Z wycieczki do lasu można wrócić z poważną chorobą

  Z wycieczki do lasu można wrócić z poważną chorobą

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z wycieczki do lasu można wrócić z poważną chorobą
  Uwaga grzybiarze, zbieracze jagód, miłośnicy lasu i leśnych wycieczek. Wkraczając w zarośla, idziecie tam na własne ryzyko, bo niestety razem z koszykiem prawdziwków i słoikiem jagód, możecie z tych gąszczy przywlec choroby. Dlatego zanim się wybierzecie na wędrówki lub po wkład do pysznych przetworów, zabezpieczcie się przed ewentualnymi zagrożeniami.
  Z wycieczki do lasu można wrócić z poważną chorobą
  Do lasu naprawdę nie należy się wybierać w krótkich spodenkach, sandałach i bluzce bez ramiączek. I wcale nie chodzi o... podglądaczy, ale paskudne kleszcze ( to przede wszystkim), ale też wszelkie latające owady, których jad może okazać się dla nas nawet zabójczy. Przecież i tak większość z nas nie wie, czy jest uczulona na jad osy, czy końskiej muchy. Nie wiemy, jak zareaguje nasz organizm na atak meszek.
  Zresztą w tych przypadkach łatwo zidentyfikować wroga. Gorzej, gdy zakazimy się... bąblowicą, którą przenoszą m.in. lisy. Przez lata może trwać diagnostyka. Ba, w pewnym momencie lekarz może pomylić tę chorobę z nowotworem. I nie jest to tak rzadkie, jak się wam wydaje. No przyznajmy się: ile razy jedliśmy poziomki lub jagody wprost z krzaczka? Ja w dzieciństwie bardzo wiele razy. I naprawdę nie mam żadnej pewności, że nie mam bąblowicy, bo często wykrywa się ją dopiero po latach. Odkąd jednak jakiś czas temu przeczytałam, jak wredna to choroba, to nie ma zmiłuj się: morduję pyszne leśne owoce w ciepłej wodzie i przelewam wodą wiele razy. Trochę tracą na smaku, ale wolę mieć czyste sumienie, gdy podaję mojej rodzinie puchar poziomek z bitą śmietanką.

  Aha, pamiętajcie! Do lasu proszę w kapelusiku lub czapeczce, długich spodniach i odpowiedniej bluzce. Trzeba się też wypsikać dostępnymi środkami przeciwko mrówkom, osom i oczywiście kleszczom, licząc, że okażą się skuteczne.

  Kleszcze najgroźniejsze
  Obecnie choroby odkleszczowe: systematycznie rosnące zachorowania na boreliozę, babeszjozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu to jeden z większych problemów medycyny. Kiedyś borelioza uchodziła za chorobę leśników. Dziś nikt nie jest bezpieczny, bo kleszcze czają się niemal wszędzie: na osiedlowych alejkach, w parkach, na łąkach oraz w lasach. Niełatwo też zdiagnozować boreliozę. Bywa, że pacjenci są latami leczeni np. na SM (stwardnienie rozsiane), a w końcu okazuje się, że winowajcą jest kleszcz. Tylko na odkleszczowe zapalenie mózgu wynaleziono szczepionkę. W przypadku pozostałych schorzeń musimy sami się zabezpieczać.

  Oprócz właściwego ubrania trzeba wziąć ze sobą do lasu specjalne urządzenie do wyciągania kleszczy. Nie ma bowiem co liczyć, że uda się nam przechytrzyć pasożyta. Oczywiście ukąszenie przez kleszcza nie oznacza, że zaraz zachorujemy, ale zawsze lepiej brać pod uwagę gorszą możliwość i pozbyć się go z organizmu jak najszybciej.
  Trzy lata temu badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr. Krzysztofa Solarza przebadali kleszcze żerujące na obszarze ok. 37 tys. km kw. w pięciu województwach: śląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Dzięki analizie DNA prawie 3 tys. kleszczy wiadomo, że 21,42 proc. z nich było zakażonych bakterią wywołującą boreliozę. Oznacza to, że co piąty kleszcz stanowi dla nas bardzo duże zagrożenie.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama