Alergeny nie biorą urlopu. Czają się w cieniu i w pełnym...

    Alergeny nie biorą urlopu. Czają się w cieniu i w pełnym słońcu

    Violetta Jurczyk-Stanisławska

    Dziennik Zachodni

    Dziennik Zachodni

    Alergeny są wredne, właściwie przez cały rok. Ale żeby też latem wykazywać tak dużą agresję? Czasem nawet większą niż np. wiosną. Bo potrafią skutecznie zepsuć najwspanialszy urlop. No cóż, alergicy latem "mają gorzej", ponieważ przy pięknej, słonecznej pogodzie objawy alergii mogą się wręcz nasilać, zmuszając chorych do rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu. Jak więc radzić sobie z alergią, gdy wakacje w pełni, a my nie mamy najmniejszej ochoty przesiedzieć kolejnego gorącego dnia, wschodów i zachodów słońca w sterylnym pomieszczeniu? To zrozumiałe, że ciągnie nas na plażę, do lasu, na łąkę... A tu z nosa cieknie, oczy łzawią, a kontakt z wodą morską tylko pogarsza stan. Alergeny wpływają na śluzówkę nosa i powodują obrzęki, katar, wyciek z nosa. Niektórzy alergicy mają katar całoroczny, niektórzy tylko w okresie pylenia, kiedy alergeny powodują obrzęk w nosie i trudności w oddychaniu. A trudności w oddychaniu nosem mogą prowadzić do problemów z zatokami. I tworzy się "błędne koło" - niezależne od pogody i pory roku alergicy czują się smętnie i źle.
    Alergeny nie biorą urlopu. Czają się w cieniu i w pełnym słońcu

    ©123RF

    Po pierwsze: można i trzeba "oswoić" alergię
    A właściwie z nią się oswoić i dobrze ją poznać. Pierwszym, oczywistym krokiem, jest wizyta u lekarza alergologa i diagnoza objawów pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia alergii i określenia jej typu. To istotne, gdyż objawy wskazujące na alergię wcale nie muszą o niej świadczyć. Po wykonaniu testów alergicznych zyskujemy wiedzę na temat tego, co powoduje uciążliwe objawy i wraz z lekarzem możemy zaplanować leczenie. Dowiadujemy się też, jak unikać sytuacji, które powodują nasilanie się objawów, jak np. przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach albo palenie papierosów.

    Po drugie: alergeny nie mogą być naszym szefem

    Nie podpisują nam karty urlopowej i nie płacą za nasz wakacyjny wypoczynek. Jedno jest więc pewne - alergia nie może nami rządzić, więc jedziemy na urlop. Ale warto wziąć pod uwagę potencjalnie uciążliwe dla nas okoliczności. Wyjeżdżając poza miasto w sezonie pylenia traw czy krzewów, musimy uwzględnić trudności związane z nasileniem się objawów. Dlatego warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin i zaplanować wyjazd wtedy, kiedy stężenie pyłków będzie niższe. Należy pamiętać, że rośliny pylą różnie w zależności od obszaru, np. trawy na równinach pylą w lipcu, zaś w górach - w sierpniu. W przypadku alergii na inne czynniki - np. sierść zwierząt, odpadają wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Warto także sprawdzić, czy hotel, w którym będziemy mieszkać, przyjmuje gości z pupilami.

    Trudności z wyborem miejsca wypoczynku jak najbardziej bezpiecznego i przyjaznego dla alergików nie powinno być. Coraz więcej hoteli dostosowuje bowiem swoją ofertę nie tylko - jak dotychczas do rodziców czy posiadaczy zwierząt domowych, ale także do alergików. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne, współpracujące z Europejską Fundacją Badań nad Alergią, zajmuje się sprawdzaniem, czy hotele wychodzą naprzeciw potrzebom alergików. Alergia jest już chorobą cywilizacyjną, dotykającą coraz większej grupy ludzi. Jest też chorobą przewlekłą (choć uciążliwą, rzadko zagrażającą życiu), nie dziwi więc, że "przemysł" turystyczny dostosowuje swoją ofertę do potrzeb cierpiących na różnego typu alergie klientów.
    1 3 »

    Czytaj także

      Komentarze

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      DZ poleca

      DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

      DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

      Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

      Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

      Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

      Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

      Światło i kolor w pokojach dziecięcych

      Światło i kolor w pokojach dziecięcych

      Gry On Line - Zagraj Reklama