Wielki Test Historii Śląska [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Wielki Test Historii Śląska [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Test z historii Śląska

  Test z historii Śląska ©ARC marekmigalski.eu

  Wielki Test z Historii Śląska już za nami. W teście wzięło udział tylko 138 osób, chociaż chętnych było o wiele więcej. Nie wszyscy chętni więc poznali pytania. Przeczytajcie więc sami i spróbujcie swoich sił. Podajemy też odpowiedzi.
  Test z historii Śląska

  Test z historii Śląska ©ARC marekmigalski.eu

  Organizatorem Wielkiego Testu Historii Śląska było biuro europosła Marka Migalskiego, który przyznaje, że nie brał udziału w układaniu pytań.

  Tematem testu były "Trzy powstania - droga Śląska do Polski". W jury zasiedli:

  * Prof. Zygmunt Woźniczna z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego
  * Prof. Bogdan Cimała z Katedry Historii Oświaty i Wychowania oraz Pedagogiki Porównawczej z Uniwersytetu Opolskiego
  * Dr Marian Małecki- adiunkt w katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego; radca prawny; koordynator projektu badawczego WSA Euroregion Beskidy

  WIELKI TEST HISTORII ŚLĄSKA - PYTANIA I ODPOWIEDZI

  Konkurs składał się z dwóch etapów - pisemnego i ustnego, pytania do obydwu ułożyli członkowie jury. Pierwsza część składała się z 25 pytań. Uczestnicy byli pytani o to, co było bezpośrednim sygnałem do wybuchu I powstania śląskiego, musieli wymienić przywódców dwóch powstań, napisać jaką nazwę nosiła partia rządząca w Niemczech i na Śląsku, która wprowadziła na Górnym Śląsku stan oblężenia w styczniu 1919 roku, czy podać nazwisko autora pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Do etapu finałowego, bezpośrednio weszło siedem osób, kolejne trzy zostały wyłonione w dogrywce.

  Drugi etap opierał się o konwencję telewizyjnej Wielkiej Gry, a uczestnicy musieli odpowiedzieć na sześć nie najłatwiejszych pytań. Większości osób z finałowej dziesiątki udało się bezbłędnie odgadnąć nazwiska postaci przedstawionych na zdjęciach. Więcej problemów nastręczyła jednak ostatnia część, kiedy to zawodnicy musieli odgadywać tytuły śląskich pieśni powstańczych.

  Bezkonkurencyjny okazał się pan Zbigniew Grygier z Ćwiklic pod Pszczyną, jednakże cała finałowa dziesiątka wykazała się wiedzą. Dziesięciu laureatów wyjedzie na zaproszenie dra Marka Migalskiego do Brukseli, tam odwiedzi Parlament Europejski i zwiedzi stolicę Belgii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz do szkół

   Nieboszka Polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   Teraz te pytania, te zagadnienia zapraszamy do podręczników i do śląskich szkół

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   malutki teścik z historyjki

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   Dziwne: "Wielki Test z Historii Śląska już za nami", a z tekstu wynika, że żadnego profesora z samego Wrocławia w jury nie było.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo