Wyciekają prywatne dane z dużej sieci komórkowej. Tajemniczy...

  Wyciekają prywatne dane z dużej sieci komórkowej. Tajemniczy błąd w usłudze internetowej

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Michał Dziak, szef firmy Mój Szpieg, który wykrył awarię - alarmował o niej Playa od kwietnia. Odpowiadali uprzejmie, ale nic z tego nie wynikało. Awaria
  1/7
  przejdź do galerii

  Michał Dziak, szef firmy Mój Szpieg, który wykrył awarię - alarmował o niej Playa od kwietnia. Odpowiadali uprzejmie, ale nic z tego nie wynikało. Awaria trwała. ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  "Kochanie". "Frajer", "Zamrażanie Rur", "PO Jacek Protasiewicz" i inni. Z powodu tajemniczej awarii internetowej usługi sieci Play możemy się dowiedzieć, jak abonenci tej sieci wpisują znajomych do "książki telefonicznej" w swoich komórkach. Anonimowe w teorii numery anonimowymi być przestają. Reporter "Gazety Wrocławskiej" przetestował ten błąd na znanych sobie numerach ważnych polityków związanych z rządem. Dzięki tajemniczej awarii sieć Play bezbłędnie rozpoznała numery szefa dolnośląskiej PO Jacka Protasiewicza, ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny czy ministra koordynatora służb specjalnych Marka Biernackiego.
  Ta awaria związana jest z usługą sieci Play adresowaną do firm. Chodzi o tzw. bramkę SMS dla firm. Przy pomocy internetu można jednorazowo wysłać dowolną liczbę SMS-ów tej samej treści do różnych odbiorców. Tak właśnie swoją nową firmę chciał zareklamować młody wrocławski przedsiębiorca. Z oficjalnej rządowej bazy danych wybrał numery telefonów komórkowych przedsiębiorstw interesującej go branży. Interesowały go tylko numery. W komputerze stworzył katalog z tymi właśnie numerami. Później cały ten katalog umieścił w owej internetowej "bramce SMS".  Przedsiębiorca - ku swojemu zdumieniu - zauważył, że przy niektórych numerach pojawiły się nazwiska albo inne określenia. Po prostu to, co wpisuje się do komórki, gdy chce się umieścić w niej czyjś numer. Są więc opisy branżowe: "koparka", "dachy Kraków", "Zamrażanie Rur". Są intymne: "kochanie" czy "moje kochanie" albo "bezdzietny mł". Są emocjonalne: "Frajer" .
  Szef dolnośląskiej Platformy zidentyfikowany został po prostu jako "PO Jacek Protasiewicz", a ministrowie opisani imieniem i nazwiskiem.

  Michał Dziak, szef firmy Mój Szpieg, który wykrył awarię - alarmował o niej Playa od kwietnia. Odpowiadali uprzejmie, ale nic z tego nie wynikało. Awaria trwała.

  Wczoraj rzecznik Playa Marcin Gruszka zapowiedział zdecydowane działania. - Jeśli to się potwierdzi, usługa zostanie zamknięta. Świadczyła ją dla nas zewnętrzna firma. Mamy lepsze i stuprocentowo bezpieczne systemy z tą samą usługą - podkreśla rzecznik sieci Play.  Jak to się stało, że do internetu przeciekają prywatne zapisy z telefonów komórkowych abonentów sieci Play? Chodzi o zapisy z "książek telefonicznych". Dzięki "przeciekowi" wiemy, jak abonenci tej sieci zapisują numery swoich znajomych w komórkach. Jest więc "tatko", "kochanie", "bezdzietny". Są nazwy zawodów, "dachy Kraków" czy po prostu imię i nazwisko.
  Dane przeciekają przy okazji korzystania z internetowej usługi zwanej "bramką sms". Można dzięki niej hurtowo wysłać tę samą wiadomość SMS do dowolnej liczby użytkowników.

  Młody wrocławski przedsiębiorca Michał Dziak w tej "bramce" umieścił katalog numerów telefonów potencjalnych klientów. Przy niektórych pojawiły się opisy z książek telefonicznych. Czasem nazwiska, a czasem "etykiety".

  Po serii testów ustalił prawdopodobne źródło "przecieku". Sieć Play umożliwia swoim klientom umieszczanie w internecie - na specjalnym prywatnym koncie - "książki telefonicznej" z własnej komórki. Prawdopodobnie w "bramce sms" pojawiają się właśnie zapisy z "książek" umieszczonych w internecie.

  Play ma jeszcze jedną usługę. Pozwala dzwonić przy pomocy internetu, nie sieci telefonicznej. Dane znajomych wpisanych do tej usługi też przeciekają do "bramki sms".

  Pierwszy raz Michał Dziak zaalarmował sieć Play jeszcze w kwietniu - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (44)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dane osobowe

   Bartłomiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Każda taka informacja jest niestety bardzo niepokojąca, gdyż dane osobowe są bardzo ważne, a każdy wyciek może być dramatyczny w skutkach. http://emediatorlegal.pl/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   play ciąg dalszy

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Witam wszystkich, z uwagi na duże zainteresowanie firma mojszpieg założyła bloga gdzie można komentować wyciek danych z play!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plejka

   Maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Ciekawe czy są jeszcze jakieś dziury w tej sieci ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten "biznezmenik"

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

   powinien dostać solidny wpier... za rozsyłanie spamu. To po pierwsze...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niedawno miał miejsce wyciek danych osobowych klientów z PlusBanku, to "Gazeta" nic nie pisała.

   KlientPlay (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   A jak się Playowi przydarzyła drobnostka ("wyciekły" etykiety numerów klientów, którzy przechowywali kontakty w chmurze Play - czyli tak naprawdę dotyczy to garstki klientów i nie samych numerów...rozwiń całość

   A jak się Playowi przydarzyła drobnostka ("wyciekły" etykiety numerów klientów, którzy przechowywali kontakty w chmurze Play - czyli tak naprawdę dotyczy to garstki klientów i nie samych numerów czy innych danych, lecz ich opisów).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GIODO

   wizard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

   A ja się pytam gdzie są i co robią te k**** z GIODO żyjące z moich POdatków?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Redaktor gimnazjalista?

   Maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 3

   Druga podstrona artykułu jest taka sama tylko napisana innym zdaniem. W Dzienniku w redakcji pracując gimnazjaliści?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odczep się

   Fix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Po lobotomii też będziesz tak miał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bb

   bb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   no i co z tego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki

   frajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   podpisuje dzisiaj numer na abonament,same debile co ich potem rżną w dope!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdziłem,

   programmer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Usługa sieciowa która udostępnia te dane dostępna jest dla każdego, wystarczy odpowiednio spreparować URL. Można uzyskać nie tylko książki adresowe :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama