebie, tylko UE taka wspaniałomuślna, Europa zaczęłą sie w Grecji i niedługo tam sie skończy, nie z powodu greckiego kryzysu, tylko uchodźcówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie jest Polski rząd?

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Pewne sprawy można rozumieć bądź być ciemnym w tej dziedzinie. Dziwię się jednak tym rdzennym
   patriotom za jakich się uważają co nie którzy. To nie ma warunków na sprowadzenie RODAKÓW-...rozwiń całość

   Pewne sprawy można rozumieć bądź być ciemnym w tej dziedzinie. Dziwię się jednak tym rdzennym
   patriotom za jakich się uważają co nie którzy. To nie ma warunków na sprowadzenie RODAKÓW-
   -ZESŁAŃCÓW na Sybir a znajdują się warunki i praca dla innych obywateli świata.! Po co są Ci
   Eurodeputowani??? Zamiast bronić swej ojczyzny i obywatela są niejako SŁUGUSAMI pozostałej Europy . Są kraje o wiele bogatsze od Polski i wzbraniają się a Polska jak pokorne CIELĄTKO chce
   doić zarówno Unię jak i rdzennych obywateli.!!! KOGO MY TAM WYSŁALI??? To są idioci a nie nasi
   przedstawiciele a skutki wywodzą się z gron PARTYJNYCH.! Za tym róbmy wszystko by już nigdy w tym kraju nie zarządzała żadna partia. Obywatel musi w końcu zrzucić jarzmo jakim jest pętany przez lata.! Nic mi do nacji jakie szukają schronienia ale nie dość ze władza czyni z kraju SKANSEN,nie ma pracy i żadnej przyszłości to jeszcze nakłada dodatkowy ciężar na barki,UCHODŹCY .!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja jeszcze pamiętam falę emigracji z Polski na Górny Śląsk

   XXL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   takiej rasy jaka tu przybyła nie łatwo zapomnieć !!! Do dzisiaj mamy ich potomków na karku...


   Zdjęcie autora komentarza
   Emigranci: Do XXL.

   Stanik z rybnika

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Dokładnie pamiętam emigrację Polaków z Polski na Śląsk , co w 48 godzin otrzymywali nowe mieszkania w Jastrzębiu , Moszczenicy gdzie miałem okazję poznać ich kulturę picia wódki i używania...rozwiń całość

   Dokładnie pamiętam emigrację Polaków z Polski na Śląsk , co w 48 godzin otrzymywali nowe mieszkania w Jastrzębiu , Moszczenicy gdzie miałem okazję poznać ich kulturę picia wódki i używania zlewozmywaka w kuchni jako pisuar ,mordo bicia z sąsiadami z innego Regionu Polski i ucieczki przed balkon przeze mnie do Domu . Ta kultura była do mnie obca i tego nie znałem jak i jedzenia pierogów , rąbanki , (surowa przerastana słonina w jakimś tam zaprawije prosto z beczki) smierdzalo na zdechlina ale w smaku było nawet dobre, picie wódki z zenfciorow( szklanek po musztardzie) papieru toaletowego nie znali nawet ubikacja była do nich opca , co człowiek nie zrobi żeby poznać inne kultury bycia i życia. !,,,ALE tej kultury myśmy mieli się uczyć , poprzez
   totalnej Polonizacij Śląska . Powrót do średniowiecza w 1969r .i ta kultura wciskano nam i naszym Dzieciom na polecenia PZPR i ZSRR.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe kiedy pojawią się pierwsze filmy ISIS nakręcone w Polsce

   lewactwo doprowadzi do zagłady europejczyków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Produkcje w full hd z efektownymi ujęciami. Wtedy się wszyscy obudzicie, ale będzie już za późno, gdy pan ahmed z panem abdullahem spalą was żywcem, albo utną głowy. W imię konwencji onz i...rozwiń całość

   Produkcje w full hd z efektownymi ujęciami. Wtedy się wszyscy obudzicie, ale będzie już za późno, gdy pan ahmed z panem abdullahem spalą was żywcem, albo utną głowy. W imię konwencji onz i tolerancji multikulti.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie martw się

   Mamed Chalidow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   wasza katolicka prawica zrobi z nich wiernych fanów "ojca radyja" !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie!Może za 20 lat to mogą do nas przyjechać!

   Tereska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Takich ludzi szukających nowego domu należy wysłać do krajów bogatych i wielkich obszarem!W obu Amerykach są -Kanada ,Usa ,Brazylia ,Argentyna...
   W Azji -Rosja i wielkie republiki jak...rozwiń całość

   Takich ludzi szukających nowego domu należy wysłać do krajów bogatych i wielkich obszarem!W obu Amerykach są -Kanada ,Usa ,Brazylia ,Argentyna...
   W Azji -Rosja i wielkie republiki jak Kazachstan,Ukraina Białoruś ...Potem Australia a też w Azji jeszcze Mongolia ,Iran Afganistan...
   My tu klepiemy biedę,nasze sdzieci pracują w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech.nasze małżeństwa rozbite,tam -mąż ,tu- zona itd!Pojechał do Brukseli tzw.polityk i od razu wiedział,co ma zrobić?Przypomniał mi tego lekkomyślnego poprzedniego premiera!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polacka mentalnosc.

   Otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   I tu wychodzi ta polacka mentalnosc kalego,my mozemy zasmiecac cala europe,ale uchodzcy do nas,to juz nie.Zamiast do BRD czy WB powinniscie wy do Kazachstanu,Ukraine albo na Bialorus,bo tam wasze...rozwiń całość

   I tu wychodzi ta polacka mentalnosc kalego,my mozemy zasmiecac cala europe,ale uchodzcy do nas,to juz nie.Zamiast do BRD czy WB powinniscie wy do Kazachstanu,Ukraine albo na Bialorus,bo tam wasze korzenie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Frelko,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   podziwejcie sie yno,
   jak nom wtedy szlo,
   jak nom coroz wiyncyj gorolow zwoziyli?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama