Ogrodzieniec: Odpady w cegielni po kontroli

  Ogrodzieniec: Odpady w cegielni po kontroli

  Paulina Musialska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ogrodzieniec: Odpady w cegielni po kontroli

  ©Katarzyna Kapusta

  Kontrola inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie cegielni w Ogrodzieńcu dobiega końca. Wyniki jutro.
  Ogrodzieniec: Odpady w cegielni po kontroli

  ©Katarzyna Kapusta

  Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ogrodzienieckiej cegielni jeszcze trwa. Została zarządzona po odkryciu tu przez dziennikarzy programu "Uwaga" składowiska niebezpiecznych dla zdrowia substancji, które mają być używane do produkcji cegieł.

  - Na razie nie mamy wyników kontroli. Zakończy się ona 15 lipca - mówi Rafał Radecki, kierownik Działu Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Delegatura Częstochowa.


  Głos w tej sprawie postanowiło również zabrać Starostwo Powiatowe w Zawierciu, które wydało pozwolenie zintegrowane na eksploatację instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych. Wcześniej decyzję środowiskową podpisał burmistrz gminy Ogrodzieniec, Andrzej Mikulski. Wśród mieszkańców Ogrodzieńca były przeprowadzone konsultacje społeczne, związane z budową cegielni.

  - Żadna z tych decyzji zintegrowanych nie została cofnięta. Decyzja - pozwolenie zintegrowane z roku 2008 - została wydana na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - wspólnikom przedsiębiorstwa TiC z siedzibą w Bukownie. Następnie osoby fizyczne założyły Spółkę z o.o. "Keram" i na tę spółkę w roku 2009 zostało wydane pozwolenie zintegrowane - tłumaczy Bożena Wilmowska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zawierciu. - Obydwa pozwolenia dotyczą eksploatacji instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych - dodaje.

  Decyzje, które ogrodzieniecka cegielnia obecnie posiada, dotyczą przetwarzania odpadów. Cegły są produkowane z gliny z dodatkiem innych substancji, które mają poprawić ich trwałość.

  - Cegielnia posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Nie posiada decyzji na składowanie, bo nie jest to składowisko odpadów - podkreśla Bożena Wilmowska. - Odpady są wykorzystywane do produkcji ceramiki budowlanej, stanowią dodatek do materiału ilastego w ilości nieprzekraczającej 20 procent. Mieszanie materiału ilastego, wydobywanego na terenie zakładu, z odpadami następuje w wyrobisku iłów przy użyciu ładowarki i koparki. Wytworzona w ten sposób masa poddana zostaje sezonowaniu przez około rok. Dopiero po okresie sezonowania z masy produkowane są wyroby ceramiki budowlanej. Należy podkreślić, że iły stanowią naturalną ochronę dla wód podziemnych, ponieważ są nieprzepuszczalne - kontynuuje.

  Oznacza to, że teoretycznie można w tamtym miejscu przetrzymywać odpady, które wykorzystywane są do produkcji.

  - To są oczywiście takie dywagacje, bo przede wszystkim do oceny tego potrzebne są badania, czy podłoże to jest rzeczywiście przepuszczalne, czy nie. Jeśli jest nieprzepuszczalne, to teoretycznie można tam przetrzymywać odpady zawierające prawdopodobnie metale ciężkie. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że lepiej tego nie robić - zauważa Rafał Radecki z WIOŚ.


  *Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla dociekliwych

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Znalazłam ciekawy artykuł właśnie na temat takich materiałów, których używała Cegielnia, fragment:
   ,,Korzystny skład chemiczny i mineralny powoduje, że osady stanowią jeden ze składników ceramiki...rozwiń całość

   Znalazłam ciekawy artykuł właśnie na temat takich materiałów, których używała Cegielnia, fragment:
   ,,Korzystny skład chemiczny i mineralny powoduje, że osady stanowią jeden ze składników ceramiki budowlanej. W produkcji lekkich kruszyw, takich jak keramzyt, wykorzystuje się osady ściekowe jako środki spulchniające. Skład mineralny osadów pozwala na stosowanie ich w charakterze topnika, poprawiającego spiekalność materiału.
   Z drugiej strony spieki ceramiczne, takie jak syntetyczne zeolity, czy spiekane popioły lotne, wykorzystuje się jako sorbenty zanieczyszczeń pochodzących z osadów ściekowych wprowadzanych do środowiska. Zastosowanie zeolitów wraz z osadem ogranicza przenikanie zanieczyszczeń do gleby i roślin."
   cały artykuł znajduje się na stronie: http://ecomanager.pl/osady-sciekowe-w-ceramice-i-budownictwie/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ogrodzieniec odpady w cegielni po kontroli

   MI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tvn z tymi swoimi reporterami na czele tylko się ośmieszają robiąc takie reportaże. Zabierają się za temat o którym nie mają pojęcia, później coś wciskają ekspertom którzy na 100% potwierdza ich...rozwiń całość

   tvn z tymi swoimi reporterami na czele tylko się ośmieszają robiąc takie reportaże. Zabierają się za temat o którym nie mają pojęcia, później coś wciskają ekspertom którzy na 100% potwierdza ich przypuszczenia, wszystko byle mieć jakiś temat i sensacje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca jest najważniejsza.

   xyz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W tej Polsce niczego nie uszanują. Otwierają nowa firmę i nową linię produkcyjną ludzie będą mieli prace! a przecież to jest najważniejsze!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca

   o-n (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Uważam że ta firma naprawdę nie robiła nic złego i też mnie denerwuje jak kolegę/koleżankę wyżej zrobienie sprawy z niczego! ludzie w Polsce nie jest tak dobrze żeby robić problemy firmie bez...rozwiń całość

   Uważam że ta firma naprawdę nie robiła nic złego i też mnie denerwuje jak kolegę/koleżankę wyżej zrobienie sprawy z niczego! ludzie w Polsce nie jest tak dobrze żeby robić problemy firmie bez uzasadnionych powodów, szczególnie że chcieli ludziom pracę dać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sensacja z niczego.

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Uwaga szuka sensacji na siłę, reportaż właściwie nie udowodnił, żeby ta firma robiła cokolwiek złego, chyba nie mają na razie żadnego ciekawszego tematu. Ktoś ich podpuścił, a oni próbują zrobić...rozwiń całość

   Uwaga szuka sensacji na siłę, reportaż właściwie nie udowodnił, żeby ta firma robiła cokolwiek złego, chyba nie mają na razie żadnego ciekawszego tematu. Ktoś ich podpuścił, a oni próbują zrobić aferę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cegielnia.

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Firma posiada potrzebne zezwolenia i zgody więc urzędnicy chyba się nie pomylili jak je wystawiali. Dodatkowo mam wrażenie że cała sprawa jest mocno naciągana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Materiał bez sensu.

   Marek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Kolejny reportaż uwagi zrobiony pod tezę. Właściciel dobrze zareagował że chciał pokazać wszystkie zezwolenia, wystarczyło najpierw iść i dowiedzieć się o co chodzi z tymi odpadami. Uwaga działa...rozwiń całość

   Kolejny reportaż uwagi zrobiony pod tezę. Właściciel dobrze zareagował że chciał pokazać wszystkie zezwolenia, wystarczyło najpierw iść i dowiedzieć się o co chodzi z tymi odpadami. Uwaga działa trochę na zasadzie domysłów, coś sobie wymyślimy dopowiemy i mamy gotowy materiał. Zauważyłam też że nigdy nie pytają drugiej strony o zdanie, myślę że dlatego tak robią bo mógłby im się posypać materiał.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama