Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Szpital Śląski musi mieć lądowisko. Koniecznie

Jacek Drost
W Szpitalu Śląskim w Cieszynie funkcjonuje jedynie transport samochodowy
W Szpitalu Śląskim w Cieszynie funkcjonuje jedynie transport samochodowy Jan-Victor Landowski
Nad Olzą nie lądują śmigłowce z pacjentami, bo nie mają gdzie. Cieszyńska placówka przymierza się jednak do budowy lądowiska

Szpital Śląski w Cieszynie, jeden z największych w Beskidach, nie ma własnego lądowiska dla śmigłowców pogotowia ratunkowego. Nad Olzą nie lądują więc śmigłowce z pacjentami. Jeżeli natomiast jest potrzeba przetransportowania chorego z Cieszyna do innych placówek w kraju, to najpierw jest on przewożony karetką do Bielska-Białej lub Krakowa, które mają swoje lądowiska. Jest jednak szansa, że niebawem to się zmieni - cieszyńska placówka przymierza się do budowy własnego lądowiska.

- Obecnie Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie uruchomił procedury administracyjne, mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę lądowiska na terenie szpitala. Zależnie od ich wyniku przeprowadzone zostaną badania i ekspertyzy niezbędne do rozpoczęcia prac w konkretnej, możliwej lokalizacji - poinformowała Ewa Herman, rzecznik prasowy ZZOZ w Cieszynie. Dodała, że placówka przymierzała się do tego typu inwestycji już w 2012 roku, kiedy to została opracowana "Koncepcja tymczasowego lądowiska dla śmigłowców przy ZZOZ w Cieszynie". Jednak nie została ona wprowadzona w życie. Teraz temat wrócił na tapetę.

To efekt znowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia sprzed dwóch lat, według którego, aby cieszyński ZZOZ mógł nadal prowadzić Szpitalny Oddział Ratunkowy, musi posiadać całodobowe lotnisko lub całodobowe lądowisko zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.

- Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, lądowisko musi rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2017 r., co oznacza, iż powinno zostać oddane do użytku do końca grudnia 2016 r. - dodała Herman. Podkreśliła, że jeszcze nie wiadomo, na jakiego typu lądowisko się zdecydują i ile będzie kosztowała cała inwestycja. Pieniądze mają pochodzić z funduszy europejskich na lata 2014-2020 w ramach bezpośredniej dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Według założeń, 85 proc. kosztów budowy cieszyńskiego lądowiska może być pokryte z tej dotacji, a 15 procent kwoty to będzie wkład własny cieszyńskiego ZZOZ. Placówka nie planuje budowy żadnej dodatkowej infrastruktury obok lądowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty