Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Naprotechnologia poczeka

Janusz Strzelczyk
Twórcą naprotechnologii jest profesor Thomas Hilgers, amerykański lekarz ginekolog
Twórcą naprotechnologii jest profesor Thomas Hilgers, amerykański lekarz ginekolog Polska Presse
Wszystko wskazuje na to, że nie uda się uruchomić popieranego przez Kościół i PiS programu leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.

Program leczenia niepłodności metodą naprotechnologii stanął pod wielkim znakiem zapytania. W budżecie Częstochowy na 2015 rok przeznaczono na ten program 80 tysięcy złotych. Tyle że nic nie wskazuje na to, aby mogły one zostać w ogóle wykorzystane.

- Nie możemy uruchomić programu, bo nie mamy opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych - mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelniczka Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu w USA. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Jest to metoda diagnostyki i leczenia niepłodności, oparta na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety.
Program medyczny leczenia niepłodności metodą naprotechnologii przygotowała dla Częstochowy dr Daria Mikuła-Wesołowska, a jednym z konsultantów był prof. Bogdan Chazan.

Jednak pierwsza wersja programu budziła zastrzeżenia AOTM z powodu listy leków, które są refundowane i mogą być wykorzystane w tej metodzie. Nie można refundować z budżetu miasta czegoś, co już jest refundowane przez NFZ, chociaż w części. Jak udało się nam dowiedzieć, także poprawiona wersja programu może zostać odrzucona przez agencję, właśnie z powodu podwójnej refundacji.
O dofinansowanie leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii miały się starać pary małżeńskie mieszkające w Częstochowie (kobiety w wieku 20-37 lat), które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Dofinansowanie miało wynosić 3 tysiące złotych i obejmować nauczanie modelu Creightona (do 120 zł za wizytę), zakup preparatów przeciwzrostowych, badanie nasienia, spotkania z dietetykiem, wizyty u psychologa oraz refundację leków do stymulacji. Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które chce wspierać naprotechnologię, tak jak przed czterema laty pierwsza zdecydowała się na dopłacanie do in vitro.

W Częstochowie od prawie 3 lat działa przy parafii św. Wojciecha Poradnia Rozpoznawania Płodności, wykorzystująca naprotechnologię. Bezdzietne małżeństwa dowiadują się w niej, jak zajść w ciążę z wykorzystaniem naturalnej metody.
Częstochowianie mogą natomiast wciąż korzystać z programu dofinansowania in vitro, na który przeznaczono w tym roku 80 tysięcy (jedna para dostaje 3 tys. zł).

Do tej pory z częstochowskiego programu in vitro urodziło się jedenaścioro dzieci. W najbliższych tygodniach urodzi się kolejne. Każda para rodziców dostaje wózek od sponsorów.

Mało prawdopodobne jest to, żeby radni, w przypadku fiaska uruchomienia programu naprotechnologii, przekazali środki, które na nią przeznaczono, na program in vitro.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!